Widowiskowy socjalizm. Dziś tak się już nie buduje

ace
27.09.2011 09:20
A A A Drukuj
Choć lata socjalizmu wszystkim kojarzą się źle, trzeba stwierdzić, ze ta epoka wydała wiele niezwykle widowiskowych budowli. Większość z nich obronna ręką przeszła transformację i do dziś można je podziwiać w wielu krajach byłego ZSRR i Europy Środkowo-Wschodniej.

Expo Socialism, www.flickr.com

Erewań, Centrum Sportowo-Koncertowe im. Karena Demirczjana (I Sekretarza Armeńskiej Partii Komunistycznej w latach 1974-88) - to potężna budowla, wzniesiona na wzgórzu, górująca nad zachodnią częścią stolicy Armenii. Oficjalnie otwarta w październiku 1983 roku, w latach 2005-2008 została zmodernizowana i nadal pełni swoją funkcję. W części sportowej hala pomieścić może do 11 tysięcy kibiców, sala koncertowa - 1300 melomanów.

Expo Socialism

Prowincja Gegharkunik, Dom Pisarzy - nigdy nie zbudowany do końca hotel, wzniesiony nad brzegiem największego w Armenii Jeziora Sewan, które jest zarazem jednym z najwyżej na świecie położonych - leży na wysokości 1916 m n.p.m. Okolice jeziora są bardzo malowniczym, a więc i lubianym przez turystów miejscem - Dom Pisarzy (rozbudowano współczesne budynki) działa więc do dziś. Widoczna na zdjęciu część hotelu została zbudowana ok. 1971 roku.

Prowincja Gegharkunik, Dom Pisarzy

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (41)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  Oceniono 15 razy 9

  Zobaczcie ile jest przestrzeni na tym osiedlu Väike-Õismäe w Estonii. A teraz porównajcie z tym co wyprawiają deweloperzy już w "wolnym" świecie - np. tzw. Miasteczko Wilanów, to jakiś koszmarny kołchoz w porównaniu chociażby Ursynowem (wszystko w Warszawie).

 • avatar

  Oceniono 10 razy 8

  Trzeba przyznać, że niektóre z socjalistycznych dzieł architektury wyglądają naprawdę kosmicznie! :D
  Tak na marginesie, w Erewaniu chyba właśnie kręcili niektóre sceny z filmu "Podróże Pana Kleksa", wyspa wynalazców, Wielki Elektronik... Uhh, przypomina się dzieciństwo. :P

 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar

  Oceniono 9 razy 5

  "Dyktatura przyjaciółką architektury"
  Ale wkurza mnie to utożsamianie tych budynków z czasami w jakich powstały. To po prostu piękne przykłady modernizmu czy brutalizmu i mogły one powstać na całym świecie. Jestem fanem poradzieckiego modernizmu i to co tu przedstawiono to tylko wierzchołek góry lodowej:)

 • avatar

  Oceniono 6 razy 4

  Osiedle Väike-Õismäe wygląda sto razy lepiej niż warszawski Ursynów, w szczególności jego nowa część (Natolin, Kabaty). Widać, że tam między budynkami jest przestrzeń, a tutaj ocierają się one o siebie parapetami. W dodatku wszystko przegrodzone. Wszystko przypomina klatkowy chów drobiu.

 • avatar

  Gość: warszawski developer

  Oceniono 8 razy 4

  Tallin, Osiedle Väike-Õismäe.

  Widać, jaki ten socjalizm był głupi. Przecież wszystkie te bloki można be zamiesić wewnątrz tego pustego koła. A na zewnątrz koła centrum handlowe a zanim jeszcze dwa razy tyle bloków. Tyle przestrzeni zmarnowali, barany

 • avatar

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX