Architektura Saskiej Kępy w albumie SAS

red
07.08.2012 15:40
A A A
SAS- przewodnik po architekturze Saskiej Kępy. Ilustracje Magdaleny Piwowar opatrzyli swoimi tekstami Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś

SAS- przewodnik po architekturze Saskiej Kępy. Ilustracje Magdaleny Piwowar opatrzyli swoimi tekstami Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś (Centrum Architektury)

Pomysłowy sposób prezentowania budynków - zamiast zdjęć autorzy pokazali monochromatyczne ilustracje architektonicznych ikon warszawskiej dzielnicy. Książka już w sprzedaży!

SAS to autorski dwujęzyczny ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy - modernistycznej dzielnicy Warszawy, miejsca eksperymentu, w którym uczestniczyło kilka pokoleń wybitnych architektów, urbanistów, projektantów i rzeźbiarzy. Atlas obejmuje 50 miejsc - budynków i elementów dekoracyjnych powstałych w latach 1926--1939 oraz wybranych obiektów powojennych i współczesnych. Każdy opatrzony jest jedną dużą ilustracją i krótkim opisem w języku polskim i angielskim.

Publikacja jest prezentacją budynków, rzeźb i dekoracyjnych detali za pomocą precyzyjnej, lecz syntetycznej ilustracji, których autorką jest Magdalena Piwowar. Ilustracje opatrzyli tekstami Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś

Według autorów, taki sposób przedstawienia architektury pozwala zrozumieć podstawowe założenia przestrzenne poszczególnych projektów, niezakłócone ograniczeniami, z jakimi mamy do czynienia w przypadku zdjęć budynków (zasłaniające je drzewa, inne obiekty czy elementy infrastruktury miejskiej, brak dostępu z niektórych stron, zmiany modernizacyjne).

SAS- przewodnik po architekturze Saskiej Kępy. Ilustracje Magdaleny Piwowar opatrzyli swoimi tekstami Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś

Obiekty są pokazane jako monochromatyczne bryły, które z przestrzeni miejskiej wróciły na deskę architekta, a raczej na ekran komputera, którym dziś posługiwaliby się ich twórcy.

Premiera książki odbyła się 20 lipca na dachu Klubu Kultury Saska Kępa. SAS wymyśliła i narysowała Magdalena Piwowar, a publikację wydało Centrum Architektury, w Warszawie. Książka do nabycia w sklepie Fundacji Bęc Zmiana (Warszawa, ul. Mokotowska 65) za 35 złotych

źródło: Centrum Architektury

 

ZOBACZ TAKŻE:


Klub Kultury na Saskiej Kępie

 

Wywiad z Janem Strumiłło z Saskiej Kępy


Na Mokotowie powstała kamienica w stylu art deco


Zobacz więcej na temat:

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (3)
Zaloguj się
 • rec303

  Oceniono 2 razy 2

  Wow. Coś pięknego. Chcę takie

 • gsb

  Oceniono 2 razy 2

  hahaha: "niezakłócone ograniczeniami, z jakimi mamy do czynienia w przypadku zdjęć budynków (zasłaniające je drzewa, inne obiekty czy elementy infrastruktury miejskiej, brak dostępu z niektórych stron, zmiany modernizacyjne)." ależ architektura to bardzo rzeczywista sztuka, bez rzeczywistości jest obrazkiem, nie architekturą.

 • Gość: dsdsdsdsd

  0

  Nie tłumaczyłbym wyboru takiej grafiki niemożnością zrobienia dobrego zdjęcia, bo drzewa itp. Natomiast sam pomysł na taki - jakby katalog jest fajna i wykonane to wydaje się być równie udanie. Chętnie sobie kupię.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły