Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lubelskie Seminarium Duchowne. I nagroda w międzynarodowym konkursie

red

European Award of Sacred Architecture to międzynarodowa nagroda przyznawana młodym architektom za najlepsze projekty architektury sakralnej. W tegorocznej edycji pierwszym miejscem została nagrodzona praca Damiana Hołowni, absolwenta Politechniki Lubelskiej, który zaprojektował budynek seminarium duchownego dla studentów I i II roku.

Nagrodzona praca to prosta, ascetyczna bryła zdominowana przez szarości surowego betonu. Taka forma oraz lokalizacja w odosobnionej części Lublina ma sprzyjać przemyśleniom i rozważaniom nad słusznością wyboru obranej drogi życiowej.

Seminarium jest przestrzenią, która musi odpowiadać na wszystkie potrzeby młodych ludzi. Musi pogodzić utylitarne potrzeby dnia codziennego z zapewnieniem możliwości edukacji oraz rozwijania życia duchowego.

W programie funkcjonalnym znalazła się tutaj kaplica, biblioteka, sale zajęciowe - w tym aula mogąca pomieści 100 słuchaczy a także część mieszkalna, na którą składa się około 60 pokoi oraz przestrzeń wspólna, w której ruchome ścianki pozwalają na dowolną aranżację w zależności od potrzeb.

Cały program został rozmieszczony w sposób wyrażający symboliczne założenia idei drogi. Wszystkie elementy budynku łączy wspólna oś widokowa oraz centralnie usytuowana kaplica i zlokalizowana pod nią biblioteka. Oś podkreślona jest ciągiem drewnianych, pionowych slupów biegnących przez całość założenia.

Przez cały okres swojego pobytu w seminarium kandydatom na kapłanów towarzyszy nauka, której fizycznym odpowiednikiem są sale zajęciowe, wiedza - symbol biblioteki znajdującej się po kaplicą i wreszcie etap poznania i spotkania z Bogiem. Aby spotkać się Bogiem trzeba zrozumieć i posiąść wiedzę. Efektem i jednocześnie końcem drogi, jaką musi przebyć alumn jest pełna dojrzałość, przemiana i gotowość do dalszej edukacji - nowy byt, którego symbolem jest drzewo na tafli wody. Dalej jest już tylko las i ogród, czyli otwartość, gotowość do działania wśród innych - o założeniach mówi Damian Hołownia z H+ Architektura.

European Award of Sacred Architecture to nie pierwsza nagroda dla tego projektu, wcześniej otrzymał też wyróżnienie w konkursie Architektura Betonowa.

    Więcej o:

Skomentuj:

Lubelskie Seminarium Duchowne. I nagroda w międzynarodowym konkursie