Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Trzy budynki z Polski w półfinale konkursu Mies van der Rohe 2015!

red

To jedna z najważniejszych nagród we współczesnej architekturze. W półfinałowej czterdziestce znalazły się trzy budynki z Polski

24.09.2013 Szczecin . Budowa nowego gmachu Filharmonii Szczecinskiej u zbiegu ul. Matejki i ul. Malopolskiej . Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: nowa Filharmonia pocztowka budynek obiekt architektura /FR/
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
CEZARY ASZKIEŁOWICZ

Z półfinałowej czterdziestki zostanie wyłonionych pięć obiektów, które będą walczyć o zwycięstwo. Szansę na tytuł najlepszego budynku w Europie mają trzy budynki z Polski. Wśród nich znalazły się: Muzeum Śląskie w Katowicach, Filharmonia w Szczecinie i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Finałową piątkę poznamy w ostatnim tygodniu lutego, a zwycięzcę w maju.

W pierwszej fazie konkursu nominowanych było kilkaset obiektów z czego aż 18 pochodziło z Polski. O wszystkich tych budynkach pisaliśmy TUTAJ:

 

 

kolaż red.

 

 

Nagroda im. Miesa van der Rohe jest przyznawana co dwa lata przez Komisję Europejską, Parlament Europejski oraz Fundację Miesa van der Rohe. W poprzedniej edycji konkursu zwyciężył szklany budynek Harpa z Reykjavik (czytaj TUTAJ), który został zaprojektowany przez architektów z dwóch pracowni: Henning Larsen Architects oraz Studio Olafur Eliasson.

Skomentuj:

Trzy budynki z Polski w półfinale konkursu Mies van der Rohe 2015!