BRYŁA ROKU 2012 [WASZE OPINIE]

Określana przez niektórych "Perłą Wyspy Młyńskiej" Marina w Bydgoszczy zwyciężyła w kolejnym plebiscycie BRYŁY ROKU 2012. Oddaliście na nią ponad 6 tys. głosów! Czym zyskała sobie tak wielu zwolenników?

Nowa Marina powstała w miejscu starych, zdegradowanych obiektów, należących do klubu sportowego Zawisza, który teraz zarządza nowym obiektem. Gmach o powierzchni użytkowej blisko dwóch tysięcy m. kw. składa się z dwóch głównych części - sportowej i hotelowej. Z sal konferencyjnych roztacza się widok na zakole Brdy i gmach Opery Novej.

Budynek zaprojektowali Katarzyna Wojciechowska - Rokicka i Tomasz Rokicki. Propozycja architektów wygrała zorganizowany w 2008 roku konkurs architektoniczny na budowę mariny. Obiekt oddano do użytku w 2012, tym samym zakończono ostatni, czwartym etap rewitalizacji położonej w samym centrum miasta Wyspy Młyńskiej. Cały proces przemiany tego miejsca, którego inwestorem były władze miejskie, okazał się ogromnym sukcesem i ma wpisać Bydgoszcz do grona miast, które skutecznie potrafią wykorzystać płynącą przez miasto rzekę.

Projektując bydgoską marinę architekci sięgnęli po drewno - materiał, który najbardziej kojarzy się z nabrzeżem. Z niego zbudowali "falę", wijącą się ścianę, która jest zarazem dachem i elewacją budynku oraz pomostem nad rzeką. Rudo-brązowa, poprzecinana wąskimi, pionowymi oknami doskonale wpisuje się charakter okolicy, wypełnionej ceglanymi, zabytkowymi obiektami. Kompleks to też mniejsze pawilony, kryjące obiekty sportowe, system pomostów i tarasów. O Bydgoskiej Marinie czytaj więcej w naszym artykule

Przystań w Bydgoszczyfot. Wiktor Błaszkiewicz | z archiwum pracowni APA ROKICCY

Marina na pierwszym, na drugim... ZOBACZ WYNIKI BRYŁY ROKU 2012>>

Tymczasem sprawdziliśmy co Wy sądzicie o nowej BRYLE ROKU, wasze opinie prezentujemy poniżej:

Zdecydowanie Bydgoszcz, choć trzeba Przystań zobaczyć na żywo, zdjęcia nawet nie spróbowały pokazać jakości tej architektury.

/ makotek

Zdecydowanie bydgoska marina - obiekt bardzo ciekawy, wyciśnięto ile się da z maleńkiej działeczki nad samą wodą. Malownicza lokalizacja, unikatowe elementy małej architektury ( na tarasie są podświetlone nocą standy z wygrawerowanymi informacjami nt. miasta, otoczenia, ciekawostkami), obiekt wielofunkcyjny.

/ żeglarz

Brawo Bydgoszcz. Kolejna fajna bryła w tym niedocenianym mieście

/ Domino

02.10.2012 BYDGOSZCZ , NOWO OSWIETLONA MARINA NA WYSPIE MLYNSKIEJ . FOT. ARKADIUSZ WOJTASIEWICZ / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: CWZS ZAWISZA PRZYSTANFot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja gazeta

 

Jako mieszkaniec Bydgoszczy mogę Was zapewnić, że zdjęcia nie oddają w żaden sposób jak budynek mariny znakomicie siedzi w otoczeniu, to jest jego największy atut.

/ mart

Z wielką przyjemnością zagłosowałam na Przystań w Bydgoszczy - jest piękna

/ Barbara Murawska

Zdecydowanie Bydgoska Przystań. Dlaczego? Za co głos? Moim zdaniem za wartościowy, prawidłowy i czytelny dialog, między nowoczesną architekturą a poszanowaniem historii i wrażliwości otoczenia, za miękką i przyjazną dla oka bryłę, naturalny kształt, za poprawne wpasowanie w tkankę miejską i wysoce cenioną dzisiaj skromność zarazem. Bardzo fajnie :)

/ Damian

Przystań w Bydgoszczy to mój nr 1. Piękne nawiązanie do charakteru tego miejsca, połączenie subtelnego drewna, podkreślenie linii plus przeszklenia, które uwielbiam wprost- otwierają bowiem bryłę na otaczającą przestrzeń, krajobraz. Plus zieleń podświetlająca, aczkolwiek bez zbytniej wyrazistości, które dawałoby białe światło. Gratulacje.

/ Ktoś

Przystań w Bydgoszczyfot. Wiktor Błaszkiewicz | z archiwum pracowni APA ROKICCY

 

Mieszkam w Bydgoszczy i Marina zachwyca mnie od momentu powstania. Dobrze, że dawniej szarobure miasto robotnicze zaczyna miejscami nabierać kolorów. I to jakich kolorów

/ pigmalion

Piękna bryła, dobrze widoczna w centrum miasta, pływające tramwaje wodne, nowa droga tym razem wodna obok. Pięknie wygląda oświetlona, ale też w dzień

/ majchrzak urszula

Przystań w Bydgoszczyfot. Krystian Dobosz | z archiwum pracowni APA ROKICCY

 

Wahałem się nieco pomiędzy pięknym dworcem we Wrocławiu, a realizacja mariny w Bydgoszczy, ale oddałem swój głos na w pełni oryginalną, nową b r y ł ę rodem z XXI wieku. Brda, dzięki pomysłowości władz miejskich Bydgoszczy przypominać zaczyna klejnot. Stare budowle osadzone nad jej brzegami odzyskują dawny blask, a nowe są świetnym dopełnieniem tego, co zostawiły w spadku dawne pokolenia. Ta rzeka rzeczywiście ż y j e .

/ bog-dan

Przystań w Bydgoszczy ! Piękna, nie przytłaczająca, wspaniale wkomponowana w otoczenie - woda, wyspa, centrum miasta, stare spichrza, nowoczesna Opera Nova. Wieczorem wspaniale oświetlona. Byłam zimą przejazdem w Bydgoszczy - widać, że tam się dzieją fajne rzeczy. Myślę, że przystań przyciągnie wodniaków z całej Europy

/ ikke

09.10.2012 BYDGOSZCZ , Fot. Łukasz Nowaczyk / Agencja Gazeta

 

To jest perła naszej Wyspy Młyńskiej

/ ubujan

Marina z Bydgoszczy najpiękniejsza! Przyjeżdżajcie zobaczyć - i w ciągu dnia i nocą... cudo!

/ Dziemionna

 

WSZYSTKIE ZDJĘCIA>>

 


Więcej o:
Komentarze (22)
BRYŁA ROKU 2012 [WASZE OPINIE]
Zaloguj się
 • argentyna4

  Oceniono 14 razy 8

  REWELACJA!
  Śledziłem budowę na bieżąco poprzez internet, teraz jadę obejrzeć w realu. To chyba dostateczny powód jak ten budynek promuje Bydgoszcz.
  Podziwiam miasto za konsekwencję w kształtowaniu urbanistyki wzdłuż rzeki. To w tej chwili w Polsce najlepszy przykład łączenia miasta z rzeką. Brawo!
  Jak na polskie warunki świetna architektura, po prostu wysoki standard.

 • Gość: krakus

  Oceniono 16 razy 8

  Piękny projekt i do tego dobrze zaprojektowany. Cieszy oko i będzie służył mieszkańcom. Takich miejsc powinno w Polsce powstawać więcej.

  Forumowicze! Nie ujadajcie tylko dlatego, że nie zwyciężył projekt z Waszego miasta. Przystań z Bydgoszczy była zasłużonym faworytem. Była jednym z najlepszych kandydatów w tegorocznym plebiscycie, choć mogła zwyciężyć dlatego, że bydgoszczanie byli bardziej zmobilizowanie niż krakowianie czy poznanianie.

  Cieszmy się, że coraz więcej ciekawych obiektów powstaje w naszym kraju :)

 • Gość: dexter2

  Oceniono 2 razy 2

  Architektura ok, ale wykończenie małą architekturą tragiczne - vide chociażby barierki.

 • Gość: samochodzik

  Oceniono 6 razy 2

  wszystko ok.. -bryła,miejsce itd. ale stoi puste!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Gość: wawawawa

  Oceniono 3 razy 1

  Jak elewacja namoknie to będzie capić jak budynek agory na czerskiej :((((

 • Gość: qew

  Oceniono 7 razy 1

  ..trochę gubimy perły, a właściwie perełki, bo w mniejszej skali, jak widać po wynikach 'rozmiar ma znaczenie", ale perłą jest niewielki burowiec Yeti, o czym już tu napisałem, ale niestety w ferworze wyścigów niedoceniony, tylko 488 głosów do 7000 na przystań. to są ciemniejsze strony masowych głosowań, wygra śrenio, poziom pop.

 • dudibudi

  Oceniono 2 razy 0

  Słabe, dziwoląg bez koncepcji , kopia zachodniej architektury ( jej popłuczyn) z przed 15 lat......uczmy się sięgać do naszej tożsamości i tradycji...Kopiowaniem nikogo nie zainteresujemy.

 • pinkkarton

  Oceniono 2 razy 0

  Oryginalna, piękna w formie, świetnie wpasowana w krajobraz budowla. Zasłużone brawa i pochwały. Takich nigdy nie za dużo :D Gratulacje

  www.pinkkarton.pl

 • Gość: szary212

  Oceniono 4 razy 0

  super, tylko po co?
  kto tam pracuje, mieszka, wystawia sztukę, sprzedaje kebaby - nie wiem, co można robić w takim budynku?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX