Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Słodka inspiracja z Suwalszczyzny

red

Suwałki miały szansę na ratusz z prawdziwego zdarzenia. W konkursie na projekt Urzędu Gminy pojawiła się koncepcja nawiązująca do lokalnego przysmaku kulinarnego. Jury wybrało jednak inny obiekt

W maju rozstrzygnięto konkurs na budynek Urzędu Gminy w Suwałkach. Jednym z projektów konkursowych była praca warszawskiej pracowni 81.WAW.PL. Miał to być charakterystyczny budynek wpisany nie tylko w kontekst otoczenia, ale i tradycję regionu. Architekci sami przyznają, że ogromną inspirację stanowiła dla nich lokalna kuchnia Suwalszczyzny, która jest nie tylko ucztą dla zmysłów, ale i spuścizną minionych czasów. Jako, że sękacz jest najbardziej znanym suwalskim specjałem, architekci postanowili wykorzystać w swoim projekcie jego formę. I tak kolejne kondygnacje budynku poprzekręcane względem siebie o 8 stopni (liczba symbolizuje czas pracy urzędu w ciągu dnia) tworzą przestrzenną rzeźbę, która swoją formą może budzić skojarzenia z tradycyjnym regionalnym przysmakiem.

Aby nie zaburzyć postrzegania formy budynku jako całości, autorzy zdecydowali się na jednolitą elewację wykonaną z cegły. Materiał miał być jedynie tłem, podkreślając tym samym walory przestrzenne gmachu. Jednak aby budynek nie był nudny w odbiorze, bryłę oplatają powysuwane ceglane pasy, przypominające przekrój ciasta sękacza.

Jury konkursu nie doceniło jednak tego przewrotnego pomysły i ostatecznie Suwałki będzie reprezentował wyjątkowo zachowawczy obiekt projektu pracowni Box Architekci (zdjęcie poniżej).

    Więcej o:

Skomentuj:

Słodka inspiracja z Suwalszczyzny