aktualności

Motywem przewodnim tegorocznej "Bryły Roku" jest projektowanie miast. Jaki wpływ mają architekci na życie mieszkańców miast? Jak tworzyć przestrzeń przyjazną mieszkańcom?

 • Bryła Roku 2016 - tak było na gali rozdania nagród

  Bryła Roku 2016 - tak było na gali rozdania nagród

  Bryła Roku 2016 za nami. Zwieńczeniem plebiscytu była uroczysta gala, która odbyła się 25 maja w warszawskim klubie Niebo. Na wydarzeniu obecni byli architekci, czytelnicy, dziennikarze, przedstawiciele świata nauki, sztuki i biznesu. Galę poprowadził Michał Gwiazdowski - dyrektor programowy internetu czasopism. Bryłą Roku Jury została siedziba "Wiadomości Wrzesińskich". Agnieszka Sadowska - członek zarządu AGORA SA, wręczyła statuetkę architektom z pracowni Ultra Architects. Decyzją internautów Bryłą Roku 2016 został budynek serwerowni Beyond.pl w Poznaniu,...

 • Jury o wyborze Bryły Roku 2016

  Jury o wyborze Bryły Roku 2016

  Jury w tym roku miało trudne zadanie. Z nadesłanych przez Was propozycji, wybrało 10 budynków, które znalazły się w ścisłym finale plebiscytu Bryła Roku 2016. Dodatkowo jury (w składzie: prof. Jan Słyk, Grzegorz Stiasny, Marcin Szczelina, Paweł Stremski, Jarosław Gajda i Anna Ostrowska) przyznało swoją nagrodę specjalna. Czym kierowali się wybierając finałową dziesiątkę? Jak przebiegały obrady? Czy dobrze przewidzieli wynik głosowania internautów?

 • Bryła Roku 2016 - zobaczcie, jak wyglądała gala rozdania nagród [ZDJĘCIA]

  Bryła Roku 2016 - zobaczcie, jak wyglądała gala rozdania nagród [ZDJĘCIA]

  Plebiscyt Bryła Roku to święto wszystkich miłośników dobrej architektury. Zwieńczeniem jubileuszowej, dziesiątek edycji była uroczysta gala rozdania statuetek, zorganizowana w warszawskim klubie Niebo. Gali towarzyszyły wykłady Roberta Koniecznego i Filipa Springera. Swoją obecnością zaszczycili nas architekci, dziennikarze, przedstawiciele świata nauki, kultury i biznesu. Byli również z nami czytelnicy serwisu Bryla.pl - bez nich to wydarzenie nie miałoby sensu! Zobaczcie pierwszą część naszej fotorelacji.

 • Grzegorz Piątek: Budynkom trzeba dać trochę czasu [FELIETON]

  Grzegorz Piątek: Budynkom trzeba dać trochę czasu [FELIETON]

  Budynkom trzeba dać trochę czasu. Aby w pełni (d)ocenić budynek, nie wystarczy obwąchać go z zewnątrz. Trzeba wejść do środka i zwyczajnie z niego skorzystać.

 • Za co odpowiada architekt?

  Za co odpowiada architekt?

  Jedną z najprostszych definicji architektury jest ta, w której odwołujemy się do roli architekta jako kreatora przestrzeni. Z pustki lub z przestrzennego chaosu powołuje on do życia budynki, dzielnice lub - w konsekwencji tych procesów - także całe miasta. Ten trochę kosmogoniczny obraz stawia projektanta w roli demiurga, od którego decyzji zależy kształt przestrzeni, w której toczy się nasze życie.