Zaha Hadid Kobietą Roku Glamour

Zaha Hadid została wyróżniona tytułem Kobiety Roku przez magazyn Glamour

Urodzona w Bagdadzie architektka ma obecnie 62 lata, była pierwszą kobietą, którą wyróżniono architektonicznym Noblem, czyli Nagrodą Pritzkera (2004 r.). Do listy nagród należy dopisać zdobytą w 2003 r. nagrodę imienia Miesa van der Rohe oraz nagrodę Stirlinga (2010 r.).

 

Kobieta Roku 2012

 

Hadid zdobywała wykształcenie w Bejrucie. Pod koniec lat 70 przeprowadziła się do Londynu, gdzie kontynuowała studia na Architectural Association School. Swoje własne biuro otworzyła w 1980 r. W pierwszych latach swojej pracy nie odnosiła spektakularnych sukcesów. Tłumaczyła to stereotypem "kobiety pracującej w męskim zawodzie".

Pierwszym głośnym budynkiem, który zaprojektowała była siedziba straży pożarnej fabryki Vitra w Weil am Rhein w Niemczech. Budynek ten obecnie pełni funkcję pawilonu wystawienniczego. Następnym  było Centrum Sztuki w amerykańskim Cincinnati. W kolejnych latach powstawało coraz więcej gmachów. Budynki, które zaprojektowała nie sposób pomylić z innymi. Zaha stworzyła swój własny, niepowtarzalny styl, który zdobył tyle samo zwolenników, co krytyków.

W jej studio pracuje obecnie 360 osób. Pytana o to czego jeszcze nie stworzyła, odpowiada: - Wieżowca w Nowym Jorku oraz... swojego prywatnego domu.

 

ZOBACZ DLACZEGO STAŁA SIĘ SŁAWNA

Rok 2011 należał do Zahy Hadid

Zaha Hadid

Niezrealizowany projekt Zahy Hadid dla Warszawy

Zaha Hadid

Więcej o:
Komentarze (2)
Zaha Hadid Kobietą Roku Glamour
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: Projektantka mody

    Oceniono 1 raz 1

    Co za nonsens.. A co ona ma wspolnego z Glamour?

  • Gość: joanna

    0

    Udziwnione , niepraktyczne dziwactwa dlatego rzucaja sie w oczy i zadziwiaja swoja brzydota ! Gratuluje panu Godzowatemu gustu :-( Choc jestem pewnie na szarym koncu w Polsce jezeli chodzi o bogactwo ,nigdy nie zamieszkalabym w czyms takim , nawet gdyby dawal mi to ktos za darmo wole moj dom jednorodzinny ktory jest i ladny i funkcjonalny!!! ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX