Jak przyjazna gwiazda. Drewniany kościół w norweskim Knarvik

W Knarvik - niedużej miejscowości w pobliżu skalistego norweskiego wybrzeża powstał nowy kościół dla lokalnej społeczności. Jego bryła przypomina przyjazną gwiazdę. Mimo nowoczesnej i dynamicznej formy kościół sprawia wrażenie ciepłego i przytulnego i kojarzy się z niedużymi kościółkami, które od stuleci zapraszały do swojego wnętrza i dawały schronienie zarówno przed zimnym klimatem, jak również w aspekcie duchowym.

Bryła kościoła w norweskim Knarwik ma na swoim koncie liczne nagrody - między innymi tytuł najlepszego budynku sakralnego przyznany w ramach konkursu Architizer A+Awards. Zaprojektowany w pracowni Reiulf Ramstad Arkitekter budynek swoją popularność zawdzięcza zapewne połączeniu ciekawej, dynamicznej i nowoczesnej formy z przytulnym charakterem typowym dla niedużych kościołów z małych miejscowości. Kościół doskonale wpisuje się w skalisty krajobraz norweskiego wybrzeża, choć jego elewacje z jasnego drewna wyraźnie odcinają się od otoczenia. Niektórzy nowy budynek określają mianem przyjaznej gwiazdy - nic dziwnego, ostry kształt nie stoi tu w sprzeczności z zapraszającym charakterem bryły i budowaniu poczuciu wspólnotowości.

Kształt budynku to dynamiczna, zgeometryzowana i prostokreślna forma z wysoką wieżą w kształcie ostrosłupa zwieńczonego niewielkim krzyżem. Elewacje zostały wykonane z jasnego drewna ułożonego naprzemiennie z pasami wysokich i wąskich przeszkleń wysokich na całą wysokość budynku.

Ciekawostką jest, że okna zostały wykonane w... Polsce! Aby trafić do kościoła w norweskim Knarwik musiały pokonać blisko 2 000 km w swojej drodze ze skierniewickiej fabryki Pilkington IGP.

Kościół w swoich założeniach miał być otwarty nie tylko podczas nabożeństw, ale także przez cały tydzień - tym samym bardzo ważne było zapewnienie optymalnej temperatury we wnętrzach budynku, co w norweskim klimacie nie jest proste. Aby spełnić to zadanie ściany posiadają grubą warstwę izolacji termicznej, ale co z oknami? Duże powierzchnie przeszkleń zapewniają światło dla wnętrz, ale zazwyczaj wiążą się z dużymi stratami ciepła. Aby zminimalizować ten niekorzystny aspekt w oknach zastosowano energooszczędne szyby Pilkington Optitherm™ S3, które posiadają specjalną niskoemisyjną powłokę pozwalającą na przenikanie energii słonecznej do wnętrza budynku, ale zatrzymującą ciepło wewnątrz budynku. Dzięki temu rozwiązaniu udało się zapewnić współczynnik przenikania ciepła dla okien na poziomie 0,7 W/m2K.

Naturalne doświetlenie pozwoliło osiągnąć efekt jasnych i przestronnych wnętrz, które oprócz funkcji sakralnej stały się miejscem spotkań lokalnej społeczności, rozwoju muzycznego i artystycznego. Nocą, wąskie okna sprawiają, że oświetlony od wewnątrz kościół rozświetla otoczenie.

Kościół w Knarwik jest doskonałym przykładem na to, że współczesna architektura sakralna może być interesująca, ciekawa i wcale nie musi być chłodna i utrzymana w popularnych ostatnio klimatach betonowego minimalizmu. A Wy, w jakim kościele czulibyście się najlepiej?

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Więcej o:
Komentarze (8)
Jak przyjazna gwiazda. Drewniany kościół w norweskim Knarvik
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: verseau

  Oceniono 7 razy 5

  "dawały schronienie zarówno przed zimnym klimatem, jak również w aspekcie duchowym".. Chyba przede wszystkim to drugie GAZETO!

 • Gość: Żartowniś

  Oceniono 2 razy 2

  a myślałem, że to be iks be coś wreszcie zrealizowało;)

 • Gość: Auto

  0

  jak na Banasia całkiem fajne:)

 • comentarista

  0

  Jak na razie fajne rendery, ale jeśli tak to będzie wyglądać, to mają piękny okaz do fanpejdża "Kościoły, które wyglądają jak kury".

 • Gość: Olga J.

  0

  A odnoszenia się do założeń gotyku redaktor nie zauważył? Smukłości wieży? Regularności wąskich, wysokich okien? Gry światłem kolorowego witraża?
  A nawiązania do Chapelle du Rosaire nie widać?
  Po co pisać, skoro nie zauważa się oczywistych oczywistości ("w aspekcie duchowym")???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX