Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Słodka inspiracja z Suwalszczyzny

red

Suwałki miały szansę na ratusz z prawdziwego zdarzenia. W konkursie na projekt Urzędu Gminy pojawiła się koncepcja nawiązująca do lokalnego przysmaku kulinarnego. Jury wybrało jednak inny obiekt

Projekt konkursowy na Urząd Gminy Suwałki
Projekt konkursowy na Urząd Gminy Suwałki
proj. 81.waw.pl

W maju rozstrzygnięto konkurs na budynek Urzędu Gminy w Suwałkach. Jednym z projektów konkursowych była praca warszawskiej pracowni 81.WAW.PL. Miał to być charakterystyczny budynek wpisany nie tylko w kontekst otoczenia, ale i tradycję regionu. Architekci sami przyznają, że ogromną inspirację stanowiła dla nich lokalna kuchnia Suwalszczyzny, która jest nie tylko ucztą dla zmysłów, ale i spuścizną minionych czasów. Jako, że sękacz jest najbardziej znanym suwalskim specjałem, architekci postanowili wykorzystać w swoim projekcie jego formę. I tak kolejne kondygnacje budynku poprzekręcane względem siebie o 8 stopni (liczba symbolizuje czas pracy urzędu w ciągu dnia) tworzą przestrzenną rzeźbę, która swoją formą może budzić skojarzenia z tradycyjnym regionalnym przysmakiem.

Projekt konkursowy na Urząd Gminy Suwałki

ZOBACZ WIĘCEJ WIZUALIZACJI>>

Aby nie zaburzyć postrzegania formy budynku jako całości, autorzy zdecydowali się na jednolitą elewację wykonaną z cegły. Materiał miał być jedynie tłem, podkreślając tym samym walory przestrzenne gmachu. Jednak aby budynek nie był nudny w odbiorze, bryłę oplatają powysuwane ceglane pasy, przypominające przekrój ciasta sękacza.

Jury konkursu nie doceniło jednak tego przewrotnego pomysły i ostatecznie Suwałki będzie reprezentował wyjątkowo zachowawczy obiekt projektu pracowni Box Architekci (zdjęcie poniżej).

Zwycięski projekt. Tak będzie wyglądał Urząd Gminy w Suwałkach

 

ZOBACZ TAKŻE:

Portfolio miesiąca: 81.waw.pl

proj. 81.waw.pl

Skomentuj:

Słodka inspiracja z Suwalszczyzny