Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kraków buduje sobie nowy Ratusz! [PROJEKT]

red

Nowa siedziba Marszałka Województwa Małopolskiego powstanie przy Rondzie Grzegórzeckim. Projekt nowego ratusza powstał w pracowniach: Horizone Studio oraz Małeccy Biuro Projektowe

O potrzebie budowy nowego Ratusza Marszałkowskiego w Krakowie mówiło się już od kilku lat. Do dziś poszczególne jednostki tego urzędu rozrzucone są w kilku lokalizacjach miasta. Nowy budynek skupi je pod jednym dachem. W kompleksie swoje siedziby znajdą: Sejmik Województwa Małopolskiego, Zarząd Województwa, departamenty Urzędu Marszałkowskiego i biura jednostek samorządowych.

Prócz części dla urzędników w budynku powstaną pomieszczenia wynajmowane pod działalność komercyjną. W środku powstać mają: sklepy, lokale gastronomiczne, przedszkole i ośrodek zdrowia.

Projekt Ratusza został wyłoniony w konkursie architektonicznym, jaki odbył się w październiku 2013 r. Wyłoniono wtedy trzy najlepsze prace, które zostały ocenione pod względem ich funkcjonalności, oddziaływania na środowisko, użyteczności socjalno-kulturalnej, a także kosztów realizacji.

Zamawiający oczekiwał od architektów wysokiej jakości rozwiązań funkcjonalnych i przestrzennych, które będą odzwierciedlać rangę obiektu. Jednocześnie dużą role odgrywały potencjalne koszty eksploatacji. Nowa siedziba Marszałka ma być energooszczędna.

Pracując nad koncepcją myśleliśmy nie tylko o architekturze, ale przede wszystkim o tym w jaki sposób nowy Ratusz może podnieść jakość otoczenia oraz jak stworzyć przyjazną dla człowieka przestrzeń miejską, dostosowaną do nowych potrzeb współczesnego świata. Dlatego jednym z głównych pomysłów projektu, jest obok placu wejściowego, zaprojektowanie drugiego wewnętrznego placu z zielenią, przeznaczonego dla pracowników i odwiedzających - tłumaczy Bartłomiej Kisielewski z Horizone Studio, jeden z autorów projektu.

Architekci w projekcie zaproponowali rozwiązania, które mają usprawnić ruch pieszych i rowerzystów w okolicy Ronda Grzegórzeckiego. Zaplanowali też zieleń i małą architekturę, które mają pozytywnie wpłynąć na atrakcyjność tej części miasta.

Budowa kompleksu ma zakończyć się w 2018 r.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kraków buduje sobie nowy Ratusz! [PROJEKT]