Burzyć bloki czy nie?

Po ogłoszeniu wyroku NSA uniemożliwiającego wznowienie budowy wieżowca projektu Daniela Libeskinda w centrum Warszawy, Burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski ogłosił "ponure zwycięstwo starego PRL-owskiego bloku nad wybitną architekturą XXI w". W swoich kolejnych wypowiedziach nawołuje do wyburzenia bloków w Śródmieściu. Urbaniści oraz władze miasta odniosły się bardzo chłodno do tego pomysłu. A Wy jak myślicie?

 

 

- Musimy przerwać chocholi taniec polegający na dobudowywaniu nowych budynków wokół takich, które w XXI w. w ogóle nie powinny stać w centrum miasta. Takiej zmiany potrzebuje nie tylko Warszawa, ale inne miasta - mówił o blokach Bartelski.

 

Dodatkowo burmistrz postuluje uchwalenie specustawy, umożliwiającej przymusowe wysiedlanie mieszkańców bloków szpecących centrum, a następnie wyburzanie opróżnionych budynków i zastępowanie ich nową zabudową -  Skujmy bierutowskie wizje twardym dłutem - apeluje.

 

Osiedle za Żelazną Bramą w Warszawie było podstawowym założeniem urbanistycznym na powojennych terenach getta

 

Bartelski nie konsultował wcześniej swojego pomysłu z urbanistami.

- Kłopot w tym, że kryteria estetyczne zawsze mogą być kwestionowane. Jak określić obiektywnie, który blok jest brzydki? Wydaje mi się, że byłaby duża trudność w opracowaniu odpowiedniej reguły - stwierdził Krzysztof Chwalibóg, b. przewodniczący Stowarzyszenia Architektów Polskich.

 

 

- Mówienie o wyburzaniu starych bloków jest szumem, który ma zasłonić bezład przestrzenny panujący w Warszawie. Zgodzę się, że są bloki, które kontrastują z harmonią miasta. Ale problem, jaki stwarzają, to jest nic w porównaniu z dysonansem, jaki wprowadziły Złote Tarasy czy turecki wieżowiec Millennium Plaza w Al. Jerozolimskich! Dlaczego nie mówić o ich wyburzaniu? - pyta Konrad Kucza-Kuczyński, wiceprzewodniczący prezydium Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk.

 

A Wy jak sądzicie powinno się wyburzyć bloki w Śródmieściu takie jak np osiedle Za Żelazną Bramą?

 

red.

 

Zobacz także:


Warszawa ma swojego Szkieletora!

 

Za Żelazną Bramą

 

Zapomniane klisze: Za Żelazną Bramą

 

 

Burzyć bloki w centrum Warszawy czy nie?
Więcej o:
Komentarze (2)
Burzyć bloki czy nie?
Zaloguj się
  • Gość: Czytelnik bzdur ...

    Oceniono 3 razy 1

    Kuźwa ja nie wiem my jesteśmy takim zaściankiem czy co ? W holandi non stop coś wyjebują albo budują i ludzie nie mają z tym bólu dupy. To w końcu centrum 2milionowego miasta jak sie nie podoba no to wypierdzielać .....

  • Gość: lol2

    Oceniono 14 razy -2

    Część tych bloków na pewno jest do wyburzenia. I jeszcze to "dzidostwo" jakim jest pałac kultury. Ostatni się zrzygałem jak go zobaczyłem na żywo...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX