Wille à la 'Dynastia'

20.09.2011 15:05
W latach 80. wyrosły na przedmieściach polskich miast. Jak na prawdziwe pałace przystało, nie zabrakło im zdobionych tralkami balkonów i strzelistych wieżyczek. Zobacz najdziwniejsze romskie wille
1 Willa pod Zgierzem Willa pod Zgierzem bece

Romskie pałace w Polsce

Romowie aż do lat siedemdziesiątych XX wieku prowadzili tradycyjny koczowniczy tryb życia. Zmuszeni do osiedlenia się zamienili "wozy kolorowe" na pełne przepychu, bogato zdobione wille. Niektóre z nich prezentujemy w naszym zestawieniu.

willa romska pod Łodzią

Architektura romskich domów i willi, które w latach 80. wyrosły na przedmieściach niektórych polskich miast zaskakuje swymi formami, które odbiegają od tego, do czego polski krajobraz zdążył nas przyzwyczaić. Elementy o odmiennym pochodzeniu połączone zostały w najbardziej zaskakujących zestawieniach, których jedyną myślą przewodnią zdaje się być niczym nie ograniczona, eklektyczna fantazja twórców.

Trudno jednoznacznie określić pochodzenie poszczególnych form i detali, które musiały przebyć długa drogę zanim trafiły do Polski. Część z nich budzi skojarzenia z architekturą Indii lub Bliskiego Wschodu. Sami Romowie przyznają się także do wzorowania się na amerykańskich rezydencjach rodem z "Dynastii". Podczas podróży po świecie gromadzą oni znaczną ilość fotografii, a następnie, podczas projektowania własnej rezydencji, wymagają by architekt stworzył obiekt będący kolażem wybranych motywów.

willa romska pod Łodzią

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ>>>

2 Willa w Pabianicach Willa w Pabianicach bece

Estetyka kiczu. Romskie wille to "prawdziwe" pałace

Cechą charakterystyczną romskich willi jest stosunkowo prosta bryła oraz ogromne bogactwo różnorodnych dekoracji. Do wnętrze często prowadzą okazałe, reprezentacyjne schody. Elewacja zdobiona jest sztukateriami i posiada okna o zróżnicowanych kształtach. Do tego dochodzą kraty z kutego żelaza, niezliczona ilość balustrad tralkowych. Całość zwieńczona jest wieżyczkami lub kopułami, których kształt i liczba są całkowicie dowolne. Zależą jedynie od osobistych upodobań właścicieli.

willa romska pod Łodzią

Zastosowane rozwiązanie są przeważnie "nieklasyczne" i potrafią wprawić w zdumienie obserwatora. Codziennością są rynny biegnące na ukos przez balkon, oblicówka fasady wykonana z glazury łazienkowej czy komin wyrastający wprost z kopuły (sic!). Obok nich odnajdziemy fontanny z amorkami czy gipsowe figurki lwów.

willa romska pod Łodzią

Odrębnym problemem jest jakość wykonania poszczególnych budynków. Ich użytkownicy nie-Romowie narzekają, że wspaniałe wille budowane były tak, jakby miały być budynkami tymczasowymi.

3 Opuszczona romska willa pod Łodzią Opuszczona romska willa pod Łodzią bece

Natura nomadów

Tymczasowość i niestałość wydają się być wpisane w naturę Cygana- Koczownika. Wprawdzie dziś nie przemieszcza się oni w taborze "wozów kolorowych", ale chętnie i często zmieniają miejsce zamieszkania. Ich sąsiedzi wspominają, że Romowie posiadają po kilka domów i zmieniają je co kilka lat. Opuszczone pałace przechodzą niekiedy w ręce gadziów (nie-Romów), częściej jednak popadają w ruinę.

opuszczona willa romska pod Łodzią

opuszczona willa romska pod Łodzią

4 Wnętrze opuszczonej willi Wnętrze opuszczonej willi bece

Wnętrze romskiej willi to strefa zakazana

Większość Romów żyje według tradycyjnego kodeksu Romanipen, który dokładnie opisuje stosunek do nie-Romów. Duża doza nieufności w kontaktach z gadziami powoduje, że żaden z Cyganów nie był skłonny zaprezentować wnętrza swej willi. Grzecznie, lecz stanowczo odmawiali.

wnętrze jednek z willi

To, jak zorganizowana jest przestrzeń w środku budynku, można natomiast ujrzeć w tych willach które stoją opuszczone lub też stały się własnością gadziów. Powtarzają one jeden schemat- wejście prowadzi do przestronnego holu biegnącego przez całą głębokość budynku. Po jego bokach znajdują się nieskomunikowane ze sobą pomieszczenia, zaś centralnie na zamknięciu okazałe schody prowadzące na piętro. Wyższa kondygnacja powiela układ parteru . Poszczególne pomieszczenia, z wyjątkiem łazienek, nie posiadają drzwi i pozostają otwarte na przestrzeń wspólną. Ponadto wyposażenie romskich domów nie zawiera tradycyjnie rozumianych szaf, a jedynie otwarte półki. Przywodzi to na myśl układ wnętrza tradycyjnego cygańskiego wozu, gdzie wszyscy przebywali w jednej, niepodzielnej, wspólnej przestrzeni wraz z całym swym dobytkiem.

zdewastowane wnętrze opuszczonej willi

Należy podejrzewać, że wystrój wnętrz romskich willi przewyższa to, co widoczne jest z zewnątrz. W opuszczonych budynkach zachowały się gipsowe sztukaterie czy mozaikowe parkiety. Zapewne pierwotnie  pomieszczenie były pełne złoceń, stylizowanych mebli i sprzętów.

Komentarze (48)
Wille à la 'Dynastia'
Zaloguj się
 • mniklasp

  Oceniono 14 razy 10

  @wroclawiak81
  mowienie o zawodzie dziennikarza w Polsce, to jak mowienie ze wPolsce zyja grzechotniki.Taki zawod nie istnije w Polsce , pokolenie dziennikarzy polskich albo czesc zmarlo a pozostali juz nie pisza, reszta ktorej wypociny czytasz lub ogladasz w tv to sa niedouczeni frustraci bez wyksztalcenia(politolodzy!) w dodatku bez kindersztuby, absolutnie ponizej przecietnosc ktorej brak nie tylko wiedzy ale i zdrowego rozsadku

 • Gość: amg

  Oceniono 9 razy 7

  Ciekawe,kto im projektuje takie paździerze.Wątpię,żeby to byli nasi architekci. Może sami to projektowali .
  w mojej okolicy też jest taki dom wielka fontanna i lwy przed domem na piasku,bo na poz-bruk na podjazd zabrakło pieniędzy.Oczywiście rodzina nie pracująca.

 • carlitos

  Oceniono 10 razy 6

  Architektoniczne koszmarki. W zasadzie wszystkie mogłyby spokojnie uzyskać nominację w konkursie na makabryłę roku.

 • ka-mi-la789

  Oceniono 13 razy 5

  @rock73

  Architektura Indii w Indiach być może wygląda dobrze, podobnie jak meczety na Bliskim Wschodzie. Do Polski jedno i drugie pasuje jak pięść do nosa. Z budynkiem jest jak z ubraniem: musi współgrać z otoczeniem. Nikt, kto ma odrobinę dobrego smaku, nie pójdzie na bal w bikini. I nie będzie budował wieżyczkowatych i kopulastych domiszczy w kraju, w którym nie usprawiedliwia tego ani historia, ani tradycja, ani nic innego.

 • kornikolot

  Oceniono 7 razy 5

  @wroclawiak81
  O czym ty bredzisz chłopie? Jest tyle naprawdę pięknych architektonicznie domów, że zazdrościć tych cygańskich bud nie ma co. Ja wolę coś ze smakiem, pomysłem i stylizacyjnym umiarem i taki dom buduję. A twoje wyjazdy o kosztach uzyskania przychodu dziennikarzy i sprawach podatkowych to już w ogóle są od czapy. Czy ty aby dobrze się czujesz?

 • onefoks

  Oceniono 6 razy 4

  nawet bez czytania artykułu widać że to cygańskie.

 • nicpon007

  Oceniono 8 razy 4

  Mnie też te wieżyczki porażają, ale Romom się to podoba. Nad czym tu dyskutować? :)

 • Gość: malcolmX

  Oceniono 6 razy 4

  @rock73
  i dokładnie to jest napisane- o innych wpływach kulturowych, innej tradycji.
  ale sposób użycia zapożyczonych elementów architektonicznych, ich zupełnie "niewłaściwe" zestawienia- to pozwala zaklasyfikować to jako kicz (podobnie jak całe setki polskich "rezydencji").
  ze słowem "rasizm" raczej bym nie szalał...

 • facelift

  Oceniono 5 razy 3

  @jbed - urozmaicenie nudnej architektury...... gratuluję gustu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX