Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowa sala koncertowa w Toruniu prawie gotowa. Jak wyszło pikado? [GALERIA]

red

Na toruńskich Jordankach kończą się prace przy budowie nowej sali koncertowej. Projekt był inspirowany architekturą gotyku. W wielu miejscach na elewacjach i wewnątrz pojawia się czerwona cegła. Jak oceniacie budynek na końcowym etapie prac?

21.09.2015 Torun . Budowa sali koncertowej na Jordankach . Fot. Mikolaj Kuras / Agencja Gazeta DLOTO strony lokalne GW - Toruń ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOTO strony lokalne GW - Toruń
Budowa sali koncertowej na toruńskich Jordankach
MIKOŁAJ KURAS

Prace przy Centrum Kulturalno Kongresowym Jordanki dobiegają końca. Budowa ma zakończyć się pod koniec października. W grudniu planowany jest pierwszy dzień otwarty, kiedy to będzie można zobaczyć budynek od środka. My zaglądamy już teraz.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Charakterystyczną cechą nowego obiektu jest pikado, które ma nawiązywać do ceglanej, gotyckiej architektury Torunia. Pod tą nazwą kryje się technika polegająca na specjalnej metodzie łączenia betonu z kruszywami mineralnymi. Najpierw na jednym szalunku przykleja się połamane i chaotycznie ułożone kruszywo. Po przykryciu drugą stroną szalunku całość zalewa się betonem, który wypełnia wolne przestrzenie, a po związaniu całości skuwa się wierzchnią warstwę tak, by maksymalnie odsłonić kruszywo.

Ogromnie zależało mi, aby pokazać nowy sposób wykorzystania cegły stanowiącej nierozerwalną część Torunia. Dzięki temu chciałem na nowo i na miarę XXI wieku zinterpretować jego historię. Przyglądałem się więc miastu przez cały rok. Widziałem jak zmienia się w zależności od pory roku. Połowa praca architekta zawsze polega na uwzględnieniu czynnika lokalnego, czyli otoczenia. Druga połowa to jego własna wizja i kreatywność - mówi hiszpański projektant budynku Fernando Menis.

W Toruńskim budynku zastosowano dwa rodzaje pikado. We wnętrzu głównej sali i na zewnątrz jako kruszywo użyto cegły, we foyer tufu wulkanicznego importowanego z Teneryfy.

Więcej o inwestycji czytaj też na torun.gazeta.pl.

Skomentuj:

Nowa sala koncertowa w Toruniu prawie gotowa. Jak wyszło pikado? [GALERIA]