Wieści z budowy: Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie

Budowa Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie dobiega końca. To pierwsza realizacja budynku publicznego w historii pracowni KWK PROMES

Centrum Dialogu „Przełomy” to multimedialne muzeum historyczne wojennego i powojennego Szczecina i Pomorza Zachodniego, dział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Zorganizowany przez SARP Szczecin konkurs na siedzibę dla nowej gałęzi muzeum miał miejsce w 2009 roku. Pracownia KWK Promes Roberta Koniecznego jako jedyna zaproponowała budynek częściowo schowany pod ziemią. Ich głównym zamiarem nie było serwowanie użytkownikom doświadczenia schodzenia pod ziemię, ale robienie jak najmniejszej konkurencji dla budynku filharmonii (ukończenie budowy w 2014) obok i maksymalizacja powierzchni placu publicznego. Będący jednocześnie budynkiem i placem obiekt jest też syntezą historii miejsca. Takie podejście spodobało się sędziom, którzy wybrali właśnie ten projekt do realizacji.

Pomyśleliśmy, że skoro przy placu będzie nowa filharmonia, której budynek ma być nową ikoną miasta, zaprojektujemy coś, co będzie się wyróżniało, ale jednocześnie nie będzie z nią rywalizowało, tylko będzie tłem dla filharmonii. (...) Kiedyś tu był kwartał miejski, potem plac. Wymyśliliśmy więc hybrydę, która jest i jednym, i drugim - mówił o projekcie Robert Konieczny.

Budowa pawilonu wystawowego Centrum Dialogu „Przełomy” rozpoczęła się w 2012 roku. Generalnym wykonawcą budynku jest firma SKANSKA. Za wyłoniony w ramach konkursu projekt ekspozycji stałej wewnątrz muzeum odpowiedzialne jest szczecińskie Biuro Projektowo-Inżynierskie Redan. Otwarcie budynku wraz z ekspozycją stałą przewidziane jest na sierpień 2014.

 

Do pawilonu Przełomów  będzie można dostać się z dwóch stron. Wejście od ulicy znajduje się w jedynym narożniku - najwyższej części budynku. Drugie wejście - od strony wznoszącego się placu - dachu pawilonu, zaznaczone jest prostym wcięciem w płynnie ukształtowanej bryle. Powstałe w wyniku wypiętrzenia powierzchni placu, a następnie wycięcia w nim drogi do wejścia, różnice poziomów zabezpieczone są wypełnionymi szkłem barierkami o konstrukcji stalowej. Obrotowe fragmenty ścian od strony narożnika w razie potrzeby „na gładko” zamykają bryłę budynku, czyniąc ją przy okazji nieprzeniknioną i jednorodną całością, lub (jak kto woli) monolitem.

Poza zrealizowanymi generalnymi założeniami w oczy rzuca się precyzyjna koordynacja i zgranie podziałów okładzin nawierzchni placu-budynku z otaczającym go chodnikiem oraz podziałami kompozytowych płyt elewacyjnych. Ta dyscyplina ciągłości linii łączenia okładzin ma kontynuować się w podłogach, ścianach, podziałach stolarki oraz sufitach wewnątrz pawilonu.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

 

c

Więcej o:
Komentarze (29)
Wieści z budowy: Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie
Zaloguj się
 • Gość: mk

  Oceniono 23 razy 13

  Drodzy Szczecinianie ja jestem z Poznania i tak Wam zazdroszczę i budynku Filharmonii i tego Placu, ze jak widzę jakieś marudzenie to mnie krew zalewa, w Polsce tak trudno docenia się coś wyjątkowego, lepiej mieć chodnik z połamanych płytek i wtedy jest przynajmniej konkretny powód do narzekania.

 • Gość: KLT

  Oceniono 18 razy 12

  Na początek dyskusji myślę, że dobrze byłoby pokazać jak Pl.Solidarności wyglądał przed konkursem: http://www.hansegrand.pl/dane/galeria/128-d-800x600-normal.jpg

 • Gość: jock

  Oceniono 13 razy 7

  niestety, póki co nie wygląda to dobrze...może to kwestia złych zdjęć. trzymam kciuki ,żeby efekt finalny był lepszy.

 • Gość: gosc

  Oceniono 6 razy 6

  Jak snieg spadnie, bedzie gdzie na sankach pojezdzic ;-)

 • Gość: gość

  Oceniono 22 razy 6

  1 zniszczony piękny park
  2 wycięto piękne drzewa i krzewy
  3 położono paskudne i najtańsze płyty chodnikowe
  4 całość miała być niska, wyszła wysoka na 3 kondygnacje
  5 plac całkowicie niepraktyczny
  6 płyty tanie więc będą pękać
  7 krzywy plac oblodzony zimą grozi złamaniem

 • Gość: kierownik budowy

  Oceniono 7 razy 5

  Centrum dialogu jest super bo... go nie widać. Nie zasłania widoku na przyszłą perłę Szczecina - czyli filharmonię. Dwa projekty rewelacyjne :)

 • Gość: gość

  Oceniono 6 razy 4

  Marzy mi się architektura projektowana z myślą o ludziach, przyjemna dla oka, zróżnicowana i nowoczesna, zatopiona w zieleni. Do tego ekologiczne i innowacyjne materiały poprzeplatane rzędami nowoczesnych ławek i stojaków rowerowych....

 • Gość: szcz

  Oceniono 18 razy 4

  Kolejna z betonu pustynia...i te barierki - dzięki bogu, że nie żółte.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX