BRYŁA ROKU 2017: poznajcie zwycięzców i zobaczcie najlepsze polskie realizacje architektoniczne

fot. Juliusz Sokołowski

W XI. edycji plebiscytu Bryła Roku głosowaliście aż 10 787 razy! Najwięcej głosów oddaliście na biurowiec Bałtyk w Poznaniu, który został zaprojektowany przez uznaną holenderską pracownię MVRDV. Tym samym przyznaliście temu obiektowi tytuł Bryły Roku 2017!

Ogłoszenie wyników i gala rozdania statuetek

Rozdanie statuetek odbyło się podczas uroczystej gali 17 maja 2018 roku. Wydarzenie miało miejsce w budynku Agory - wielokrotnie nagradzanym biurowcu autorstwa pracowni JEMS architekci. Rozstrzygnięcie konkursu poprzedził wykład Michała Mazura o trendach architektonicznych, które ujawniły się na najważniejszych festiwalach, konferencjach i targach. O swoich projektach opowiedział również nasz gość specjalny - Peter van Assche z holenderskiego biura SLA. Architekt opowiedział o architekturze cyrkularnej i zrównoważonym projektowaniu, jak również tłumaczył, dlaczego warto inwestować w mądrą architekturę.

Biurowiec Bałtyk w Poznaniu - Bryła Roku 2017

I miejsce w głosowaniu Internautów: 2565 głosów

Otwarcie Bałtyku w Poznaniu. Pierwszy w Polsce projekt zrealizowany przez holenderską pracownię MVRDV
fot. Juliusz Sokołowski

Do ostatniej chwili o tytuł Bryły Roku 2017 rywalizowały dwa obiekty - biurowiec Bałtyk w Poznaniu i siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ostatecznie nagrodę internautów przyznaliście poznańskiemu biurowcowi Bałtyk, który zdobył aż 2565 głosów! 

Biurowiec, którego nie powstydziłaby się żadna europejska stolica

Niektórzy martwili się, że biurowiec Bałtyk będzie zbyt kontrowersyjny i nie wkomponuje się w architekturę Poznania. Niepokój był spowodowany tym, że budynek powstał według pomysłu holenderskiej pracowni MVRDV, słynącej z szalonych, wizjonerskich i innowacyjnych projektów. Obawy, jak można było podejrzewać, okazały się niesłuszne. Architekci stworzyli świetny obiekt, który nie dominuje nad pozostałą zabudową miasta i dobrze uzupełnia wielkomiejską przestrzeń.

- Charakterystyczny, ciekawy, funkcjonalny, wielki. Bałtyk, w porównaniu do pozostałych nominowanych obiektów, wyróżnia się najbardziej - napisał użytkownik naszego portalu.

Bryła biurowca Bałtyk jest niczym abstrakcyjna rzeźba - z każdej strony budynek wygląda zupełnie inaczej. Z jednej strony jest głęboko podcięty, przez co sprawia wrażenie "zawieszonego" nad ulicą.  Oglądany pod innym kątem przypomina piramidę. Od strony Mostu Teatralnego wydaje się smukły, a od ulicy Zwierzynieckiej - przysadzisty. Ciemne, grube ramy, w które ujęto okna gmachu, nadają jego elewacjom rytm i porządek. Od strony siedziby Concordia Design powstał nowy plac miejski, nazywany "Przystanią". To miejsce spotkań lokalnej społeczności.

- Biurowiec Bałtyk w Poznaniu z każdej strony wygląda inaczej. Trzeba naprawdę kunsztu, aby osiągnąć taki efekt - skomentował jeden z internautów.

Otwarcie Bałtyku w Poznaniu. Pierwszy w Polsce projekt zrealizowany przez holenderską pracownię MVRDV
fot. Juliusz Sokołowski

Nathalie de Vries, jedna z głównych projektantek w biurze MVRDV, wielokrotnie podkreślała, że forma Bałtyku nie jest dziełem przypadku czy fantazji architektów, a wynika z analizy zastanego kontekstu oraz elementów architektury Poznania, które holenderscy projektanci uznali za ważne i inspirujące.

- Z Okrąglaka zaczerpnęliśmy motyw okien umieszczonych w strukturalnych ramach, które ciągną się od samego dołu aż po zwieńczenie budynku. Okoliczna architektura podpowiedziała trójkątny kształt - zaobserwujemy go chociażby w attykach poznańskich kamienic. Te inspiracje przefiltrowane przez nowoczesną estetykę i wymagania postawione przez kontekst doprowadziły do ukształtowania ostatecznej formy - tłumaczy de Vries.

Zbliżając się do biurowca trudno uwierzyć, że obramowania okien zostały obłożone betonem. To wrażenie nie mija nawet, gdy oglądamy budynek z bliska. Betonowa skorupa wygląda na kamienną - swoim rysunkiem oraz fakturą przypomina granit. Ten plastyczny, wielowymiarowy efekt udało się uzyskać dzięki licznym próbom stworzenia mieszanki kruszywa, betonu i włókna szklanego. Tej pracy podjęła się poznańska firma. Wykonali płyty, które później testowano na placu budowy - sprawdzano, jak będą zachowywały się przy zmieniających się warunkach atmosferycznych.

Dzięki współpracy architektów i co-architektów z poznańską firmą Pozbruk, zaprojektowana została cienka betonowa fasada z wyraźnie wyeksponowanymi ziarnami kruszywa. Innowacyjność materiału wykorzystanego w projekcie polegała na stworzeniu elementu o przekroju w kształcie litery "U" przy jednoczesnym ograniczeniu jego grubości do zaledwie 30 mm. Ciemne obramowania kadrują widoki i kontrastują z jasnymi przeszkleniami.

Otwarcie Bałtyku w Poznaniu. Pierwszy w Polsce projekt zrealizowany przez holenderską pracownię MVRDV
fot. Juliusz Sokołowski

Komentarze (91)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • grobelozaur

  Oceniono 48 razy 32

  Genialny budynek.
  Bałtyk to naprawdę klasa światowa w architekturze.
  Wielkie gratulacje dla ludzi, dzięki którym powstał.

 • cozano

  Oceniono 33 razy 21

  Obawiałem się, że wizualizacje biurowca w Poznaniu będą, jak to zwykle bywa, mocno odbiegać od rzeczywistości. Muszę jednak przyznać, że bryła tego budynku jest ciekawa, i to zarówno z pewnej odległości, jak i z bliska.

 • parapsychopatolog

  Oceniono 26 razy 20

  Byłem ostatnio w Poznaniu i rzeczywiście budynek ładny. Ponieważ rzadko odwiedzam to miasto to nawet nie wiedziałem, że to świeża konstrukcja. Gratulacje!

 • azalia02

  Oceniono 55 razy 15

  Drugie miejsce zdecydowanie lepsze i lepiej wkomponowane w przestrzeń i wcześniejszą zabudowę.

 • mala2424

  Oceniono 26 razy 14

  Budynek w Katowicach najpiękniejszy. Wspaniale wkomponowany w starą zabudowę i jednocześnie nowoczesny. Świetny, GRATULACJE.

 • piq

  Oceniono 23 razy 13

  Architektura to nie tylko sama bryła, ale kompozycja z otaczającą przestrzenią i kontekst. W tym sensie budynek, który wygrał, jest bezczelną solówką wobec okolicy. Dość typowe dla współczesnego podejścia architektów, którzy, jak się wyraził jeden z profesorów-architektów starej daty, "obsikują miejsce", bardziej dbając o zostawienie własnego śładu, niż o to, o co w architekturze naprawdę chodzi. Przy tym pomysł w Poznaniu dość w gruncie rzeczy banalny.

  Dlatego dla mnie bezwzględnie zwycięzcą jest budynek z Katowic, który szanuje dziedzictwo przestrzenne, a przy tym kontekst kulturowy. Drugie miejsce to muzeum 2.w.ś. Poznański biurowiec może załapałby się na podium, ale z trudem.

 • cromio

  Oceniono 16 razy 10

  Dziękuję wszystkim twórcom i inwestorom. Wzruszyłem się. Tyle piękna w naszej przestrzeni!

 • Gość: hhenio

  Oceniono 9 razy 9

  Ktoś powiedział:
  Dobra architektura jest wtedy, gdy tydzień po zdjęciu rusztowań wszystkim się zdaje, że dom stał tu zawsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX