II miejsce w głosowaniu Internautów: Siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Fot. Jakub Certowicz

Drugie miejsce przyznaliście siedzibie Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Budynek uzyskał w głosowaniu 2422 głosów! Projekt opracowały biura Grupa 5 Architekci z Warszawy i BAAS Arquitectes z Barcelony. Projekt budowlany i wykonawczy jest wspólnym dziełem obu pracowni oraz architektów z Małeccy Biuro Projektowe.

Obiekt siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego został wkomponowany w gęstą zabudowę ulicy św. Pawła w Katowicach. Jego znakami rozpoznawczymi są zarówno ażurowa, ceglana fasada, zintegrowana z historycznym reliktem w postaci starego budynku dawnej fabryki żarówek, jak i otwarty, jasny dziedziniec dla studentów.

Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Fot. Jakub Certowicz

Architekci z prawdziwą wirtuozerią posłużyli się cegłą układając ją w gmachu na wiele różnych sposobów i tą prostą metodą różnicując poszczególne przestrzenie także wyglądem ścian czy posadzek. W zaprojektowanych wnętrzach dominują cegła, klinkier, drewno i szkło. Podłogę wyłożono klinkierowymi płytkami a ściany zostały pokryte drewnianą okładziną.

Nową siedzibę Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego charakteryzuje przemyślana kompozycja brył, starannie dobrane materiały i wyważone proporcje. Z jednej strony jest to obiekt nowoczesny, z drugiej można jednak odnieść wrażenie, jakby przy wąskiej i gęsto zabudowanej uliczce stał od zawsze.  

Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Fot. Jakub Certowicz

Więcej o:
Komentarze (94)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • grobelozaur

  Oceniono 48 razy 32

  Genialny budynek.
  Bałtyk to naprawdę klasa światowa w architekturze.
  Wielkie gratulacje dla ludzi, dzięki którym powstał.

 • cozano

  Oceniono 33 razy 21

  Obawiałem się, że wizualizacje biurowca w Poznaniu będą, jak to zwykle bywa, mocno odbiegać od rzeczywistości. Muszę jednak przyznać, że bryła tego budynku jest ciekawa, i to zarówno z pewnej odległości, jak i z bliska.

 • parapsychopatolog

  Oceniono 26 razy 20

  Byłem ostatnio w Poznaniu i rzeczywiście budynek ładny. Ponieważ rzadko odwiedzam to miasto to nawet nie wiedziałem, że to świeża konstrukcja. Gratulacje!

 • azalia02

  Oceniono 55 razy 15

  Drugie miejsce zdecydowanie lepsze i lepiej wkomponowane w przestrzeń i wcześniejszą zabudowę.

 • piq

  Oceniono 24 razy 14

  Architektura to nie tylko sama bryła, ale kompozycja z otaczającą przestrzenią i kontekst. W tym sensie budynek, który wygrał, jest bezczelną solówką wobec okolicy. Dość typowe dla współczesnego podejścia architektów, którzy, jak się wyraził jeden z profesorów-architektów starej daty, "obsikują miejsce", bardziej dbając o zostawienie własnego śładu, niż o to, o co w architekturze naprawdę chodzi. Przy tym pomysł w Poznaniu dość w gruncie rzeczy banalny.

  Dlatego dla mnie bezwzględnie zwycięzcą jest budynek z Katowic, który szanuje dziedzictwo przestrzenne, a przy tym kontekst kulturowy. Drugie miejsce to muzeum 2.w.ś. Poznański biurowiec może załapałby się na podium, ale z trudem.

 • mala2424

  Oceniono 26 razy 14

  Budynek w Katowicach najpiękniejszy. Wspaniale wkomponowany w starą zabudowę i jednocześnie nowoczesny. Świetny, GRATULACJE.

 • Gość: hhenio

  Oceniono 10 razy 10

  Ktoś powiedział:
  Dobra architektura jest wtedy, gdy tydzień po zdjęciu rusztowań wszystkim się zdaje, że dom stał tu zawsze.

 • 12345a65

  Oceniono 16 razy 10

  Miejsce I zwyciężyło bryłą (w końcu to konkurs Bryła Roku), która jest nietypowa, ale możliwa do powtórzenia. Elewacja zwykła. Miejsce II to nieco bardziej typowa bryła, ale przez aranż z sąsiednimi budynkami nie do powtórzenia, a przy tym zupełnie wyjątkowa estetycznie i jakościowo elewacja oraz wnętrze. Architekci i wykonawcy obu dzieł mogą być dumni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX