Wydział Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu [DUŻO ZDJĘĆ]

Nowy gmach to rozbudowa istniejącego już wcześniej wydziału

Inwestycje w budynki akademickie ciągle trwają. Pod koniec 2013 r. oddano do użytku nowy gmach Wydziału Farmacji z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Nową siedzibę wydziału zaprojektowali architekci: Janusz Grychowski oraz Maciej Grychowski (ArchOMA).

Działka, na której stanął budynek znajduje się w Sosnowcu przy ul. Jedności i graniczy z terenami przemysłowymi. Budynek Wydziału Farmacji z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej to rozbudowa istniejącego już Wydziału Farmacji. Dzięki przeprowadzonej inwestycji powstał jednolity kompleks dydaktyczno-naukowy - wprowadziły się do niego jednostki, które do tej pory były zlokalizowane w różnych miejscach Sosnowca i Katowic.

Główna część kompleksu zaprojektowana została jako obiek sześcio kondygnacyjny. Przyziemie budynku ma nawiązywać wysokością do istniejącego już wcześniej Wydziału. Dla obiektu architekci zaprojektowali dwie wewnętrzne wydzielone i obudowane klatki schodowe, można z nich bezpośrednio wyjść na zewnątrz.

W ramach rozbudowy powstała duża sala audytoryjna. Może ona pomieścić ok. 300 słuchaczy. Sala została zaprojektowana jako budynek dwukondygnacyjny na rzucie trapezu. Pod ziemią zlokalizowano sanitariaty, szatnię i pomieszczenia techniczne.

Powstał też specjalny łącznik, który umożliwia szybkie przemieszczanie się między istniejącym już budynkiem a nową częścią.

Konstrukcja wszystkich części kompleksu została wykonana w technologii żelbetowej. Budynek główny wykończono jasno-szarym tynkiem ze ścianą kurtynową fasadową o grafitowym kolorze. Z kolei wspomniany wcześniej łącznik zyskał bardzo mocne przeszklenia. Najbardziej charakterystyczną częścią obiektu jest aula. Jej elewację wykonano z blachy tytanowo-cynkowej i nadano jej grafitowo-zielony kolor.

Projektując wnętrza architekci postawili na minimalizm. Dominują w nich odcienie bieli i szarości.

Więcej o:
Komentarze (4)
Wydział Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu [DUŻO ZDJĘĆ]
Zaloguj się
 • bo_moj_nick_jest_zajety

  Oceniono 1 raz 1

  Detal mnie zabił

 • Adrian Keys

  0

  Wykonanie wcale nie jest tandetne !!!!! Tak si e złożyło,że obserwowałem wykonanie tej elewacji.. Jest ona zrobiona bardzo solidnie na solidnym ruszcie i podkładzie z płyt i paroizolacji oraz bardzo dokładnej roboty blacharzy !!!! Osobiście jak bym budował sobie dom to chciał bym tą ekipę co to wykonywała !!!
  ----------------------
  Panie Mądralo jak już to budynek w tle biały z żaluzjami na elewacji to klawiszuje.Brak w nim takiego elementu konstrukcyjnego jak tarcza / w budynkach szkieletowych ta rolę pełni zastrzał a w tradycyjnych ściany pełne albo schody usztywniają budynki/
  A poza tym ta elewacja z tej blachy na zdjęciu nie jest tak piękna jak widok ,widzieć ją na własne oczy !!!
  Wiem co piszę,jestem uprawnionym budowlańcem .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX