ArKITekczer tygodnia: Poznań City Center zwany "chlebakiem"

Otwarcie nowego centrum handlowego w Poznaniu nastąpiło w piątek 25 października. Porównując efekt końcowy z pierwszymi wizualizacjami można odnieść wrażenie, że chyba nie wszystko się udało. Inwestycja znalazła się w finale plebiscytu Makabryła Roku 2013!

Centrum handlowe Poznań City Center wchodzi w skład tzw. Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego (ZCK), które ma połączyć dworzec kolejowy z dworcem PKS, miejską komunikacją autobusową oraz Poznańskim Szybkim Tramwajem.

Na pierwszych wizualizacjach widać, że budynek miał być mocno przeszklony, a jego podłoga gładko przechodziła w linię zadaszenia. Projekt zaczął jednak ewoluować i niepokojąco zmieniać swoje kształty. Ażurową elewację zastąpiły szklane płyty. Efekt końcowy ma już niewiele wspólnego z pierwotnymi założeniami, które tak bardzo spodobały się poznaniakom. Na wizualizacjach oglądali białe, eleganckie wnętrza, w rzeczywistości dostali coś zupełnie innego - krzykliwe kolory i materiały, które kojarzą się z centrami handlowymi lat 90.

Projekt koncepcji architektonicznej obiektu powstał w pracowni Bose International Planning and Architecture. Jak można przeczytać w przesłanej przez nią informacji prasowej: "Celem działań firmy było stworzenie projektu, który sprawi, że miejsce pierwszego kontaktu podróżnych z miastem będzie nowoczesnym europejskim dworcem kolejowym zintegrowanym z atrakcyjnymi funkcjami handlowymi, usługowymi i gastronomicznymi. Poznań City Center ma stać się jednym z charakterystycznych, rozpoznawalnych budynków miasta."

Czy tak się stanie? Kilka dni temu na profilu facebook-owym Polisz Arkitekczer opublikowaliśmy kolaż gotowego budynku Poznań City Center zestawiony z jedną z pierwszych wizualizacji (zdj. powyżej). Post wzbudził poruszenie - ponad trzysta udostępnień i kilkadziesiąt komentarzy, w większości takich:

jak na to mówią poznaniacy? proponuję CHLEBAK / Architektura w Szczecinie

Tej! To jest oczywiście K R O K I E T ! / Paweł J.

Miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle... moją uwagę zwraca też kolejny typowy problem - na projekcie przestrzeń dla ludzi, w realizacji - dla samochodów. Polskie centra są ludziom niezwykle nieprzyjazne zbyt często. / Magdalena K.

o nieeee.. kolejny budynek za reklamą!! / NeSpoon

przy okazji Poznań Główny zmienił nazwę na centrum handlowe Poznań City Center / Kaja P.

Zgadzacie się z tymi opiniami? A może Poznań City Center nie wygląda tak źle?

Wyniki plebiscytu MAKABRYŁA ROKU 2013!>>

Plebiscyt Makabryła Roku 2013

 

*arKITekczer tygodnia to cykl artykułów, w których prezentujemy Wam wpadki budowlane, fatalne rozwiązania architektoniczne i brzydkie budynki znalezione przez fanów strony na Facebooku - POLISZ ARKITEKCZER. Jeśli znalazłeś brzydki budynek lub w Twoim mieście sknocili jakąś inwestycję, zrób zdjęcie, opisz sprawę i prześlij na adres: pisznapolisz@gazeta.pl. Resztą zajmiemy się my!

Więcej o:
Komentarze (89)
ArKITekczer tygodnia: Poznań City Center zwany "chlebakiem"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: TB

  Oceniono 145 razy 129

  polacy nic sie nie stało - polacy nic sie nie stalooooooooooooooooooooooo! jezusie ależ to brzydkie, ktoś wie kto robił wnęrza? to się razem pośmiejemy:)

 • Gość: Maciek

  Oceniono 98 razy 94

  Może warto przy tej okazji poruszyć temat instytucji pt. "Beauty Commision" działających w lepiej rozwiniętych krajach Europy. Instytucji wydającej zgodę na KONKRETNY wygląd budynku przed przystąpieniem do jego realizacji oraz trzymającej pieczę nad tym aby przebiegało to zgodnie z wydanym pozwoleniem?

  Efekt fatalny. Zupełnie inny obiekt. Czuję się oszukany.

 • Gość: nie ma ratunku

  Oceniono 100 razy 90

  W pobliskim Berlinie dowolna galeria na dalekich przedmiesciach nad SBahnem jest sto razy bardziej elegancka od tego czegos. Ten bunkier na kurzych lapkach jest po prostu brzydki. Nie dosc ze bryla toporna to jeszcze detal jarmarczny, szczegolnie wewnatrz. Kicz i tandeta rodem z wiejskiego odpustu. Blaszaki Lidla to przy tym przyjemna, prosta, wysmakowana i w pelni miastotworcza architektura. No ale czego sie spodziewac po Spoleczenstwie z takim upodobaniem stawiajacym wszedzie gipsowe papieze? Czego sie spodziewac po Narodzie zakochanym w Natalii Siwiec i Kasi Cichopek?

 • Gość: M.

  Oceniono 43 razy 43

  grr... reklamoza. Architekt zaplanuje, a zarządcza budynku oklei. Jak żyć?

 • Gość: Marta

  Oceniono 40 razy 40

  Od początku plan był taki, że inwestor się na tym wzbogaci - obiecano mieszkańcom złote góry. Miał być nowoczesny dworzec w zamian za możliwość postawienia centrum handlowego w tym miejscu. Szkoda, że nowy dworzec jest mało funkcjonalny i zbudowany zbyt daleko od części peronów. Nie wspominając o tym, że w Poznaniu stoją teraz dwa dworce - stary i nowy. Większość pasażerów korzysta z dworca starego. A do tego ta MAKABRYŁA...

 • Gość: Olek

  Oceniono 38 razy 34

  Wszystko pięknie, ale może mi ktoś wyjaśnić czy to jest Lagos czy Katar, bo nie doczytałem? .... zaraza, ZARAZ, to jest Poznań, łomatkobozka!

 • Gość: polka

  Oceniono 38 razy 34

  obym tam nigdy nie trafiła, nawet przypadkiem

 • Gość: mathew

  Oceniono 29 razy 29

  I teraz niech mi ktos powie jaki jest w tym cel?
  hipotetycznie mowiac … ok nowy budynek napoczatku przyciagnie klientow ale po okolo 3latach coraz mniej ludzi zacznie tam chodzic bo ladniejsza galeria bardzej swieza powstanie w okolicy a w tej sklepy zancza znikac az pewnego razu wynajecie tam powieszchni bedzie tak tanie ze az przyciagnie targowcow ..?
  I w przeciagu 7-10 zbuza to cos i powstanie MOZE cos warte uwagi i miejmy nadzieje ze zaden inwestor niezacznie tnac kosztow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX