Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Muzeum Emigracji w Gdyni czeka na otwarcie

red

Trwają ostatnie prace w gmachu Muzeum Emigracji w Gdyni. Dla zwiedzających obiekt zostanie otwarty w połowie maja

Muzeum Emigracji powstało w historycznym budynku Dworca Morskiego w Gdyni. Budynek ten jest ważnym i symbolicznym miejscem dla polskiej emigracji. To właśnie przez Dworzec Morski począwszy od lat 30. XX wieku przeszły tysiące Polaków, którzy opuszczali kraj na legendarnych transatlantykach. Dziś gruntownie odrestaurowany gmach został przystosowany do roli nowoczesnej placówki muzealnej.

Historyczny obiekt został zaprojektowany w stylu modernistycznym przez katowicki oddział berlińskiej spółki Dyckerhoff & Widmann. Obiekt oficjalnie otwarto w grudniu 1933 r. Odnowiony gmach nawiązuje do swojej historii i wykorzystuje portową lokalizację.

Projekt adaptacji budynku do nowej funkcji powstał w krakowskim biurze ae fusion Studio.

Muzeum Emigracji w Gdyni przybliży historię emigracji z ziem polskich od XIX wieku. Ekspozycja pokaże różne powody opuszczania kraju w różnych okresach: od politycznych przyczyn „Wielkiej Emigracji” do ekonomicznych podczas rewolucji przemysłowej i masowe wyjazdy przełomu XIX i XX wieku. Poznać będzie można polskie społeczności w USA i Brazylii na początku XX wieku, wyjazdy zarobkowe w II Rzeczypospolitej, dramatyczne losy Polaków podczas i po II wojnie światowej, aż po emigrację najnowszą - po 2004 roku.

18.08.2014 Gdynia . Muzeum emigracji . Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta DOMINIK SADOWSKI

Zwiedzający będą mogli zobaczyć jak wyglądała podróż pasażerów II klasy, od zaokrętowania w Bremie, przez oceaniczny rejs - zarówno na, jak i pod pokładem, aż po procedurę imigracyjną na słynnej Wyspie Ellis, przez którą przeszły miliony ludzi z całego świata.

Otwarcie placówki nastąpi w sobotę, 16 maja 2015 r.

Skomentuj:

Muzeum Emigracji w Gdyni czeka na otwarcie