Tarnów. 1000 lat nowoczesności

Jeżeli nie macie planów wakacyjnych na sierpień, proponujemy wycieczkę z cyklu "przyjemne z pożytecznym". W ramach projektu "Tarnów. 1000 lat nowoczesności" ruszyła wystawa prezentująca historię przedwojennych Mościc - modernistycznej dzielnicy Tarnowa, zanurzonej w bujnej zieleni.

Projekt podejmuje problematykę modernizmu w jego specyficznym, prowincjonalnym wymiarze. Referuje intencje i marzenia XX-wiecznych budowniczych miasta i ukazuje tarnowski modernizm w kontekście architektury polskiej i europejskiej.

Nowoczesna historia Tarnowa zaczyna się w 1927 roku, w momencie powstania przemysłowej dzielnicy Mościce. Kończy się tysiąc lat później, w projektach Jana Głuszaka Dagaramy (1937-2000), tarnowskiego architekta futurologa, który w latach 60. i 70. XX wieku tworzył wizje miast przyszłości. Wystawa zrealizowana jest w formie szlaku, na którym znajdują się nie tylko prace zaproszonych artystów, ale także modernistyczna architektura oraz założenia urbanistyczne.

Pomysł w szczególny sposób skupia się na Mościcach, dzielnicy Tarnowa powstałej w okresie międzywojennym. Osiedle przyfabryczne które powstało wokół Państwowej Fabryki Związków Azotowych w 1927 roku, zaprojektowano jeszcze przed powstaniem COP-u. Na 600 hektarach pustego pola wytyczono samowystarczalny kompleks przemysłowo-urbanistyczny, zgodnie z modernistycznymi zasadami projektowania miast. Dynamiczny rozwój nowoczesnej fabryki gwałtownie przerwał wybuch II wojny światowej. Po wojnie kontynuowano myśl rozbudowy dzielnicy. Powstały wówczas imponujące budynki użyteczności publicznej: dworzec PKP, dom kultury, obiekty sportowe. Dzielnica zanurzona w bujnej zieleni, przywodzi na myśl modernistyczną koncepcję miasta-ogrodu.

Wystawa "Życie codzienne w Mościcach w latach 1927-1939" koncentruje się nie tylko na aspektach społecznych, ale i architekturze przedwojennego ośrodka przemysłowego. Mościce, skromne osiedle przyfabryczne, stanowiące swoisty przegląd wszystkich nurtów i tendencji architektonicznych dwudziestolecia międzywojennego, wytrzymało próbę czasu. Nadal stanowi jedną z najbardziej komfortowych i luksusowych dzielnic miasta.

Na wystawie zaprezentowane zostaną archiwalne plany, projekty budynków, zdjęcia, wydawnictwa i dokumenty z epoki oraz przedmioty osobiste związane z poszczególnymi postaciami - mieszkańcami Mościc.

Wystawa jest częścią większego projektu "Tarnów. 1000 lat nowoczesności", którego kuratorem jest Dawid Radziszewski.

 

Zapraszamy wraz z organizatorami!

10.08, BWA w Tarnowie, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4

"Życie codzienne w Mościcach w latach 1927-1939"

Kuratorki: Barbara Bułdys i Ewa Łączyńska-Widz

Wystawa czynna 10.08-30.09.2011

*Wernisaż w sobotę 27.08 o godz. 17.00

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ>>>

 

Zajrzyj na stronę projektu "Tarnów. 1000 lat nowoczesności": www.tarnow1000.pl


CZYTAJ TAKŻE:

Makabryła: Gwiezdne Wojny w Tarnowie Mościcach

Jan Głuszak, architekt - wizjoner

Panteon architektów: Le Corbusier, czyli papież modernizmu

Więcej o:
Komentarze (3)
Tarnów. 1000 lat nowoczesności
Zaloguj się
 • radio79

  Oceniono 2 razy 2

  Mościce rzeczywiście są piękne i mają klimat ale głównie na osiedlu za torami. Nawet te zaniedbane byłe inżynierskie domy mają urok. Ulice Norwida czy Obrońców Lwowa są piękne. Szkoda że są ludzie realizujący tak chore pomysły jak dom kultury. Tak wściekły kicz w takiej okolicy to profanacja

 • Gość: tadam

  0

  Szkoda tylko, że tak daleko.

 • Gość: BarSzcz

  0

  No wreszcie Tarnów, ale pięknie :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX