Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

[WARSZAWA] Rozpoczęła się budowa nowej cerkwi. Pierwsza taka budowa od ponad 100 lat

W Warszawie rozpoczęła się budowa nowej cerkwi. Od budowy poprzedniej upłynęło ponad 100 lat. Nowy obiekt powstający przy ulicy Puławskiej będzie inny od tego, co zazwyczaj kojarzy nam się z cerkwią - nie znajdziemy tu charakterystycznych cebulastych kopuł znanych ze stylu rusko-bizantyjskiego. Architektura nowej świątyni sięga do historii głębiej - forma została zainspirowana bizantyjską Hagią Spohią w Stambule - jednej z bardziej znanych i wspanialszych budowli powstałej jeszcze w czasach Cesarstwa Rzymskiego.

Projekt pierwszej od 100 lat cerkwi w Warszawie
Projekt pierwszej od 100 lat cerkwi w Warszawie
Materiały prasowe

Przy ulicy Puławskiej w Warszawie rozpoczęły się prace budowlane przy fundamentach nowej cerkwi według projektu pracowni APA Markowski Architekci. Architektura nowego gmachu przywodzi na myśl bizantyjskie świątynie z pierwszych wieków chrześcijaństwa i wywiedzione z nich greckie cerkwie o charakterystycznych spłaszczonych dachach i białych ścianach zewnętrznych.

Kubaturowo nowa cerkiew będzie stosunkowo niedużym obiektem. Rzut zamknie się w wymiarach 36,9 m i 30 m, a od posadzki do szczytu głównej kopuły jej wysokość wyniesie 21,6 m.

W architekturze cerkiewnej elementy budynku mają znaczenie symboliczne. Warszawska cerkiew będzie posiadała pięć kopuł. W takim układzie - środkowa i największa oznacza Chrystusa, cztery mniejsze, umieszczone w narożnikach budowli to symbole czterech ewangelistów.

Bryła budowli będzie odlaną z betonu skorupą. Główne wejście znajdzie się nie od ulicy Puławskiej, ale z drugiej strony, od zachodu. Jest to podyktowane tym, że w cerkwiach po wschodniej stronie stawia się ołtarz. Ta zasada obowiązywała kiedyś we wszystkich kościołach chrześcijańskich.Takie usytuowanie ma swoje dodatkowe plusy: kopuły będą z daleka widoczne z Puławskiej, a wnętrze świątyni nie będzie bezpośrednio narażone na hałas z ulicy - mówi autor projektu Andrzej Markowski.

Wnętrza nowej świątyni będą ozdobione mozaikami i malowidłami nawiązującymi do twórczości Jerzego Nowosielskiego.

Zagłosuj w naszej sondzie pod artykułem i odpowiedz czy Twoim zdaniem architektura nowej cerkwi to HIT czy KIT!

______________________________________________________________________

ZOBACZ TEŻ:

Skomentuj:

[WARSZAWA] Rozpoczęła się budowa nowej cerkwi. Pierwsza taka budowa od ponad 100 lat