Odbudowa Szkoły Łacińskiej w Malborku. Czytelnicy: "To skandal!"

Czytelnicy alarmują - obok najwyższej klasy zabytkowego założenia zamkowego chronionego przez UNESCO "rośnie taki oto szmelc" (w słowach czytelnika). Urzędnicy zapragnęli nowoczesnej formy dla średniowiecznego zabytku. Jak wyszło? Zobaczcie sami. Malborski budynek walczył o zwycięstwo w plebiscycie Makabryła Roku 2013

Szkoła Łacińska - gmach zbudowany w 1352 przez wielkiego mistrza Winricha von Kniprode, od XVI wieku do 1864 pełnił rolę szkoły, w której uczono początków łaciny. Szkoła zniszczona w czasie pożaru miasta 26 lipca 1899 została odbudowana w 1900 z przeznaczeniem na magazyn. Zachowane fragmenty budowli stanowią partie murów odwodowych, murowanych z cegły palonej na zaprawie wapiennej w wątku gotyckim.

Szkoła Łacińska w latach międzywojennych, źródło: Archiwum Urzędu Miasta MalborkSzkoła Łacińska w latach międzywojennych, źródło: Archiwum Urzędu Miasta Malbork

Inwestorem odbudowy Szkoły Łacińskiej jest Gmina Miasto Malbork. Zgodnie z założeniami projektu, w ramach „wprowadzania nowych funkcji w stare mury” w powstającym budynku miejsce znajdzie nowoczesne i publicznie dostępne centrum oświatowo-kulturalne, w którego skład wejdą:

MultiCenter - mający na celu zapoznawanie dzieci i dorosłych ze światem technologii informatycznej z zakresu: sztuki, muzyki, nauk ścisłych i języków obcych;

Mediateka - nowoczesna skomputeryzowana biblioteka i czytelnia z wielostanowiskowym dostępem do Internetu oraz katalogów on-line;

„Tempora et mores” - edukacyjny ośrodek rzemiosła średniowiecznego;

Obserwatorium astronomiczne - wyposażone w profesjonalne teleskopy do obserwacji nieba.

Projekt odbudowy Szkoły Łacińskiej, źródło: Archiwum Urzędu Miasta MalborkProjekt odbudowy Szkoły Łacińskiej, źródło: Archiwum Urzędu Miasta Malbork

Po bliższym przyjrzeniu się sprawie można znaleźć ciekawe informacje. Otóż za dokumentację projektową odpowiedzialna jest pracownia projektowa Inwestproj Wojciecha Osaka z Torunia. Jak wynika z informacji na stronie internetowej pracowni realizowany projekt wyłoniony został zdobywając pierwszą nagrodę w konkursie, co więcej, architekci zdają sobie sprawę, że obiekt znajduje się w ścisłej strefie ochrony konserwatorskiej.

Planowane zakończenie prac nad Malborskim Centrum Edukacyjnym Latinum, to pierwsza połowa 2014 roku. Nazwa nowego ośrodka została wyłoniona na zasadzie publicznego plebiscytu.

Szkoła Łacińska / CE Latinum w budowie, fot. vonplauen / skyscrapercitySzkoła Łacińska / CE Latinum w budowie, fot. vonplauen / skyscrapercity

Wyniki plebiscytu MAKABRYŁA ROKU 2013!>>

Plebiscyt Makabryła Roku 2013

 

 

Więcej o:
Komentarze (19)
Odbudowa Szkoły Łacińskiej w Malborku. Czytelnicy: "To skandal!"
Zaloguj się
 • wsbb

  Oceniono 61 razy 43

  masakra!!! ktoś kto wydał na to zgodę powinien bezdyskusyjnie i natychmiast pójść za kratki a w ramach odbywania kary własnoręcznie to szkaradztwo rozebrać! Brak słów! Gdzie konserwator zabytków???!!!

 • jakobhorner

  Oceniono 26 razy 18

  Droga Bryło - wysłałem wam te informacje ze zdjęciami 2 miesiące temu. Zero odzewu. Cisza. Nieważne, czort z Bryłą; tym niemniej dotąd na mój list nie odpisało również paryskie UNESCO, polska liga UNESCO, generalny konserwator zabytków, minister Omilanowska, wojewódzki konserwator zabytków, rozliczne inne media. Słowem albo jestem kretynem, albo wszyscy mają sprawę w rzyci lub projekt się podoba. Ja tej wielkiej polskiej rzyci mówię .uj.

 • Gość: OjciecTomasz

  Oceniono 7 razy 7

  szanowni Państwo! To tylko po części wina biednego projektanta, wszak nie można go winić za to, że bozia poskąpiła talentu! To przede wszystkim wina naszego chorego systemu zamówień publicznych: wygrała najtańsza oferta na projekt i oto mamy efekt. W cywilizowanym świecie, inwestycje w miejscach ważnych urbanistycznie załatwia się konkursem, który wyłania NAJLEPSZĄ a nie NAJTAŃSZĄ propozycję :)

 • kajeczkap

  Oceniono 14 razy 6

  Szanowni Państwo, nie wiem czy się zgodzicie ze mną ale sama forma jaka proponuje " pracownia projektowa Inwestproj " nie powala na łopatki. Jak oglądamy projekty zagraniczne, tam części zabytkowe budynków są pięknie wyeksponowana, wychodzą na pierwszy plan. Do tej pory niedostrzeżone przez przechodniów zaczynają być widoczne. Bryła jest tak zakomponowana aby pokazać wszystkim Ten zabytek, to on ma być dominantą. W tym projekcie pracowni z Torunia tak się nie dzieje. Na wizualizacji widać, że całość stare i nowe zlane jest w jedną "kupę " z dwuspadowym dachem. Naturalnie w elewacji musiały się pojawić "pinakle" wszak Malbork się z architekturą gotyku kojarzy. Czy to jest właściwe rozumowanie ? Czy coś dobrego z tego wyniknie? zobaczymy

 • izawaliza

  Oceniono 8 razy 4

  To powinno wygrac makabryle w tym roku. Firme, ktora wygrala prowadzi budowlaniec. Ja piernicze nie ma architektow w Bydgoszczy? Architekta miasta? Trzeba bylo zatrudnic kogos z Wloch jako okonsultanta, oni maja w 3 dupy rewitalizacji i odrestaurowan i swietnie im to wychodzi.
  Najsmutniejsze jest to ze kasa z podatkow idzie na tych popierniczonych nieukow w urzedach. Ja nie wymagam zeby konserwator zabytkow byl architektem, ale powiniem miec troche oleju w glowie, zeby sie zwrocic do profejsonalistow o ich opienie.
  Swietna inicjatywa i skonczy sie po prostu bez snesu. Wydadza kupe kasy na bardzo kiepski projekt. I mam tu na mysli bryle, materialy, program to sie po prostu kupy nie trzyma! Ta ich realizacja bedzie straszyla poki sie nie rozpadnie chyba ze ktos pojdzie po rozum do glowy i to wyburzy. Te ruiny stoja juz tak dluga, ze mam nadzieje ze doczekaja sie odrestaurowania z prawdziwego zdarzenia.

 • zabawnee

  Oceniono 56 razy 4

  Wielu z Was może się ze mną nie zgodzić, ale nie uważam tego rodzaju inwestycji, za profanację zabytków. My w Polsce nie umiemy dbać o zabytki, nie umiemy ich wykorzystać tak, by przyciągały np. turystów. Pewnie nie wiecie ile jest w Polsce obiektów chronionych, które są ruiną. Może trochę generalizuję, ale wolę, by zabytki były przekształcane w tego typu inwestycje, niż miałyby straszyć.

 • Gość: dziekan

  Oceniono 7 razy 3

  No i znów byle jak... Idea szczytna, ale bryła przypadkowa. Cóż z tego, że płytka, dachówka i łukowe okna, jak całość ni jak się ma do sąsiedztwa. Z oddali, ten nowo budowany obiekt bardzo przytłacza zamek, pomimo tego, że jest o wiele mniejszy. Pozdrawiam.

 • michael_wittmann

  Oceniono 5 razy 1

  i ile slajd 3 i 4 jeszcze do czegoś się nadaje to dalej jest już koszmarnie, nie jest ani "staro: ani nowocześnie słowem żaden z efektów nie został osiągnięty...bohomaz ,osobiście jestem za odbudowywanie zabytków w ich pierwotnym kształcie...

 • Gość: michalm

  Oceniono 3 razy 1

  faktycznie szmelc ..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX