MAKABRYŁA ROKU 2014: "Dziękujemy wszystkim, którzy oddali swój głos na wycinkę parku"

Po ogłoszeniu wyników plebiscytu MAKABRYŁA ROKU otrzymaliśmy wiadomość od mieszkańców Rybnika, którzy komentują wycinkę parku i dziękują wszystkim, którzy oddali na nią swój głos

Dziękujemy Wszystkim, którzy w konkursie na „Makabryłę” oddali swój głos na wycinkę parku w Rybniku. Dziękujemy Bryle za nagłośnienie sprawy!

Ktoś zapyta „po co nam ta wygrana” i „co z tego mamy” skoro parku już nie ma?

Zwycięstwo tych pozostałości po rybnickim parku to jasny sygnał, że przyroda, drzewa, ekologia są dla Polaków coraz ważniejsze. Wycinka 180 zdrowych, dorodnych drzew rosnących w centrum miasta zbulwersowała ludzi z całej Polski. To znak, że nie ma i nie będzie społecznego przyzwolenia na głupie decyzje urzędników. To również sygnał dla wszystkich włodarzy, żeby dwa razy pomyśleli przed podejmowaniem tak drastycznych decyzji. Polityka samorządowa to nie samowolka - warto wsłuchiwać się w głosy obywateli. Jednym z elementów demokracji są wybory samorządowe. Ludzie obserwują co się dzieje w ich mieście, dzielnicy, a potem oddają głos w wyborach I rozliczają rządzących.

Boli nas stanowisko w tej sprawie nowych władz miasta. Przyjęto strategię faktów dokonanych - to nie my za tym stoimy, nic się nie da już zrobić, mleko się wylało Nie tego oczekiwaliśmy. Tym bardziej, że zarówno sprawa wycinki, jaki i wydawania pozwolenia na budowę pozostawia wiele do życzenia. Po wcześniejszych nieudanych próbach dialogu z inwestorem nie wierzymy również w zapewnienia przedstawicieli inwestora - Nieruchomości Komercyjne Barbara Żurek, że w miejscu parku powstanie "ekoinwestycja".

TU KIEDYŚ BYŁ PARK. NOWE ZDJĘCIA>>

MAKABRYŁA ROKU 2014: Wykarczowany park w Rybnikuźródło: Magdalena Filipowska

Zgoda na likwidację parku w mieście takim jak Rybnik to paradoks. Dopuszczalne normy stężenia zanieczyszczenia powietrza przekraczają tu nawet 600 proc. Miasto walczy z „niską emisją” wydając ogromne sumy pieniędzy, a w ciągu 5 godzin lekką ręką pozbywa się darmowego tlenu Absurdalne to tym bardziej, że powstający w miejscu parku Kaufland nie spowoduje ani znacznego spadku bezrobocia, ani nie poprawi komfortu życia mieszkańców. Wpływy z podatku kolosalne też nie będą.

Raport NIK-u ze stycznia 2015 roku pt. „Ochrona drzew w procesach inwestycyjnych w miastach” wskazuje, że jedno miejskie drzewo w ciągu dnia zapewnia tlen średnio 10 osobom. Dla kogo to jest ważne? Na pewno nie dla rybnickich urzędników ani inwestora. Dla przeciętnych mieszkańców polskich miast i wsi - jak pokazały wynik tegorocznej „Makabryły” - jak najbardziej tak! I tego ostatniego faktu się trzymajmy, bo to napawa odrobiną optymizmu.

Teresa Kaźmierska, Magdalena Filipowska i inni mieszkańcy Rybnika zaangażowani w sprawę parku.

Więcej o:
Komentarze (17)
MAKABRYŁA ROKU 2014: "Dziękujemy wszystkim, którzy oddali swój głos na wycinkę parku"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Filet

  Oceniono 47 razy 47

  Ekoinwestycja, czyli budynek pomalują na zielono?

 • bazyl_f

  Oceniono 40 razy 38

  Proponuje bojkot sklepu, który powstanie w miejscu parku.
  Szkoda, że to utopia.

 • Gość: DALEJ, DALEJ

  Oceniono 23 razy 23

  Dalej! Skoro " zarówno sprawa wycinki, jaki i wydawania pozwolenia na budowę pozostawia wiele do życzenia", to znaczy, że to nieodwracalne barbarzyństwo i skrajna głupota mają OJCÓW! Ktoś wydał zgodę. Pyta,m, kto z imienia i nazwiska podjął decyzję o wycięciu drzew w środku miasta! Uważam, że to byłby skandal , gdyby sprawa nie została doprowadzona do końca. Nazwiska, nazwy firm, zarzuty. To się samo nie zrobiło i gdzieś mam jakiegoś Żurka i innego Muchomorka w roli inwestora. Kto na to pozwolił, czy zrobił to zgodnie z prawem, czy przyjął korzyć majątkową, czy Urząd Skarbowy się tym zajął. Czy może pan naczelnik wydziału jakiegoś tam w UM pije wódkę z panią dyrektor Urzędu Skarbowego? To wszystko proszę wyjaśnić, nagłośnić i publicznie/medialnie chamów zlinczować!

 • Dominika Dudek

  Oceniono 17 razy 17

  Gratuluję postawy obywatelskiej i zaangażowania autorom listu... super że wam się chce i nie machnęliście ręką. Chociaż czasu się nie cofnie to tylko poprzez nagłaśnianie takich spraw może ktoś w przyszłości dwa razy się zastanowi. Sercem jestem z Wami!!!

 • Gość: J0la

  Oceniono 13 razy 13

  Boli mnie serce kiedy patrzę na te zdjęcia. Co za barbarzyństwo!

 • Gość: fromagreatheight

  Oceniono 12 razy 12

  "To znak, że nie ma i nie będzie społecznego przyzwolenia na głupie decyzje urzędników."

  Dopiero gdyby ktoś poniósł odpowiedzialność za wycinkę drzew, można by było mówić o braku przyzwolenia. Aktualnie jest tak, że możemy wyciąć park w środku miasta i co nam mieszkańcy zrobią? :D

 • Gość: fgfd

  Oceniono 9 razy 9

  w Rybniku działa firma Rajgras, która masowo wycina drzewa, wszystkie jak lecą, każdy powód jest dobry, ktoś ma w tym interes by drzewa wycinać. Podobne nieścisłości wokół powstania i działalności budzi przedsiębiorstwo gospodarowania odpadami.

 • Gość: znawca

  Oceniono 7 razy 7

  lol, janusze deweloperki.

 • Gość: Agrafka

  Oceniono 6 razy 6

  Na miejscu Rybniczan nie postawiłabym stopy w tym nowym Kauflandzie. A niech zbankrutuje - na pohybel urzędnikom i ich durnym decyzjom!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX