Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Niesamowity kościół w Miami. Wygląda jak długa spódnica [WIZUALIZACJE]

ace

Znana z bardzo oryginalnych, a nawet nieco szalonych projektów amerykańsko - meksykańska pracownia FREE wygrała konkurs na gmach katolickiej świątyni, która ma stanąć w Miami. Jej bryła przypomina spódnicę z 27 fałdami, a każda z nich poświęcona będzie...

Niesamowity kościół w Miami
Niesamowity kościół w Miami
www.fr-ee.org

Na potrzeby katolickiej społeczności w Miami, w 65 procent składającej się osób pochodzenia hiszpańskiego i latynoskiego, zdecydowano się wznieść kaplicę pod patronatem Matki Bożej z Guadalupe, której kult jest wśród nich szczególnie popularny. A jednak architekci z biura FREE, przystępując do konkursu postanowili "poszerzyć" grono patronek budowli i zaprojektowali kaplicę, poświęconą kultowi wszystkich dwudziestu siedmiu Świętych Dziewic, które istnieją w południowoamerykańskim katolicyzmie. Dla każdej ze świętych architekci znaleźli miejsce w nowoprojektowanej budowli.

Projekt kaplicy Matki Boskiej z Guadalupe, Miami, Floryda, USA, proj. FREE (Fernando Romero), źródło: www.fr-ee.org

Kształt kaplicy można rozumieć dosłownie i symbolicznie zarazem. Z daleka może przypominać bowiem kroczącą w długiej sukni kobietę - a więc łatwo wzbudza skojarzenia z Matką Boską, przedstawianą zawsze w powłóczystych szatach czy pelerynie. Jednocześnie owa "architektoniczna suknia" układa się w 27 fałd - jest ich więc dokładnie tyle, aby w każdej z nich mogła stanąć figura kolejnej świętej. Kaplica została założona na planie centralnym tak, aby pośrodku wnętrza można było ulokować najważniejszą rzeźbę - Matki Bożej z Guadalupe, zaś w niszach wokół - wszystkie pozostałe patronki.

Smukła, zwiewna, lekko skręcająca się wokół własnej osi budowla będzie wykonana z betonu. Wnętrze oświetlać będą niewielkie, wąskie świetliki, umieszczone w `fałdach sukni` oraz największy - znajdujący się na szczycie kaplicy. Snop światła, wpadający do wnętrza i oświetlający jego centralną część bez wątpienia wzmocni symboliczną wymowę miejsca. Sakralną funkcję mają podkreślać też delikatne złocenia, które według projektu pokryć powinny wyższe partie budowli.

Założycielem i szefem biura FREE jest Fernando Romero, urodzony w Mexico City wychowanek Rema Koolhaasa, wielbiciel brył organicznych, prostych, ale bardzo wyrazistych, taką jest bez wątpienia najsłynniejsze jego dzieło, czyli Museo Soumaya w Mexico City, lśniącą, niezwykłą strukturę, jednym przypominającą pędzący po morzu okręt, innym - przedziwnego morskiego stwora.

Kaplica w Miami ma zostać zbudowana w przyszłym roku. Patrząc na dotychczasowy dorobek jej projektanta można być pewnym, że nie będzie to zwykły obiekt sakralny.

WSZYSTKIE WIZUALIZACJE>>>

Skomentuj:

Niesamowity kościół w Miami. Wygląda jak długa spódnica [WIZUALIZACJE]