Najciekawsze polskie inwestycje 2015. Ten rok należał do kultury [NASZ PRZEGLĄD]

Mijający rok dostarczył nam sporo architektonicznych doznań. Szczególnie wiele powstało inwestycji kulturalnych. Ukończono trwające wiele lat budowy we Wrocławiu, Toruniu i Lublinie. Dzięki wsparciu funduszy unijnych utworzono także m.in. Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Sale koncertowe, nowoczesne muzea, czy teatry to dziś już nie tylko domena stolicy. Zobaczcie sami
Centrum Kulturalno - Kongresowe Jordanki Centrum Kulturalno - Kongresowe Jordanki WOJCIECH KARDAS

Centrum Kulturalno - Kongresowe Jordanki w Toruniu

Jednym z najbardziej spektakularnych projektów ukończonych w mijającym roku jest bryła z Torunia zaprojektowana przez hiszpańską pracownię Menis Arquitectos. Obiekt powstał na skraju Starego Miasta.

Historia tego miejsca sięga 2009 roku, kiedy rozstrzygnięto konkurs architektoniczny. W trakcie realizacji budowa nieco się przeciągała, do tego stopnia, że jej ukończenie stało pod znakiem zapytania. Po 5 latach budowę ukończono jednak w całości, a uroczyste otwarcie odbyło się w grudniu 2015 roku.

21.09.2015 Torun . Budowa sali koncertowej na Jordankach . Fot. Mikolaj Kuras / Agencja Gazeta DLOTO strony lokalne GW - Toruń ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOTO strony lokalne GW - ToruńMIKOŁAJ KURAS

Główny projektant Fernando Menis za inspirację wybrał gotyckie zabytki Torunia. W ten sposób powstał pełen ekspresji budynek stworzony z betonu i cegły, które w połączeniu tworzą oryginalną mozaikę.

21.09.2015 Torun . Budowa sali koncertowej na Jordankach . Fot. Mikolaj Kuras / Agencja Gazeta DLOTO strony lokalne GW - Toruń ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOTO strony lokalne GW - ToruńMIKOŁAJ KURAS

Wewnątrz efektownego gmachu znajduje sala koncertowo-widowiskowa dla 880 widzów oraz sala kameralna dla 300. Przestrzenie zaprojektowano tak, by można w nich było organizować także pokazy kinowe i teatralne, konferencje, targi i wystawy.

29.11.2015 Torun . Zwiedzanie przez mieszkancow Torunia Centrum Kulturalno - Kongresowego WOJCIECH KARDAS

ZOBACZ WIĘCEJ>>

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu fot. Bartosz Makowski www.makowski.co

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

Narodowe Forum Muzyki to efekt międzynarodowego konkursu architektonicznego rozstrzygniętego jeszcze w 2005 r. Po długiej budowie obiekt doczekał swojej inauguracji we wrześniu tego roku. Pracownia Kuryłowicz & Associates zaprojektowała bryłę, która może nasuwać skojarzenia z drewnianym pudłem rezonansowym instrumentu.

Dyrektor Kosendiak oprowadził nas po Narodowym Forum Muzyki

Placówka powstała z połączenia Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu i Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Jego nowa siedziba uzupełniła przestrzeń w centrum miasta przy placu Wolności.

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiufot. Bartosz Makowski

Narodowe Forum Muzyki mieści jedną z piękniejszych sal koncertowych w Polsce, która pomieści nawet 1800 gości. Jej projekt był konsultowany z najlepszymi specjalistami od akustyki. W gmachu znalazły się również dwie podziemne sale kameralne oraz min. studio nagrań.

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiufot. Bartosz Makowski www.makowski.co

ZOBACZ TAKŻE>>

Muzeum Emigracji w Gdyni Muzeum Emigracji w Gdyni fot. Bogna Kociumbas

Muzeum Emigracji w Gdyni

Otwarte w maju Muzeum Emigracji powstało w historycznym budynku Dworca Morskiego w Gdyni. Budynek ten jest ważnym i symbolicznym miejscem dla polskiej emigracji. To właśnie przez Dworzec Morski począwszy od lat 30. XX wieku przeszły tysiące Polaków, którzy opuszczali kraj na legendarnych transatlantykach. Dziś gruntownie odrestaurowany gmach został przystosowany do roli nowoczesnej placówki muzealnej.

Projekt starannej adaptacji modernistycznej architektury do nowej funkcji powstał w krakowskim biurze ae fusion Studio.

18.08.2014 Gdynia . Muzeum emigracji . Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta DOMINIK SADOWSKI

Muzeum Emigracji w GdyniAgnieszka Rumińska

Muzeum Emigracji w GdyniAgnieszka Rumińska

ZOBACZ WIĘCEJ>

Pawilon Czterech Kopuł Hansa Poelziga Pawilon Czterech Kopuł Hansa Poelziga MIECZYSŁAW MICHALAK

Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu

Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu wybudowano w latach 1912-1913 wg projektu Hansa Poelziga nieopodal Hali Stulecia. Modernistyczny budynek został poddany remontowi z myślą o umieszczeniu w nim kolekcji sztuki współczesnej, która znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Ekspozycja ma być czynna dla zwiedzających w połowie 2016 r.

14.07.2015 Wroclaw . Koniec remontu Pawilonu Czterech Kopul - Muzeum Sztuki Wspolczesnej . fot . Mieczyslaw Michalak / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: Pawilon Czterech KopulMIECZYSŁAW MICHALAK

W 2006 roku Pawilon Czterech Kopuł został uznany za Pomnik Historii i wraz z kompleksem Hali Stulecia wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Remont ukończony w lipcu 2015 przywrócił zabytkowi dawny blask.

14.07.2015 Wroclaw . Koniec remontu Pawilonu Czterech Kopul - Muzeum Sztuki Wspolczesnej . fot . Mieczyslaw Michalak / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: Pawilon Czterech KopulMIECZYSŁAW MICHALAK

ZOBACZ WIĘCEJ>>

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie KWK PROMES

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie

Pod koniec 2015 roku ukończono inwestycję kulturalną w sąsiedztwie słynnej Filharmonii w Szczecinie. Centrum Dialogu Przełomy, zaprojektowane przez pracownię Roberta Koniecznego, KWK PROMES, zostanie udostępnione zwiedzającym na początku przyszłego roku.

To projekt wyjątkowy pod wieloma względami. Przede wszystkim dlatego, że budynek znajduje się w większej części pod ziemią i jest praktycznie niewidoczny. Do środka będzie można się dostać poprzez system ruchomych ścian.

To urbanistyczna hybryda, jak nazywa budynek architekt. Bryła domyka przestrzeń jak kwartał, zachowując jednocześnie walory otwartej przestrzeni.

Centrum Dialogu Przełomy w SzczecinieKWK PROMES

W środku będzie można podziwiać ekspozycję zorganizowaną wokół najważniejszych politycznych przełomów istotnych dla historii miasta Szczecin oraz Polski i Europy oraz instalacje artystyczne specjalnie zaprojektowane dla muzeum przez czołowych polskich twórców m.in.: Roberta Kuśmirowskiego, Kobasa Laksę, Edwarda Dwurnika.

Centrum Dialogu Przełomy w SzczecinieKWK PROMES

Centrum Spotkań Kultur w Lublinie Centrum Spotkań Kultur w Lublinie Agnieszka Rumińska

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Z kolei w listopadzie 2015 roku ostatnie prace zakończono na jednym z najstarszych placów budowy w Polsce. Gmach Centrum Spotkań Kultur w Lublinie zakończył ponad 40 letnią historię tego miejsca. Teatr miał być jednym z najnowocześniejszych i największych obiektów tego typu w kraju, nigdy jednak nie został ukończony i zyskał miano Teatru w Budowie. Wybudowanie w tym miejscu nowoczesnego gmachu z miejskim placem zwróciło lublinianom przez lata zagrodzony fragment miasta.

Centrum Spotkań Kultur to niejako kontynuacja idei budowy teatru, ale w nowej odsłonie. Architekt Bolesław Stelmach zaprojektował nowoczesną bryłę z multimedialną fasadą, która wchłonęła ściany i elementy architektury poprzedniego, fragmentarycznie zrealizowanego projektu. W projekcie dominuje surowość materiałów i prostota wykonania.

Centrum Spotkań Kultur w LublinieAgnieszka Rumińska

Na oficjalne otwarcie Centrum Spotkań Kultur trzeba będzie poczekać do połowy przyszłego roku, jednak już dziś ukończone są wszystkie przestrzenie, z których najważniejszą jest sala widowiskowa mogąca pomieścić 1000 widzów. Na scenie odbywać się będą spektakle teatralne, baletowe, koncerty, a nawet pokazy cyrkowe. W budynku będzie także ogólnodostępna sala baletowa (poniżej), a także pomieszczenie ze ścianką wspinaczkową, przestrzenie poświęcone przemysłom kreatywnym, kawiarnie i sklepiki. Wszystko po to, by miejsce żyło nie tylko podczas wieczornych przedstawień.

Centrum Spotkań Kultur w LublinieAgnieszka Rumińska

Na dachu zaprojektowano taras widokowy z kawiarnią oraz ekologicznym ogródkiem z pasieką, tak by zachęcić mieszkańców do częstych odwiedzin.

Centrum Spotkań Kultur w LublinieAgnieszka Rumińska

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego fot. Marcin Mularczyk www.fotoradarmm.pl

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego

Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego powstało w podkieleckich Chęcinach na terenie nieczynnego kamieniołomu. Projekt powstał w pracowni WXCA. Elewacje budynków wchodzących w skład kompleksu wykonano z lokalnego kamienia (dewońskiego wapienia i dolomitu)

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiegofot. Marcin Mularczyk www.fotoradarmm.pl

Centrum mieści nowoczesne laboratoria, sale audytoryjne oraz dydaktyczne, a także akademik. W środku pomyślano także lapidarium, czyli skalne muzeum oraz salę konferencyjną, której ściany wkomponowano w stary kamieniołom.

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiegofot. Marcin Mularczyk www.fotoradarmm.pl

ZOBACZ WIĘCEJ>>

Budynek Fundacji Galerii Foksal w Warszawie Budynek Fundacji Galerii Foksal w Warszawie fot. Juliusz Sokołowski

Fundacja Galerii Foksal w Warszawie

Właściciele warszawskiej Fundacji Galerii Foksal, która znajduje się na tyłach Nowego Światu, zdecydowali się powierzyć przebudowę swojej wieloletniej siedziby szwajcarskim architektom z pracowni Diener&Diener. Przebudowie został poddany modernistyczny gmach z lat 60., który ze względu na stan techniczny wymagał gruntownego remontu.

Zamiast odnawiać, projektanci poszli o krok dalej i stworzyli współczesną interpretację tej architektury, stosując nowoczesne materiały oraz nową formę elewacji, którą wykonano z masywnych szarych płyt przypominających beton.

Budynek Fundacji Galerii Foksal w Warszawiefot. Juliusz Sokołowski

Dzięki przebudowie, placówka zyskała dodatkową przestrzeń wystawienniczą, a duże przeszklenia otwierają widok w kierunku Pałacu Kultury i Nauki. Odważna przebudowa modernistycznego obiektu wywołała skrajne reakcje, szczególnie w kontekście zatarcia pierwotnej formy. Z drugiej strony realizacja Szwajcarów na pewno wprowadziła nową jakość i ciekawy przykład architektury współczesnej w otoczeniu centrum stolicy.

Budynek Fundacji Galerii Foksal w Warszawiefot. Juliusz Sokołowski

CZYTAJ WIĘCEJ>>

Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim źródło: Nizio Design International

Zoom Natury koło Janowa Lubeskiego

Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim to interaktywne centrum nauki oraz rekreacji poświęcone szczególnie ekologii. Kompleks zaprojektowany w pracowni Nizio Design International składa się z sześciu obiektów, w których znalazły się między innymi nowoczesne laboratoria i multimedialne ekspozycje.

Park zajmuje obszar ponad 10 hektarów, gdzie oprócz pawilonów edukacyjnych i wystawowych znalazły się także elementy małej architektury.

Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskimźródło: Nizio Design International

Jednym z ciekawszych obiektów jest wieża widokowa i most pieszo-rowerowy. Architekci wybrali do projektu naturalne materiały, jak drewno, a także takie, które pochodzą z odzysku.

Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskimźródło: Nizio Design International

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach fot. Bartosz Makowski - www.makowski.co

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

Obiekt powstał w sąsiedztwie słynnego Spodka oraz otwartego w tym roku Muzeum Śląskiego, które prezentuje sztukę i kulturę tej części regionu. Nieopodal znajduje się także siedziba Narodowej Orkiestry Polskiego Radia projektu Tomasza Koniora. Całość tworzy nową kulturalną wizytówkę Katowic.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach wzbudza szczególne zainteresowanie swoją nieregularną czarną bryłą, porośniętą zieloną trawą. Za projektem stoją warszawscy architekci z biura JEMS. Obiektowi towarzyszy publiczny plac, z którego korzystać mogą wszyscy.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicachfot. Bartosz Makowski - www.makowski.co

Centrum to miejsce spotkań, konferencji i targów, a także niewielkich koncertów - audytorium, które może pomieścić nawet 600 osób, wyposażono w scenę oraz niezbędne zaplecze techniczne. Przestrzenie mają służyć także organizowaniu wystaw.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicachfot. Bartosz Makowski - www.makowski.co

ZOBACZ WIĘCEJ>>

Więcej o:
Komentarze (102)
Najciekawsze polskie inwestycje 2015. Ten rok należał do kultury [NASZ PRZEGLĄD]
Zaloguj się
 • Gość: jr

  Oceniono 171 razy 81

  Polska w ruinie i kultura narodowa w zapaści.

  Zaraz te kacze pyry każą wszystko rozebrać na cegły. Ewentualnie oddadzą kościołowi. Przecież to za PO wybudowali, to hańba narodowa jest.

 • zomzom

  Oceniono 78 razy 56

  Ten plac w Szczecinie już ma regulamin zakazujący jeżdzenia na rolkach czy deskorolkach. Bo się nie godzi by w takim miejscu młodzież ożywiała krajobraz. Wiwat Solidarność która ten regulamin przeforsowała.

 • c.rayback

  Oceniono 64 razy 52

  Centrum Kongresowe w Katowicach widziałem na żywca i jestem zachwycony. Sala koncertowa NOSPR kapitalna, doskonały odsłuch. Brakło mi czasu żeby na spokojnie obejrzeć Muzeum Śląskie, więc wrócę na 100%.

 • Gość: gośśśśśśśśśśśćććććććć

  Oceniono 64 razy 38

  Ku..., same ruiny. Jak cały kraj, zresztą.

 • Wiktor Nowak

  Oceniono 36 razy 30

  "Nie ma solidarności bez wolności" ktoś powinien wymalować te słowa na środku szczecińskiego placu. Restrykcje, regulaminy i zarzygana retoryka że to "miejsce uświęcone krwią i nie można go profanować przez zabawę". Zasrańcy zafundowali miastu nowy obszar cmentarny nic więcej.

 • six_a

  Oceniono 33 razy 23

  gdzie jest do diabła jakaś zieleń w tym betonie zaplanowana, znowu zapomnieli? wyrzygać się można na te szarości.

 • androsak

  Oceniono 53 razy 17

  Centrum Dialogu i coś tam jeszcze w Szczecinie, polubili go tylko deskorolkarze, góra betonu, wyrzucono na to kilkadziesiąt milionów złotych a dialog można prowadzić wszędzie

 • 1theguru1

  Oceniono 29 razy 17

  łe ... ja czekam na prawdziwie narodowe i patriotyczne w formie budynki .... z dzwonnicami :-P

 • Bartosz Kawski

  Oceniono 20 razy 14

  ...serce mi z kamienia spadlo, Gdy sie okazalo, ze to nie wybrzuszenie (jak w tytule)... ale ten budynek jest tam juz jakis czas. Do tej pory tylko wygladal, a nie dzialal, zabroniono tez juz niestety jazdy na rowerach, rolkach... to przeciez Swieta Ziemia jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX