Estetyka kiczu. Romskie wille to "prawdziwe" pałace

bece

Cechą charakterystyczną romskich willi jest stosunkowo prosta bryła oraz ogromne bogactwo różnorodnych dekoracji. Do wnętrze często prowadzą okazałe, reprezentacyjne schody. Elewacja zdobiona jest sztukateriami i posiada okna o zróżnicowanych kształtach. Do tego dochodzą kraty z kutego żelaza, niezliczona ilość balustrad tralkowych. Całość zwieńczona jest wieżyczkami lub kopułami, których kształt i liczba są całkowicie dowolne. Zależą jedynie od osobistych upodobań właścicieli.

willa romska pod Łodzią

Zastosowane rozwiązanie są przeważnie "nieklasyczne" i potrafią wprawić w zdumienie obserwatora. Codziennością są rynny biegnące na ukos przez balkon, oblicówka fasady wykonana z glazury łazienkowej czy komin wyrastający wprost z kopuły (sic!). Obok nich odnajdziemy fontanny z amorkami czy gipsowe figurki lwów.

willa romska pod Łodzią

Odrębnym problemem jest jakość wykonania poszczególnych budynków. Ich użytkownicy nie-Romowie narzekają, że wspaniałe wille budowane były tak, jakby miały być budynkami tymczasowymi.

Zobacz więcej na temat:

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (48)
Zaloguj się
 • mniklasp

  Oceniono 14 razy 10

  @wroclawiak81
  mowienie o zawodzie dziennikarza w Polsce, to jak mowienie ze wPolsce zyja grzechotniki.Taki zawod nie istnije w Polsce , pokolenie dziennikarzy polskich albo czesc zmarlo a pozostali juz nie pisza, reszta ktorej wypociny czytasz lub ogladasz w tv to sa niedouczeni frustraci bez wyksztalcenia(politolodzy!) w dodatku bez kindersztuby, absolutnie ponizej przecietnosc ktorej brak nie tylko wiedzy ale i zdrowego rozsadku

 • Gość: amg

  Oceniono 9 razy 7

  Ciekawe,kto im projektuje takie paździerze.Wątpię,żeby to byli nasi architekci. Może sami to projektowali .
  w mojej okolicy też jest taki dom wielka fontanna i lwy przed domem na piasku,bo na poz-bruk na podjazd zabrakło pieniędzy.Oczywiście rodzina nie pracująca.

 • ka-mi-la789

  Oceniono 12 razy 6

  @rock73

  Architektura Indii w Indiach być może wygląda dobrze, podobnie jak meczety na Bliskim Wschodzie. Do Polski jedno i drugie pasuje jak pięść do nosa. Z budynkiem jest jak z ubraniem: musi współgrać z otoczeniem. Nikt, kto ma odrobinę dobrego smaku, nie pójdzie na bal w bikini. I nie będzie budował wieżyczkowatych i kopulastych domiszczy w kraju, w którym nie usprawiedliwia tego ani historia, ani tradycja, ani nic innego.

 • carlitos

  Oceniono 10 razy 6

  Architektoniczne koszmarki. W zasadzie wszystkie mogłyby spokojnie uzyskać nominację w konkursie na makabryłę roku.

 • kornikolot

  Oceniono 7 razy 5

  @wroclawiak81
  O czym ty bredzisz chłopie? Jest tyle naprawdę pięknych architektonicznie domów, że zazdrościć tych cygańskich bud nie ma co. Ja wolę coś ze smakiem, pomysłem i stylizacyjnym umiarem i taki dom buduję. A twoje wyjazdy o kosztach uzyskania przychodu dziennikarzy i sprawach podatkowych to już w ogóle są od czapy. Czy ty aby dobrze się czujesz?

 • onefoks

  Oceniono 6 razy 4

  nawet bez czytania artykułu widać że to cygańskie.

 • Gość: malcolmX

  Oceniono 6 razy 4

  @rock73
  i dokładnie to jest napisane- o innych wpływach kulturowych, innej tradycji.
  ale sposób użycia zapożyczonych elementów architektonicznych, ich zupełnie "niewłaściwe" zestawienia- to pozwala zaklasyfikować to jako kicz (podobnie jak całe setki polskich "rezydencji").
  ze słowem "rasizm" raczej bym nie szalał...

 • nicpon007

  Oceniono 7 razy 3

  Mnie też te wieżyczki porażają, ale Romom się to podoba. Nad czym tu dyskutować? :)

 • facelift

  Oceniono 5 razy 3

  @jbed - urozmaicenie nudnej architektury...... gratuluję gustu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły