Widowiskowy socjalizm. Dziś tak się już nie buduje

25.05.2015 09:20
Expo Socialism

Expo Socialism Expo Socialism

Choć lata socjalizmu wszystkim kojarzą się źle, trzeba stwierdzić, że ta epoka wydała wiele niezwykle widowiskowych budowli. Większość z nich obronną ręką przeszła transformację i do dziś można je podziwiać w wielu krajach byłego ZSRR i Europy Środkowo-Wschodniej

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (30)
Widowiskowy socjalizm. Dziś tak się już nie buduje
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  mer-llink

  Oceniono 31 razy 21

  Pałac Kultury jest mniejszą kopia moskiewskiej "piramidy"
  Ale ta moskiewska jest kopią amerykańskich budowli z 20-lecia międzywojennego, amerykanskiego imperialnego modernizmu. Oraz kopią pompatycznych niemieckich (hitlerowskich) projektów Macht und Wille. Zresztą gust rosyjski do nasladowania imperialnych stylów zachodnich jest znany i stary. Tak więc PKiN jest kopią w prostej linii amerycko-germańkiego stylu lat międzywojennych. A nie socrealizmu, bo ten już sam był kopią (fakt kopiowania od Amerykanów rosyjscy architekci stalinizmu zreszta wstydliwie ukrywali. Ale co nam przeszkadza, że to skopiowano od od Amerykanów? Dzis to nawet moze i lepiej.)
  Krótko: PKiN jest obiektem historii architektury. I jako taki niech nie budzi np. zapałów do burzenia (w wykonaniu p. Sikorskiego Radosława. Jesli chodzi o zapał do "burzenia", to może p. SIkorski zaczałby od zburzenia paskudki pseudo-pałacowej, którą postawił pod Bydgoszczą? A dopiero potem rzucał waleczne hasła na temat PKiN?)

 • avatar

  Gość: dexter

  Oceniono 40 razy 20

  Dlaczego w Polsce nic takiego nie powstało? A może powstało, ale nikt nie chce przyznać, że Pałac Kultury wcale nie jest taki "brzydki" ?

 • avatar

  Gość: adolf wissarjonowicz kukiz

  Oceniono 12 razy 10

  Gruzińskie Ministerstwo Budowy Autostrad tak się skoncentrowało na budowie efektownej siedziby, że na autostrady już mu zabrakło energii.

 • avatar
 • avatar

  Gość: wert

  Oceniono 9 razy 7

  niektóre świetne ale brakuje mi tutaj Narodowej Akademii Sztuk z Hawany

 • avatar

  jacutin

  Oceniono 10 razy 6

  Osiedle w Tallinie imponuje otwartą przestrzenią i zielonumi terenami zachęcającymi do rekreacji i współżycia sąsiedzkiego. W przeciwieństwie do naszych obecnych nowobogackich kompleksów, ogrodzonych drutem kolczastym i pilnowanych przez stada ochroniarzy. Nie ma się co dziwić, że dzieci i młodzi głupieją w tych "więźniach". Ci co po raz pierwszy w życiu głosowali na plastikowych przygłupów to właśnie wytwór kalustrofobicznego i ksenofobicznego wychowania, kościelnej papki i coraz bardziej zdegerowanego systemu oświaty.

 • avatar

  avtandil

  Oceniono 12 razy 6

  Ludmiły Żiwkowej, Väike-Õismäe, Wiktora Dżorbenadze, Badri Patarkaciszwili, Giorgiego Czachawy, Zuraba Dżalaghanii, Vilniaus sporto rūmai, Awraama Mileckiego.

  Chyba, że napiszecie też: Lodz, Lecha Walesa'y, Wojciecha Szczesny'ego.

 • M.a. Czarnota

  Oceniono 5 razy 5

  "wzniesiony w 2001 roku ma symbolizować chęć narodu Korei Północnej do ponownego zjednoczenia się w Koreą Południową " Czy autor tego tekstu chociaż przez chwilę zastanowił się co pisze.

 • Teresa Komorowska

  0

  Moi drodzy, nie WSZYSTKIM i nie tylko ŹLE. Jak większość epok jest wielowymiarowa - o czym świadczy WASZA strona. Tak więc gdybyście mogli czasami włączyć światełko rozsądku zamiast sztampy słownej, to by było ... ciekawiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły