Najlepszy budynek świata

DL

Rzymskie muzeum MAXXI autorstwa Zahy Hadid zostało uznane za najlepszy budynek minionego roku podczas zakończonego właśnie w Barcelonie Światowego Festiwalu Architektury. Wielka świątynia sztuki, jak betonowy wąż wyrasta ponad rzymskie kamienice. Zdaniem jurorów o tym budynku, historia architektury będzie mówić przez kolejne 50 lat.

Zaha Hadid MAXXI
MAXXI

 

 

Już teraz można stwierdzić, że rok 2009 należał do Zahy Hadid i jej muzeum MAXXI w Rzymie. Inwestycja ta nie tylko doczekała się szczęśliwego finału po 11 latach realizacji, ale także została doceniona przez jurorów ważnych nagród architektonicznych. W październiku budynek otrzymał prestiżową Striling Prize, a podczas zakończonego niedawno 3. Światowego Festiwalu Architektury -  World Architecture Festival nadano mu tytuł Najlepszego Budynku na Świecie 2009.

 

Co zachwyca w tym gmachu? Dla jurorów WAF był to zabawny sposób osadzenia bryły MAXXI we przestrzeni miasta. Jest ono jakby rozwiniętym kłębkiem muzeum Guggenheima, i powstałymi w ten sposób wstęgami płynnej przestrzeni. To budynek wielopoziomowy, bez początku i końca. Zupełnie jak Rzym - Wieczne Miasto.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu o tym wspaniałym gmachu, który nakręciliśmy specjalnie dla Was podczas oficjalnego otwarcia MAXXI 28 maja 2010 >>

 

 

Film przygotował zespół filmowy PARA image and pictures

 

 

Zdaniem jurorów World Architecture Festival, Muzeum MAXXI to budynek, o którym historia architektury będzie mówić przez kolejne 50 lat. A jak Wy uważacie?

 

DL

 

 

Zobacz także:

 

 

Betonowy wąż w wiecznym mieście


WAF 2010: Najpiękniejsze świątynie konsumpcji

 

WAF 2010: Najpiękniejsze domy jednorodzinne

 

 

Skomentuj:

Najlepszy budynek świata