V Liceum Ogólnoształcące - Wrocław

Fot. Maciej Lulko

W 2007 roku władze Wrocławia ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku V Liceum Ogólnokształcącego. Wtedy pierwszą nagrodę w konkursie otrzymał pomysł zespołu najbardziej chyba znanego wrocławskiego architekta, Zbigniewa Maćkowa. Na blisko dekadę owa koncepcja trafiła jednak do szuflady - najpierw brakowało funduszy, potem trwały ekshumacje szczątków z cmentarza ewangelickiego, trzeba było czekać na unijną dotację. Dopiero po latach architekci mieli szansę swoją wizję zrealizować.

V Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu
Fot. Maciej Lulko

Blisko ruchliwej ulicy, na zadrzewionej działce, stanęła nie tylko nowoczesna, ale i wyjątkowo piękna szkoła. Jasne elewacje, duże przeszklenia, wkomponowanie w zieleń - to brzmi jak banały, jednak w przypadku tej realizacji jest ważne i stanowi o jej atrakcyjności.

Zbigniew Maćków podkreśla, że formę gmachu wymusiła działka: nietypowe położenie między parkiem a hałaśliwą trasą wylotową z miasta, a także chęć zachowania jak największej liczby porastających działkę drzew. W ten sposób powstał gmach, którego "kręgosłupem" jest hol komunikacyjny: "strefa rekreacji, która stanowi jednocześnie bufor oddzielający pomieszczenia dydaktyczne od ulicy" - tłumaczy architekt.

V Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu
Fot. Maciej Lulko

Niski, rozległy budynek wkomponowano w zastaną zieleń, tak lokalizując poszczególne elementy wnętrz, aby zapewnić im optymalne nasłonecznienie czy separację od hałasu ulicy. Bezprecedensowym pomysłem było umieszczenie szkolnego boiska... na dachu. W ten sposób uniknięto wycinki drzew, a szkoła zyskała na atrakcyjności - także w oczach młodzieży, która przecież zawsze ceni nietypowe rozwiązania.

Ale boisko na dachu to nie jedyny pozornie ekstrawagancki pomysł, zrealizowany w tym budynku. Innym są wysunięte poza obręb elewacji sale laboratoriów umieszczone od strony ulicy Ślężnej. Te nieregularnie pojawiające się na przeszklonej elewacji szare "pudła", doświetlone od góry, nadają podłużnej fasadzie dynamiczny charakter.

V Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu
Fot. Maciej Lulko

Projekt V Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu zespołu Zbigniewa Maćkowa można być przykładem na to, że ograniczenia mogą być punktem wyjścia do stworzenia niebanalnego projektu, że niełatwe otoczenie potrafi wyzwolić jeszcze większą projektową kreatywność, a dobry projekt obroni się nawet, gdy realizowany jest po dziesięciu latach.

PYTANIE Który budynek zasługuje na tytuł BRYŁY ROKU 2017? Kliknij w wybrany obrazek

Siedziba WRiTV Uniwersytetu Śląskiego - Katowice
22%
Budynek mieszkalny Sprzeczna 4 - Warszawa
6%
Bulwary Wiślane - Warszawa
4%
Biurowiec Bałtyk - Poznań
26%
Biurowiec firmy Kanlux - Radzionków
2%
Siedziba agencji reklamy Fux - Gliwice
0%
V Liceum Ogólnokształcące - Wrocław
7%
Muzeum II Wojny Światowej - Gdańsk
17%
Rzeźba Nawa - Wrocław
2%
Przedszkole - Żory
14%
Komentarze (161)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • rzenua_pl

  Oceniono 109 razy 67

  może się nie znam ale co "Bulwary" mają wspólnego z "Bryłą" ???

 • gj61

  Oceniono 70 razy 50

  Ja głosuję na pomnik "ofiar wycieczki smoleńskiej", ponieważ :
  1. jako BRYŁA jest niewielki
  2. Funkcjonalny: można wejść na górę i zrobić słitfocie albo kucnąć i piwko obalić (zastrzeżenie patrz pkt 3)
  3. daje zatrudnienie polskim kulsonom: dwóch z przodu, dwóch z tyłu, osiem godzin służba, daje razem sześciu kulsonów na dobę!!!
  4. wykorzystanie lokalnego surowca
  5. wykonanie: tandetne, po zimie "czeba bendzie" naprawiać - kolejni zatrudnieni!

 • Gość: ght

  Oceniono 63 razy 47

  Bałtyk, albo siedziba WRiTV. Ale Katowice mają szczęście do architektonicznych projektów!

 • Gość: Wrocławiak

  Oceniono 63 razy 31

  Błagam was - kto przygotowywał te nominacje? Po znajomości? Czy kto da więcej? Nawa we Wrocławiu wygląda dobrze tylko na zdjęciach (i to nie wszystkich) kosztowała nie dość, że majątek, to jeszcze została uznana przez wrocławian za najdroższy szalet w historii miasta - pod daszkiem i osłoną mało kto zobaczy z daleka co robisz. To jest raczej pewniak do MAKAbryły.

 • robertqq

  Oceniono 57 razy 29

  bulwary zamieniono w szczalnię z pijalnia, trudno tu sie czuc dobrze i ckolwiek uprawiac

 • diesel_poznan

  Oceniono 50 razy 28

  Patriotycznie zagłosuję na Bałtyk Poznań, bo tak jak na projektach budynek wydawał się odstrzelony w kosmos i niepasujący swoim wyglądem do otoczenia, tak na żywo bardzo fajnie się komponuje i szybko stał się wizytówką Poznania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX