Podziemna rozbudowa Sejmu

W Warszawie powstaje niezwykły budynek sejmowy. Lekki ażurowy pawilon będzie wejściem do trzech dużo większych kondygnacji ukrytych pod ziemią

 

 

Zaprojektowała go lubelska pracownia architektoniczna Bolesława Stelmacha, który wygrał konkurs na projekt rozbudowy Sejmu. - Po rozstrzygnięciu konkursu podszedł do mnie Andrzej Kiciński, sędzia konkursu, dziś już nieżyjący, i powiedział: "Panie kolego, bardzo dobry projekt, ale w jednym miejscu chciałbym pana namówić na poprawkę" - wspomina Bolesław Stelmach. - Wskazał mi budynek, który planowaliśmy od strony al. Na Skarpie, i tłumaczył, że psułby widok. I mocno namawiał, żeby budynek w tym miejscu schować pod ziemię. Przyznałem mu rację.

 

Na powierzchni stanie tylko ażurowy przeszklony pawilon , niewiele większy od kiosku. Zmieści się w nim recepcja, skaner do przesyłek oraz windy. Będą one zjeżdżać do trzech podziemnych kondygnacji z sejmową sortownią listów, magazynami oraz garażem. Dwa piętra, na których będą pracować ludzie, mają mieć dostęp do światła dzięki kwadratowemu atrium-studni. W tym atrium będzie jeździć panoramiczna winda.


Budynek ma być ukończony w grudniu 2009 r. Koszt inwestycji wyniesie około 35 mln zł.

 

Czytaj więcej

 

 

Michał Wojtczuk

Źródło: Gazeta Wyborcza Warszawa

 

 

 

Zobacz także:

 

Służewiecki Dom Kultury

 

Pawilon na skwerze Hoovera od JEMS Architekci 

 

Uniwersus pod ochroną 

 

Więcej o: