Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Archiwum Państwowe w Radomiu. "Ten projekt łamie stereotypy"

red

Zamiast zamkniętej twierdzy powstał budynek, który może odwiedzić każdy

Projekt Archiwum Państwowego w Radomiu został stworzony przez pracownię SIGR Architekci w składzie: arch. Włodzimierz Sidorczuk i arch. Marcin Grzyb. Wyłoniony on został w konkursie przeprowadzonym w 2010 r.

Budynek stanął w centrum Radomia w strefie, która objęta jest ochroną konserwatora zabytków. Inspiracją dla siedziby Archiwum była ukośnie zgięta kartka papieru, dlatego budynek jest lekko przełamany w połowie.

Archiwum raczej z nowoczesnością się nie kojarzy, jednakże ten projekt łamie stereotypy - mówią projektanci.

Część magazynowa, ze względu na swoje przeznaczenie została pozbawiona okien. Budynek został wyposażony w zautomatyzowany system klimatyzacji, który oprócz odpowiedniej temperatury pilnuje, aby panowała w nim optymalna dla zarchiwizowanych dokumentów wilgotność powietrza.

Za charakterystycznym, uniesionym narożnikiem zlokalizowano sale wystawienniczą, konferencyjną oraz pracownię naukową. Część ta zwrócona jest w kierunku centrum miasta.

W zrealizowanym projekcie istotnym elementem było otwarcie budynku na mieszkańców. Architekci chcieli, aby budynek nie przypominał zamkniętej, niedostępnej twierdzy, dlatego w mocno przeszklonej części parteru powstała przestrzeń przeznaczona do działalności publicznej.

    Więcej o:

Skomentuj:

Archiwum Państwowe w Radomiu. "Ten projekt łamie stereotypy"