Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Concordia na Wyspie Słodowej. MVRDV dla Wrocławia

JB

Holenderska pracownia MVRDV - autorzy BRYŁY ROKU 2017, biurowca Bałtyk w Poznaniu - tym razem projektują w Wrocławiu! Jedyny ocalały budynek na Wyspie Słodowej w stolicy Dolnego Śląska po przebudowie stanie się centrum nowych technologii.

Concordia na Wyspie Słodowej we Wrocławie
Concordia na Wyspie Słodowej we Wrocławie
MVRDV

Nowe życie kamienicy

Projekt przygotowany przez MVRDV obejmuje renowację istniejącej kamienicy, zachowując fasadę obiektu wraz ze zdobieniami i gzymsami, która płynnie przechodzi w nową, współczesną i minimalistyczną część budynku. Zróżnicowanie starego i nowego budynku zostanie w subtelny sposób podkreślone poprzez strukturę materiałów wykończeniowych. Zachowane i odrestaurowane zostaną także drzwi frontowe istniejącej kamienicy.

Bryła nowego budynku kontynuuje linię dachu oraz okien starego budynku. W części zachodniej, od strony Wyspy, fasada otwiera się na otoczenie poprzez przeszkloną i otwartą na wysokość 3 kondygnacji przestrzeń. W tej części na parterze zlokalizowany będzie Food Hall - część restauracyjna z różnorodnymi, ciekawymi konceptami gastronomicznymi. Od strony wschodniej, w części istniejącej kamienicy, znajdować się będzie natomiast przestrzeń bardziej kameralna, kawiarniana.

Podkreślić historię

To umowne przenikanie się tego, co wewnątrz i na zewnątrz sprawia, że „życie budynku” zostanie zintegrowana z „życiem parku”. Na trzech kondygnacjach obiektu będą znajdować się co-workingowe powierzchnie biurowe, a na najwyższym piętrze – obszerny taras na świeżym powietrzu z widokiem na miasto.

Architekci uwzględnili fakt, że istniejąca kamienica to jedyny na wyspie ocalały w czasie II wojny światowej budynek dokumentujący historię, ale także obiekt umiejscowiony w atrakcyjnym parku publicznym w samym sercu miasta, związany z wieloma festiwalami i wydarzeniami kulturalnymi.

Lokalizacja Concordii jest naprawdę wyjątkowa. To dla nas zaszczyt zrewitalizować ten zabytkowy budynek w jednym z najważniejszych kulturalnie i społecznie wrocławskich miejsc. Niezmiernie ważny jest dla nas szacunek do istniejącego dziedzictwa historycznego miasta, z drugiej strony chcemy tym projektem pokazać patrzenie w przyszłość i dodać do Wyspy Słodowej nową architekturę.

– mówi Nathalie de Vries, dyrektor i współzałożycielka MVRDV.

Nagrodzeni architekci

Pracownia MVRDV (laureat BRYŁY ROKU 2017) pod kierunkiem Fokke Moerel odpowiada za całość konceptu architektonicznego Concordii obejmującego renowację zabytkowej kamienicy z XIX wieku i jej rozbudowę o nową część. Projekt jest realizowany we współpracy z wrocławskim Q2Studio, które ma za zadanie przeniesienie koncepcji architektonicznej na projekt budowlany i wykonawczy. Prace wykonawcze w pierwszym etapie inwestycji powierzone zostały firmie Demiurg, która specjalizuje się w renowacji zabytków.

Równolegle trwają prace projektowe nad koncepcją wnętrz Concordii, których głównym założeniem jest otwarty, integrujący charakter. MVRDV przygotowuje architekturę kluczowych przestrzeni wewnątrz budynku. Inwestor prowadzi też rozmowy o możliwej współpracy z artystką Alicją Białą i projektantką tkanin Aleksandrą Gacą.

Otwarcie za 2 lata
Prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy ruszyły pod koniec sierpnia. Teren inwestycji został ogrodzony. Obecnie trwają prace zabezpieczające, izolowanie i osuszanie fundamentów, wykopy, prace archeologiczne oraz wymiana uszkodzonych konstrukcji w zabytkowym obiekcie.

W pierwszym etapie wykonana zostanie renowacja historycznej fasady kamienicy wraz z oficyną. Inwestor prowadzi stałe konsultacje z architektem miejskim i konserwatorem zabytków. Oddanie do użytku Concordii planowane jest w listopadzie 2019 roku, a uroczyste otwarcie na początku 2020 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Concordia na Wyspie Słodowej. MVRDV dla Wrocławia