Nowoczesny dom na Słowacji autorstwa polskich architektów

To nie był łatwy projekt. Wyzwaniem było nachylenie terenu i oryginalny układ działki w stosunku do drogi. Z3Z ARCHITEKCI poradzili sobie na medal.

Namestovo to malowniczo położone miasto na Słowacji, u brzegu jeziora Orawskiego. To właśnie tu, w wyższych partiach miasta powstaje dom zaprojektowany przez pracownię Z3Z ARCHITEKCI. Działa zlokalizowana jest na zboczu góry. Charakteryzuje się dużym nachyleniem terenu - różnica poziomów sięga 7 metrów! Dodatkowo droga zlokalizowana jest w górnej części terenu, a co za tym idzie stok schodzi od drogi w dół. Tak trudna działka nie wystraszyła inwestorów - rozciąga się stąd widok na Wysokie Tatry i jezioro Orawskie. Wyzwanie podjęli polscy architekci.

Projektowanie domu na Słowacji dla słowackiej rodziny, a także nadzór nad trwającą budową jest dla nas wspaniałą zawodową przygodą. Potrzebne tu było coś, co jest jedną z najcenniejszych rzeczy w architekturze czyli świeże spojrzenie i wyjście poza schemat dotychczasowej pracy. To dla naszego zespołu esencja radości z wykonywanego zawodu

- zaznaczają Z3Z ARCHITEKCI

Oryginalny układ działki w stosunki do drogi był powodem do stworzenie ciekawej i nietypowej przestrzeni domu. Naturalnym jest, że wejście do budynku prowadzi w możliwie najkrótszej linii od drogi i jest na tym samym poziomie. Tak też się stało w Namestovie. Garaż i wejście do domu zostało zlokalizowane na poziomie drogi, znajduje się na nim także część dzienna z kuchnią, jadalnią i tarasem oraz główna sypialnia.

Dom w Namestovie. Proj. Z3Z ARCHITEKCI.Dom w Namestovie. Proj. Z3Z ARCHITEKCI. Mat. Z3Z ARCHITEKCI

W odróżnieniu do większości domów jednorodzinnych pozostałe sypialnie, pomieszczenie
rekreacji i drugi taras znajdują się poziom niżej. Dochodzą tym samym do niższego poziomu terenu i można z nich wyjść do ogrodu poprzez dolny taras. To co w większości domów znajduje się na piętrze, tu zostało zlokalizowane na poziomie – 1. Dzięki takiemu rozplanowaniu powstał dolny poziom mieszkalny.

Na piętrze budynku  powstał pokój gościnny z łazienką oraz gabinet pana domu. Pomieszczenie do pracy góruje nad miastem i całością budynku. Z tej kondygnacji obracając się w lewo od Tatr można dojrzeć także bliżej położoną Babią Górę.Ze wszystkich pomieszczeń domu niezależnie od kondygnacji także tej najniższej rozciąga się widok na miasto, Jezioro Orawskie i przy dobrej przejrzystości powietrza Wysokie Tatry.

Trudnym zagadnieniem podczas projektowania domu, było optymalne nasłonecznienie pomieszczeń. Widoki, na które dom powinien otwierać największymi przeszkleniami, są od
strony wschodniej. Aby zapewnić słońce w salonie, oraz zachować prywatność od drogi, zastosowano wąskie przeszklenia przy suficie biegnące przez całą długość strefy dziennej. Wpuszczają one dużo słońca jednocześnie nie dopuszczając widoku wnętrza z drogi.

Dom w Namestovie. Proj. Z3Z ARCHITEKCI.Dom w Namestovie. Proj. Z3Z ARCHITEKCI. Fot. mat. Z3Z ARCHITEKCI.

Więcej o:
Komentarze (3)
Nowoczesny dom na Słowacji autorstwa polskich architektów
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: slv

  Oceniono 1 raz 1

  Dziekujemy Pani Anastazjo

 • Gość: Rafał

  Oceniono 1 raz 1

  Gdy spojżałem na ten budynek moja pierwsza myśl to KWK PROMES lecz się omyliłem , tak bywa jak się współpracuje z projektantami na najwyższym poziomie, projekt rewolucja pozdrawiam

 • Gość: KN

  Oceniono 3 razy -3

  Wstyd! Portal ponoc architektoniczny ogranicza sie do obrazkow, wlacznie z etapem budowy, a nie pokazuje tego, co jest istotą projektu- rzutów i przekrojów! WSTYD!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX