Zaha Hadid podbiła Chiny

To, że Zaha Hadid jest zadeklarowaną przeciwniczką linii prostych wie każdy, jednak w swoim najnowszym budynku przeszłą samą siebie. Gmach Opery Narodowej w Guangzhou, w południowych Chinach, ma aż 64 różnie ukierunkowane fasady i ponad 40 rodzajów zakrzywień.

Obszar delty Rzeki Perłowej to obecnie wiodący region Chin pod względem rozwoju ekonomicznego. W świecie jest znany z szybko rozwijającego się przemysłu samochodowego i elektronicznego oraz jako jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych. To także wysoce rozwinięty ośrodek kultury i nauki. Kanton podkreślił swoją pozycję w Państwie Środka, podczas Letnich Azjatyckich Igrzysk Olimpijskich w 2010 roku, których był gospodarzem.

Trudno więc się dziwić, że projektuje tu znana Pani architekt. W Kantonie, w pobliżu stacji kolejowej Guangzhou swoją lokalizację odnalazł projekt Opery Narodowej, autorstwa Zahy Hadid. Dzielnica Guangzhou została założona na północnym brzegu rzeki Perłowej, plan zakładający nową część miasta powstał w 1987 roku. Od tamtej pory wznoszone są tu znaczące budynki i zaplecze do życia. Budowa Opery Narodowej była jednym z założeń projektu z lat osiemdziesiątych. Realizacja rozpoczęła się w 2003 roku. Po raz pierwszy kurtyny podniosły się, podczas uroczystej ceremonii otwarcia w maju 2010 roku. Budowa Opery nie należała do łatwych, nie tylko ze względu na skomplikowany kształt i konstrukcję budynku, ale także przez ciążące nad Chinami w 2009 roku fatum pożarów. Podobnie jak budynek Rema Koolhaas'a CCTV w Pekinie, tak samo Opera w Guangzhou stanęła w płomieniach. Na szczęście pożar nie uszkodził na tyle całej konstrukcji, aby przerwać całkowicie budowę. Z tego powodu realizacja opóźniła się o niecały rok.

Kosmiczny kształt tego wielkiego budynku bardzo wyróżnia się spośród zabudowy. Nic dziwnego, że stanowi serce dzielnicy, a poza tym znajduje się w jednym z najważniejszych miejsc kulturalnych Chin. Jak sama architektka mówi, bryła Opery przypomina dwa połączone ze sobą kamyki, jeden większy, drugi mniejszy. Cała struktura wznosi się i opada w kierunku pobliskich bulwarów. Wokół niej istnieją i mają pojawić się równie znaczący sąsiedzi - Haixinsha Tourist Park Island, Museum of Art and Metropolitan Activities. Cała dzielnica Kantonu jest jednaą z najnowocześniejszych w Chinach. Architektura tutaj wzbudza podziw każdego i zapowiada się, że w najbliższych latach jeszcze bardziej będzie nas zaskakiwać. W planach miasto ma dalszy rozwój i wznoszenie kolejnych budynków zapierających dech w piersiach. Do takich należą: Guangzhou Stacja TV, Guangzhou Velodrome - Centrum sportów ekstremalnych.

Na uwagę zasługuje nie tylko sam budynek Opery, ale także jego otoczenie, które również zostało zaprojektowane z ogromną dawką fantazji. Znajdują się tu kawiarnie, sklepy, miejsca spacerowe i place. Również dojazd do kompleksu został specjalnie przemyślany - wejście i strefa VIP ulokowano po przeciwnej stronie budynku.

Trudność wykonania projektu jest porównywalna, a nawet uważana za większą niż budowa stadionu Narodowego w Pekinie (Ptasie Gniazdo, Herzog & de Meuron) czy też siedziby CCTV Rema Koolhaasa. W projekcie Opery żadna ściana nie jest prostopadła do podłoża, ani żaden element zadaszenia nie jest z tych samych rozmiarów. Nazwisko Zahy Hadid nie wróżyło jednak ekonomicznych rozwiązań - budowa nie należała do łatwych i pochłonęła ogromny budżet.

Zobacz wizualizacje:

Kompleks pochłonął ponad 10 tysięcy ton stali - dwa razy więcej niż konstrukcja Teatru Narodowego w Pekinie i 5 100 tafli szkła. Cała konstrukcja składa się z 64 różnie ukierunkowanych fasad i 47 rodzajów zakrzywień, tu prawie nic się nie powtarza, wszystko jest inne. Większa z dwóch części Opery jest wyposażona w 1800 miejsc siedzących, 50 garderób dla artystów i kilkanaście balkonów. Mniejsza część stanowi multifunkcjonalny teatr na 400 miejsc. Kawiarnia, bary i obiekty handlowe znajdują się pomiędzy dwoma strukturami. Całe centrum kulturalne przewiduje rocznie dwieście spektakli teatralnych, tanecznych i muzycznych. Budynek jest długi na 120 m i wysoki na 43m.

Obiekt zajmuje 46 tys. m. kw. i jest trzecim co do wielkości teatrem w Chinach, a pierwszą całkowicie ukończoną realizacją Zahy Hadid w tym kraju. 5 marca 2011 roku nastąpiło oficjalne otwarcie gmachu Opery. Pani architekt może świętować swoją pierwszą realizację w Chinach, a Chiny mogą być dumne ze swojego nowego symbolu.

coolcia

zdjęcia dzięki uprzejmości Natalii Wrzask

Zobacz także:

Nowy symbol Maroka?

Pekin, raj dla architektów

Pekiński Teatr Narodowy

Najnowszy budynek Zahy Hadid:
Więcej o:
Komentarze (27)
Zaha Hadid podbiła Chiny
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Agata Jasińska

  0

  Jakoś nie zbyt mnie to zaciekawiło, wolę czas na portalu Preply i chinski prywatnie szczecin

 • Agata Jasińska

  0

  Kurcze może mi ktoś wytłumaczy bo nie kumam tego art ale wolę czytać chyba z Preply chinski prywatnie szczecin

 • Anka Gorska

  0

  Tutaj reprezentujemy you Odpowiedz jako rynku z największą platformą eucation który wspiera Cię w żadnej knowledges masz zamiar nauczyć się lub udoskonalić z Preply, dołącz język Chiński bydgoszcz

 • Karolina Kafka

  0

  Uwaga, Mój chinski!
  Korepetycje chinskiego są prywatne w cztery oczy, przygotowane tak jak chcesz i co dokładnie potrzebujesz. sic-egazeta.amu.edu.pl/index.php?t=2737 Zajmuję się językami również na polu zawodowym - uczę języka rosyjskiego oraz wykonuję tłumaczenia z języka chinskiego oraz angielskiego. Był w moim życiu taki okres, kiedy zrobiłam sobie przerwę, aby po pewnym czasie wrócić do zgłębiania tajników język chinski prywatnie szczecin.

 • Gość: gość

  0

  Nie mogę uwolnić się od skojarzenia ze Złotymi Tarasami :)

 • jmwp1

  0

  Do tego budynku dolozylbym panne ubrane w zwiewny lniany dresik z kubeczkiem w reku - swietny budynek na reklame jugurtu...

 • Gość: Karah

  0

  Touchdown! That's a raelly cool way of putting it!

 • 1410_tenrok

  0

  do ruperta: skoro budoynek ma 64 efektowne elewacje, to oznacza, że ma 64 fasady! Zdanie jak najbardziej poprawne.....................

  Czy fasada jest jedna? Zacznijmy od budynku narożnego! Ile ma fasad? Właśnie ma on dwie fasady. A teraz wolnostojący budynek, dostępny z każdej strony. Ile ma fasad? Może mieś trzy, a może mieś cztery, a może mieć i 64 - to kwestia zamysłu twórczego.

  Capischi???

 • Gość: homikus

  0

  No albo Kanton, albo Guangzhou. To to samo, więc wypadałoby ujednolicić, inaczej sugeruje to dwie różne rzeczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX