Najlepszy dom na świecie stoi w Polsce! Arka z nagrodą Wallpaper Design Award 2017

Arka Roberta Koniecznego zdobyła tytuł najlepszego domu 2016 roku w prestiżowym konkursie organizowanym przez magazyn Wallpaper.

Magazyn Wallpaper zajmujący się designem i wyznaczający trendy na przyszłość, cyklicznie nagradza projektantów, realizacje, miejsca i produkty, które są według międzynarodowego jury najlepsze na świecie w danym roku. Tym razem jury złożone z uznanych osobistości z dziedziny sztuki i kultury w składzie: Ronan & Erwan Bouroullec, Laetitia Casta, Tom Sachs, Ramdane Touhami, Amanda Levete wytypowało do finału 62 obiekty. Zostały one umieszczone na shortliście i podzielone na 11 kategorii, do których należą m.in. najlepszy budynek użyteczności publicznej, najlepsze miasto, najlepszy dom prywatny, projektant roku. Tym razem wśród nominowanych znalazły się takie pracownie jak OMA, Herzog & de Meuron, Snohetta, Zaha Hadid Architects czy MVRDV.

Najlepszym domem 2016 została Arka Koniecznego wygrywając swoją kategorię i zdobywając tytuł Best new private house. Zwyciężyła z 4 pozostałymi domami zakwalifikowanymi do ścisłego finału: Sun Path House w Stanach Zjednoczonych - Studio Christian Wassmann, Michaelis House w Wielkiej Brytanii - Alex Michaelis, Gotland underground house w Szwecji - Skälsö Arkitekter, D House w Japonii - Ron Arad i Issho.Więcej o projekcie Arki Roberta Koniecznego przeczytasz TU >>>

 

Najlepszym miastem 2016 roku według Wallpaper Design Awards 2017 została Lizbona. Jury doceniło je za program rewitalizacji, który rozciąga się od centrum po nabrzeże Baixa. Wśród nominowanych w tym roku miast znalazły się także San Francisco z Muzeum Sztuki Współczesnej SFMOMA zaprojektowanym przez norweską pracownię Snøhetta, Shenzhen w Chinach uznane międzynarodową potęgą elektroniki użytkowej, Wiedeń typowany na kolejną stolicę, która będzie przyciągać inwestorów w nieruchomości z całego świata, a także Waszyngton z nową ikoną miasta zaprojektowaną przez Davida Adjaye - National Museum of African American History and Culture.

W kategorii najlepszy obiekt publiczny zwyciężyła Naoshima Hall w Japonii zaprojektowana przez Hiroshi Sambuichi. Wśród nominowanych znalazły się takie znakomite obiekty jak: Fondaco dei Tedeschi w Wenecji - OMA wraz z Jamie Fobert Architects, Harbin Opera Housew Chinach - MAD Architects, Muzeum Sztuki Współczesnej SFMoMA w San Francisco – Snøhetta czy Switch House w Londynie - Herzog & de Meuron.

Arka Roberta Koniecznego jest również laureatem nagrody głównej w jubileuszowej XX edycji konkursu "Polski Cement w Architekturze". Lista przyznanych nagród dla pracowni KWK PROMES w 2016 roku jest długa. O największym triumfie, czyli zdobyciu tytułu World Building of the Year 2016 przeczytasz TU >>>

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o:
Komentarze (109)
Najlepszy dom na świecie stoi w Polsce! Arka z nagrodą Wallpaper Design Award 2017
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: gość

  Oceniono 61 razy 37

  Trzeba patrzeć na architekturę do przodu, a nie tylko przez pryzmat własnych niewyrobionych gustów. Większość polskiego społeczeństwa jest kulturowo dość uboga, a ich wyrobienie i obycie w sztuce współczesnej, architekturze, jest prawie zerowe. Jest to szczególnie widoczne, jak się wyjedzie, chociażby za najbliższą granicę. W Niemczech wystawy sztuki, pokazy przyciągają tłumy zwykłych ludzi, u nas to głównie duszenie się we własnym sosie - koledzy artyści poklepujący po plecach i urzędasy...
  Szkoda, bo mamy całkiem sporo zdolnych ludzi, a i trochę wybitnych, i to właśnie dzięki tym ostatnim idziemy do przodu. To dzięki wizjonerom powstają arcydzieła sztuki, architektury, rozwija się nauka, technika. Gdybyśmy ograniczali się do powszechnego gustu, stalibyśmy w miejscu. Konieczny jest jednym z najlepszych architektów na świecie, a naj w Polsce, i nie piszę tego, dlatego, że dostał dwie światowe nagrody, ale uważam tak od dawna, bo jest jedynym u nas architektem, który swoim podejściem do architektury wyszedl poza epokę, jest wizjonerem, łamie schematy, tworzy nową estetykę. Środowisko go omija z daleka, nie widzę gratulacji, komentarzy, bo sami uważając się za wyjątkowych, do takich nagród, i takiego uznania na świecie nie mają szans nawet się zbliżyć, bo, mimo że niektórzy są niezłymi fachowcami, to brakuje kręgosłupa, wizji, odwagi, wybitnego talentu. Tak to już jest w Polsce, że jak ktoś w Polsce odniesie międzynarodowy sukces, to ilość wrogów mu rośnie wprost proporcjonalnie do sukcesów.

  Nawet region, w którym Konieczny działa, czyli Śląsk, ani miasto, w którym mieszka, czyli Katowice, nie rzuciły się z gratulacjami, kiedy Nagroda World Building of the Year 2016 trafiła po raz pierwszy do Polski. Najlepszym budynkiem świata zostało Muzeum Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie autorstwa Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes. W gazecie pojawił się na kilka godzin artykuł, bez czerwonego tytuł, bez paska, bez zachwytów i radości. A przecież to wielki i pierwszy taki sukces dla kraju!

  Może miastu ciężko przełknąć, że to nie eksploatowani przez nie architekci zbierają laury, tylko ktoś, kto kiedyś głośno i publicznie powiedział władzom, że niszczy miasto, a po tych sukcesach, głos Koniecznego przybrał na sile.

  Gratuluję i ogromnie się cieszę, że powstała tak piękna bryła z tak dużą nagrodą:)))

 • baba67

  Oceniono 65 razy 37

  Mnie zachwyca jako dzieło sztuki. Mieszkać tam bym nie chciała. Może spędziłabym weekend.

 • klassa

  Oceniono 84 razy 28

  Zaraz,zaraz! A gdzie płot z Castoramy, a gdzie obowiązkowe tuje, gdzie grill, gdzie garaż, gdzie fioletowa blacho-dachówka i różowa elewacja? Oj, nie wszystkim się to będzie podobało, oj nie wszystkim.

 • Gość: Stach

  Oceniono 91 razy 27

  Jak mam być szczery to dom zbyt zimny i bez duszy, ot kawał klocka betonu.

 • aalliiccee

  Oceniono 22 razy 12

  Pan Konieczny kupił działkę z widokiem. Czy na tyle dużą by nie przeszkadzało mu, że sąsiednią wykupi Pan Gołębiewski?

 • dlugosiodlo_w

  Oceniono 10 razy 8

  Wielkie gratulacje, aż dziwne, że media nie trąbią o Koniecznym, bo to, co on ostatnio wygrywa, to jest światowy poziom architektury. Znamy wielkie zagraniczne nazwiska architektów, a kto wie o Koniecznym? Teraz to, wcześniej World Building of the Year, a sama Arka wygrała jeszcze Polski Cement w Architekturze. Zresztą wielki ukłon się należy w stronę samego SPC, ten konkurs wyłania prawdziwe perełki.

 • Gość: grazyna

  Oceniono 9 razy 5

  Coś wspaniałego. Nagroda jak najbardziej zasłużona. Wielki Polak. Można tylko pozazdrościć talentu i życzyć więcej takich sukcesów. Wszystkiego Najlepszego Panie Robercie !.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX