Katowicki Spodek jak nowy!

Zakończył się pierwszy etap renowacji katowickiego spodka. Obawy, że aluminiowe łuski mogą zeszpecić elewację okazały się niesłuszne. Można się o tym przekonać na własne oczy, bo zdjęto już wszystkie rusztowania otaczające halę. Spodek jest jak nowy.

Powleczone trwałymi powłokami malarskimi aluminium zastąpiło cementowo-azbestowe płytki, które uznano za zbyt obciążające konstrukcję i niebezpieczne dla środowiska. Nowe łuski powtarzają dokładnie wymiary, kształty i kolor oryginalnych. Mają być też odporne na brud. Elewację zaprojektowało katowickie Biuro Projektów Architektonicznych.

Wymienienie łusek na hali głównej nie oznacza zakończenia remontu. Trzeba jeszcze m.in. wymienić łuski na elewacji lodowiska i pokrycie kopuły oraz odnowić ozdobne pasy z tłuczonej porcelany. Do wyremontowania są też tarasy. Większość z tych prac będzie wykonywana w przyszłym roku. Remont ma się zakończyć na początku 2013 roku. Będzie kosztował prawie 30 mln zł.

A czy wam podoba się nowy Spodek?

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

ZOBACZ TAKŻE:

Architektura w Katowicach TOP 10 - przewodnik po najciekawszych budynkach

Spodek uratowany!

Centrum Informacji Naukowej w Katowicach

Więcej o:
Komentarze (15)
Katowicki Spodek jak nowy!
Zaloguj się
 • Gość: fytax

  0

  @Gość: dddd
  Ale z Ciebie debil

 • 1blondsmileonline

  0

  spodek jak spodek, niech sobie bedzie - w końcu to pomnik przeszłości -monumentalny, ale jakos elegancji, wiec OK.. Martwi mnie z kolei ten seledynowy kolor słupów. czy architekci miasta nie dostrzegaja innych eleganckich, nie rzucajacych sie w oczy kolorów. To Sodek jest tu dominanta a nie słupy. , wogóle po co te słupy? po co takie zaśmiecanie przestrzeni?

 • Gość: gp_designs

  0

  Zewnątrz urzeka, wewnątrz woła o pomstę do nieba.

 • Gość: Szok

  0

  Szok bryła.pl stwierdziła ze renowacja sie udałą!

 • Gość: dfa

  0

  Wnętrze Spodka jest już dawno po renowacji, bo robiono ją na Eurobasket.

 • Gość: kriss

  0

  To byłaś chyba dawno temu teraz Spodek ma najnowocześniejszą duszę o jakiej hala mogłaby pomarzyć...

 • Gość: wioo

  0

  Bylam w Spodku raz, przyjechalam z Warszawy na koncert. I to nie zewnetrzny wyglad Spodka mnie przerazil a jego wnetrze, ktore wrecz blaga nie tylko o renowacje ale i o porzadne zagospodarowanie

 • the__fool

  0

  Kolejny rewelacyjna modernizacja w tej części miasta. Spodek wygląda, jak nowy i nie naruszono jego oryginalnej formy. Moim zdaniem po Superjednostce to murowany zwycięzca plebiscytu na SUPERJEDNOSTKĘ.

 • Gość: huba_buba

  0

  Renowacja spodka polega na zachowaniu estetyki, która została dobrana w pierwotnym projekcie! Dobór odpowiednich materiałów tak aby wszystko wyglądało tak jak wcześniej jednocześnie sprawiając wrażenie jak by obiekt został dopiero co postawiony nie jest prostym zadaniem... Trzeba mieć także na uwdze fakt, że jest to obiekt o znaczeniu historycznym na skalę europejską tak więc kolor różowy nie wchodzi w grę:) Jak narazie prace idą w dobrym kierunku jak dla mnie a nowoczesna architektura będzie tuż obok jak powstanie centrum kongresowe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX