Nie tylko Warszawa. Powstają kolejne nowoczesne centra nauki w Polsce

Gwiazdy w super HD, wir wodny w szklanej tubie, przejażdżka łazikiem. W Polsce powstają nie brakuje już miejsc, gdzie można zatracić się w nauce nawet na cały dzień. Planetarium w Łodzi, które otwarto na początku roku na kilka dni przed otwarciem miało niemal 3 tys. rezerwacji, warszawskie Centrum Nauki Kopernik odwiedza co roku ponad milion osób a gdańskie Hewelianum i podkieleckie Leonardo da Vinci niedawno otworzyły kolejne wystawy. W całym kraju powstają (albo są w planach) kolejne centra nauki
Prezentacja nowego planetarium w EC1 Prezentacja nowego planetarium w EC1 TOMASZ STAA'CZAK

Najbliżej do gwiazd z Łodzi

Najnowocześniejsze w kraju (a może i w Europie), wyposażone w sprzęt wartości ok. 13 mln zł planetarium można od tego roku odwiedzić w Łodzi. Powstało w zrewitalizowanym budynku dawnej elektrowni EC1.

W czasie pokazu, 110 osób może "zanurzyć" się w obrazie, wyświetlanym na 14-metrowym ekranie w kształcie kopuły. Pozwala na to wysoka jakość sprzętu i oprogramowania - ośmiokrotnie wyższa od HD, w rozdzielczości ponad 32 mln pikseli. To sprawia, że pojedyncze piksele są nierozróżnialne dla oka, co daje gładki obraz nieba z gwiazdami o bardzo małej średnicy. Do tego dźwięk surround 5.1. Planetarium ma sześć projektorów sterowanych przez 12 nowoczesnych komputerów i bezszwowy ekran sferyczny.

W ciągu dnia planetarium gości grupy ze szkół ale popołudniu może tu zajrzeć każdy. Tyle, że trzeba wcześniej zarezerwować bilet, bo zainteresowanie jest ogromne. Bilety kosztują 17 zł (normalny) i 12 zł (ulgowy). Więcej na planetariumec1.pl.

Wir wodny w Hydropolis Wir wodny w Hydropolis mat. prasowe

Wodny świat we Wrocławiu

A właściwie podziemne, wodne miasto. Hydropolis to nowoczesne centrum wiedzy o wodzie, które powstało w podziemiach zabytkowego budynku MPWiK. Wcześniej w tym miejscu był zbiornik czystej wody.

Teraz na powierzchni ponad czterech tysięcy metrów kwadratowych zorganizowano osiem stref tematycznych, dotyczących różnych aspektów wody. To zarazem opowieść historii naszej planety. W centrum ustawiono jedyną istniejącą replikę batyskafu, który w 1960 roku zanurkował do najgłębszego miejsca na ziemi. Od niedawna można tu też zobaczyć instalację pokazującą... wir wodny. By to pokazać, specjalny mechanizm wprawia w ruch blisko cztery i pół tysiąca litrów wody w wysokiej na trzy metry szklanej tubie. Bilety kosztują 27 zł (normalny) i 18 zł (ulgowy). Szczegóły na hydropolis.pl

Bijące rekordy frekwencji warszawskie Centrum Nauki Bijące rekordy frekwencji warszawskie Centrum Nauki "Kopernik". Prof. Łukasz Turski jest jednym z jego pomysłodawców i twórców. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Największe centrum nauki w kraju

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie ma pięć lat, bije rekordy popularności i nie osiada na laurach. Pod koniec roku z okazji swoich urodzin, otworzyło nową, bezpłatną wystawę pt. "Patrz: Ziemia" w budynku Planetarium. Można tu np. wyjrzeć przez Okno na Ziemię, które jest odtworzeniem modułu Cupola, przez który patrzą astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej albo zrobić sobie "astro selfie" w stroju astronauty.

W głównym budynku, przez najbliższe dwa lata potrwa wymiana eksponatów na nowocześniejsze. Ale rozłożono to w czasie, by nie zakłócać korzystania z centrum. To ogromna przestrzeń, nowoczesna i surowa (szkło, stal, beton) a na niej sześć wystaw stałych (ponad 400 eksponatów), m.in. "Korzenie cywilizacji", która opowiada o piśmie, archeologii, kamieniach milowych cywilizacji i żywiołach czy "Bzzz!", która wprowadza w świat nauki maluchy do lat 6.

"Kopernik" stawia także na dorosłych, organizując cykliczne "Wieczory dla dorosłych", wykłady (ostatnio spotkania z fizykami) czy wspólne oglądania nieba, np. Perseidów.

Bilety: 27 zł (normalny), 18 zł (ulgowy). Więcej: kopernik.org.pl

Hewelianum Gdańsk Hewelianum Gdańsk Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Do odległych stref kosmosu z Gdańska

Gdańskie Centrum Hewelianum położone jest na tyłach głównego dworca kolejowego. Na ponad 27 hektarowym, pagórkowatym terenie, znajduje się kilkadziesiąt murowanych budynków obronnych, powstałych w XIX wieku. W największym z nich tzw. Kaponierze Południowej, można zwiedzać ekspozycje, poświęcone fizyce i astronomii. Za pomocą kilkudziesięciu, interaktywnych stanowisk można samodzielnie wykonać kilka doświadczeń, np. np. zbadać, w jaki sposób fale produkują energię elektryczną, jak powstaje dźwięk. Na stanowiskach astronomicznych zwiedzający mogą obejrzeć Słońce w trójwymiarowej projekcji, zapoznać się z dawnymi i obecnymi poglądami na temat budowy Układu Słonecznego i Drogi Mlecznej, a także bardziej odległych stref kosmosu. Tu można wywołać fale tsunami i przejechać się łazikiem po marsjańskiej powierzchni.

Bilety 12-13 zł (normalny) i 9-10 zł (ulgowy). Więcej na hewelianum.pl.

Lustro da Vinciego pod Kielcami

Centrum Nauki Leonardo da Vinci otwarto w 2014 roku w Podzamczu Chęcińskim, pod Kielcami. Parter budynku o powierzchni 4 tys. metrów kwadratowych zajmuje wystawa, poświęcona wynalazkom patrona centrum. Na piętrze można samodzielnie poeksperymentować, np. grając na laserowej harfie.  Można m.in. poznać zasady aerodynamiki dzięki dwóm piłkom unoszącym się w powietrzu, elektrostatyki za pomocą specjalnej kuli i zobaczyć, jak za pomocą lustra da Vinci szyfrował swoje dzieła naukowe. A potem zrobić dokładnie to samo.

Tu też, co roku odbywają się międzynarodowe zawody łazików marsjańskich. Bilet normalny 15 zł, ulgowy 9 zł. Więcej: cndavinci.pl.

Więcej o: