Filharmonia w finale nagrody im. Miesa van der Rohe. Wielki sukces Polski!

Po raz pierwszy w historii budynek wybudowany na terenie Polski znalazł się w ścisłym finale Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa ven der Rohe. Listę pięciu czołowych obiektów ogłoszono 25 lutego w Londynie.

Listę najlepszych realizacji architektonicznych za rok 2013 i 2014 ogłoszono na konferencji prasowej, która odbyła się w Domu Europy w Londynie. Wśród pięciu wytypowanych przez Jury obiektów znalazła się Filharmonia w Szczecinie. To pierwszy polski obiekt, który znalazł się w ścisłym finale Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe.

Europejska nagroda za innowacyjność

Nagroda przyznawana jest co dwa lata od 1987 roku. Jej fundatorami są Komisja Europejska i Fundacja Miesa van der Rohe z Barcelony. Celem konkursu jest zaprezentowanie twórczości europejskich architektów i podkreślenie ich wkładu w rozwój nowych idei i technologii.

Proces selekcji przebiega wielotorowo. Nominacje zgłaszają eksperci z Europy, krajowe stowarzyszenia architektów zrzeszone w ramach Rady Architektów Europy oraz komitet doradczy nagrody. Finałową piątkę wybiera jury, w skład którego wchodzą znani eksperci z dziedziny architektury.

Hiszpanie w Szczecinie

O statuetkę oraz 50 tys. euro nagrody po raz pierwszy ma szansę zawalczyć polski budynek - Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza ze Szczecina. Jego autorami są hiszpańscy architekci z pracowni Estudio Barozzi Veiga, którzy w 2007 roku wygrali międzynarodowy konkurs na projekt nowej siedziby placówki. W realizacji uczestniczyli także polscy architekci ze szczecińskiej pracowni Studio A4.

Uroczyste otwarcie tego białego gmachu było jednym z największych wydarzeń architektonicznych i kulturalnych ubiegłego roku w Polsce. Niektórzy dopatrują się w bryle podobieństwa do góry lodowej, inni widzą w niej metaforę szczytów szczecińskich kamienic. Jedno jest pewne, obok Filharmonii nie sposób przejść obojętnie.

PEŁNA RELACJA Z WIZYTY W FILHARMONII > >

Filharmonia w Szczecinie Filharmonia w Szczecinie

Co dalej?

W nadchodzących tygodniach członkowie jury zwiedzą 5 nominowanych budynków i sami porozmawiają z ich użytkownikami. Ostatecznego zwycięzcę poznamy 8 maja.

Budynek z Polski walczy o tytuł najlepszego obiektu Europy z czterema pozostałymi finalistami: Muzeum Sztuki z Ravensburga, Niemcy (proj. Lederer Ragnarsdóttir Oei); Duńskie Muzeum Morskie w Helsingor, Dania (proj. BIG - Bjarke Ingels Group); Winnica Antinori w San Casciano Val di Pesa, Włochy (proj. Archea Associati); Saw Swee Hock Student Centre LSE w Londynie, Wielka Brytania (proj. O'Donnell + Tuomey). Trzymamy kciuki za Filharmonię!

ZOBACZ BUDYNKI, KTÓRE ZNALAZŁY SIĘ W FINALE>>

Duńskie Muzeum Morskie w Helsingor, Dania. Proj. BIG - Bjarke Ingels Group Duńskie Muzeum Morskie w Helsingor (fot. News Oresund (flickr.com), licencja: CC BY 2.0)

Więcej o:
Komentarze (56)
Filharmonia w finale nagrody im. Miesa van der Rohe. Wielki sukces Polski!
Zaloguj się
 • andrzejmajcher1987

  Oceniono 51 razy 43

  brawo barozzi veiga! brawo szczecin! przepowiadam na łamach tej strony, że będzie Grand Prix ;P

 • Gość: tyss

  Oceniono 54 razy 32

  Imponujący budynek! Do tego świetna próba wpasowania w otoczenie i nawiązania do historii miejsca przy jednoczesnym zastosowaniu ciekawej formy, materiałów i efektywnie wyróżniającego się koloru. Oby więcej takiego podejścia przy tworzeniu kolejnych obiektów publicznych! I oczywiście trzymam kciuki za zwycięstwo. ;)

 • Gość: krakus

  Oceniono 31 razy 27

  Gratulacje! Życzymy powodzenia :)

 • Gość: xyxy

  Oceniono 28 razy 22

  Trzymam kciuki! Filharmonia jest zdecydowanie moim faworytem :)

 • Gość: Xyz

  Oceniono 26 razy 20

  Gratuluje! Szczecin ma się czym chwalić!

 • Gość: gościu

  Oceniono 27 razy 19

  Świetnie! rewelacyjny budynek, trzymam kciuki!

 • sinepopuli

  Oceniono 18 razy 14

  Piekne wnetrza. Ciekawa bryla.

 • Gość: aga

  Oceniono 17 razy 13

  Świetny budynek więc nie ma co się dziwić, że jest w finale :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX