Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

fot. Marcin Mularczyk,

III miejsce w głosowaniu Internautów: 1689 głosów

Na ostatnim miejscu na podium uplasowało się Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, zdobywając 1689 waszych głosów. To budynek, który łączy dwie części miasta: stary Lublin rozciągający się wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia i nową część z modernistyczną zabudową. Ta znajduje się wzdłuż Alei Racławickich.

Centrum Spotkania Kultur w Lubliniefot. Marcin Mularczyk, www.fotoradarmm.pl

Poprzez odsunięcie budynku od ulicy utworzono przestrzeń wspólną. Ta otwiera się na miasto wznoszącym się do góry placem. Ten architektoniczny gest zdaje się "zasysać" życie z ulicy. Pochyła przestrzeń została wyposażona w leżaki, których nieformalne bryły zapraszają do odpoczynku. Trochę podobnie jak w przypadku szczecińskich "Przełomów", Bolesław Stelmach za pomocą architektonicznych rozwiązań, zaprojektował ogólnodostępny miejski plac. Sposób przecięcia dwóch stref zaznaczył ukośnym pasmem wyłożonym kostką brukową.

fotograf architektury Marcin Mularczykfot. Marcin Mularczyk,

To budynek, który ma łączyć przeszłość z przyszłością. Znajdujące się przed nim pochyłe wzniesienia symbolizują związane z przeszłością kurhany. Szklane multimedialne elewacje to teraźniejszość, zaś zielony dach to zdaniem autora projektu przyszłość architektury.

Centrum Spotkania Kultur w Lubliniefot. Marcin Mularczyk,

Projekt powstał w pracowni Bolesława Stelmacha.

Więcej o Centrum Spotkania Kultur w Lublinie przeczytasz tu >>>

Komentarze (68)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • grobelozaur

  Oceniono 57 razy 51

  Chyba najbardziej podoba mi się siedziba Wiadomości Wrzesińskich- mała miejscowość, prywatna firma z raczej ograniczonym budżetem, a mimo to pokazuje, że jak się chce, to można! Gratulacje!

 • Gość: niko

  Oceniono 29 razy 27

  Pozytywne są nominacje budynków z małych miejscowości

 • obywatel_trojmiasta

  Oceniono 34 razy 20

  "Nieprzytulne, odhumanizowane, brak kolumienek, nie pasuje do otoczenia" za 3, 2, 1... ;)

  A na poważnie, cieszy zwłaszcza to, że 4 spośród tych udanych realizacji są z małych miejscowości.

 • Gość: Wawa

  Oceniono 25 razy 9

  W przedostatnim dniu głosowania Solec Kujawski i Poznań miały taką samą liczbę głosów wyrażoną w procentach. Ostatniego dnia zataili Państwo wyniki i teraz okazuje się, że Poznań miał ich 5000, a Solec niespełna 3000. Czyli w ciągu kilku ostatnich godzin głosowania nagle Poznaniowi przybyło tyle głosów, że prawie 2x wyprzedził Solec. Trochę... kontrowersyjne, zwłaszcza że takiego skoku nie zanotowano przez cały konkurs. :)

 • 12-digit

  Oceniono 11 razy 9

  To teraz buduje się TAKIE serwerownie?
  O matko...
  A ja pamiętam czasy pamięci SIPP...
  Dokąd ten świat zmierza :)

 • oldmug

  Oceniono 6 razy 6

  rzeczywiście bryły....

 • Gość: Jacek

  Oceniono 6 razy 4

  Klasa. Należało się.

 • Gość: gość

  Oceniono 8 razy 4

  Krakowskie bloki z zewnątrz super, widuję je codziennie, ale w środku masakra. Mieszkania kompletnie nieustawne, nie ma jak postawić mebli żeby nie zachodziły na okna, niefunkcjonalne, niespełniające podstawowych potrzeb (np. na odpowiednio duże szafy przy wejściu. A rozplanowanie mieszkań 2-poziomowych, to całkowite kuriozum. Planowałam zakup, ale na szczęście spędziłam kilka dni na analizę wnętrz i są DO BANI. Tylko dla minimalistów, w żadnym wypadku nie dla rodzin. Szkoda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX