Nowy Ratusz w Zduńskiej Woli

Z budynku będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy. W środku powstała sala widowiskowa i kino

Nowy budynek ratusza w Zduńskiej Woli stanął w miejscu lokalizacji przedwojennego budynku, który pełnił taką samą funkcję. Projekt gmachu powstał w pracowni 90 Architekci. Nowy ratusz ma być symbolicznym łącznikiem pomiędzy czasami historycznymi, współczesnymi i przyszłością.

Gmach stanął w centralnej części miasta. Projektując budynek architekci chcieli nawiązać do dawnego ratusza.

Budynek historycznego ratusza charakteryzował się niezwykle modularnym klasycznym charakterem z czterema prostopadłymi osiami głównych bram wjazdowych i dominantą w postaci wieży nad jedną z nich - opisują architekci.

Nowy obiekt odnosi się do budynku dawnego ratusza między innymi lokalizacją, gabarytami i kompozycją.

Co ciekawe gmach nie będzie typowym budynkiem dla urzędników. Jego oficjalna nazwa to Zduńskowolskie Centrum Integracji. W środku mieszkańcy będą mogli korzystać z pomieszczeń, które będą pełnić funkcje kulturalno-oświatowe.

W Ratuszu zaprojektowano salę widowiskową, która jednocześnie może pomieścić ponad 340 osób. Powstała też mniejsza sala z 200 miejscami siedzącymi, w której będzie działać kino. Prócz tego w obiekcie znajdują się świetlice środowiskowe dla osób starszych i młodzieży, sale zajęć tanecznych, pokoje terapii grupowych, pałac ślubów oraz biura i sala posiedzeń rady miasta.

ZDJĘCIA>>

Ratusz w Zduńskiej Woliźródło: 90 Architekci

W projekcie ważne też było otoczenie gmachu. Ratusz sąsiaduje ze zrewitalizowanym parkiem, pełnym alejek i placów zabaw. W ten sposób mieszkańcy Zduńskiej Woli zyskali nową przestrzeń do wypoczynku i kulturalnych wydarzeń.

Więcej o:
Komentarze (23)
Nowy Ratusz w Zduńskiej Woli
Zaloguj się
 • Gość: klaps

  Oceniono 44 razy 40

  wygląda jak pawilon sanatoryjny z 20-lecia międzywojennego :-) bardzo piekny, klasycyzujacy modernizm, a jednocześnie bliski archetypicznemu myśleniu o Ratuszu

 • aelskadner

  Oceniono 29 razy 23

  Wygląda 10x lepiej niż dowolnych jeden z tych wszystkich nowych warszawskich ratuszy dzielnicowych. Byłem niedawno w ratuszu Targówka i niestety był on równie brzydki jak okoliczne bloki.

 • Gość: KIS

  Oceniono 24 razy 16

  dobra, lekka forma. Przyjazna architektura-gratulacje dla autorów

 • Gość: M

  Oceniono 14 razy 8

  Wow, genialny!

 • Maciej Bedkowski

  Oceniono 2 razy 2

  jestem starym zgredem i chcialem sie rzucic na kolejny projekt ale nie moge.podoba mi sie.inspirujacy,lekki,moglbym tam siedzisc obok i w dlugo.kongrats. Stefan

 • Gość: gość

  Oceniono 1 raz 1

  ratusz nawet niczego sobie ale panie pracujące w ratuszu w kinie niemal o niczym nie wiedzące tylko siedzą poopierane na blacie i nic nie robią a i o wyglądzie to już nie wspomne - puste jakies i bardzo ograniczona wiedza jest tych pań

 • Gość: xx

  Oceniono 7 razy 1

  Mogliby na końcu zakończyć wieżyczką... bo wygląda jak niedokończony projekt.

 • Gość: cytaty

  0

  Projektanci: 90 Architekci s.c. Czarnecki Willmann, Warszawa
  Projekt, który wygrał w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-
  budowlanej budowy Ratusza - Zduńskowolskiego Centrum Integracji oraz zagospodarowania Placu Wolności w Zduńskiej Woli.

  Architektura
  Budynek historycznego ratusza charakteryzował się niezwykle modularnym klasycznym charakterem z czterema prostopadłymi osiami głównych bram wjazdowych i dominantą w postaci wieży nad jedną z nich.

  Projektowany budynek powtarzać będzie we współczesnej formie podział modularny i proporcje dawnego ratusza . Będą one stanowić kanwę na której został zaprojektowany nowy układ funkcjonalny.

  Ze względu na nową funkcję budynku, jego zewnętrzna forma będzie miała charakter ściśle modularny, podporządkowany klasycznej symetrii, natomiast wnętrze stanowić będą cztery podstawowe grupy pomieszczeń skupionych wokół centralnej sali widowiskowej.

 • Gość: komentator

  Oceniono 4 razy 0

  kosztowny koszmarek. Ale jak już wiemy- Pan Trzciński swoją karę już poniósł, teraz poniesie Niedźwiecki. BRAWO

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX