Archiwum Państwowe w Radomiu. "Ten projekt łamie stereotypy"
Zamiast zamkniętej twierdzy powstał budynek, który może odwiedzić każdy









Projekt Archiwum Państwowego w Radomiu został stworzony przez pracownię SIGR Architekci w składzie: arch. Włodzimierz Sidorczuk i arch. Marcin Grzyb. Wyłoniony on został w konkursie przeprowadzonym w 2010 r.
Budynek stanął w centrum Radomia w strefie, która objęta jest ochroną konserwatora zabytków. Inspiracją dla siedziby Archiwum była ukośnie zgięta kartka papieru, dlatego budynek jest lekko przełamany w połowie.
Archiwum raczej z nowoczesnością się nie kojarzy, jednakże ten projekt łamie stereotypy - mówią projektanci.
Część magazynowa, ze względu na swoje przeznaczenie została pozbawiona okien. Budynek został wyposażony w zautomatyzowany system klimatyzacji, który oprócz odpowiedniej temperatury pilnuje, aby panowała w nim optymalna dla zarchiwizowanych dokumentów wilgotność powietrza.
Za charakterystycznym, uniesionym narożnikiem zlokalizowano sale wystawienniczą, konferencyjną oraz pracownię naukową. Część ta zwrócona jest w kierunku centrum miasta.
W zrealizowanym projekcie istotnym elementem było otwarcie budynku na mieszkańców. Architekci chcieli, aby budynek nie przypominał zamkniętej, niedostępnej twierdzy, dlatego w mocno przeszklonej części parteru powstała przestrzeń przeznaczona do działalności publicznej.
- Więcej o:
Nowa siedziba NFZ w Kielcach [WIZUALIZACJE]
Tropiciele Makabrył: nowy Urząd Gminy w Pacanowie
Słodka inspiracja z Suwalszczyzny
Kontrowersyjna modernizacja Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach [wizualizacje]
Ogród Krasińskich w Warszawie
Solina - zapora wodna
Industrializacja w Polsce
BUW - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego