Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Instytut Technologii Żywności w Łomży z kolorowymi szybami

red

Nowy budynek Instytutu Technologii Żywności i Gastronomii w Łomży urzeka swoją prostotą. Jego formalny charakter przełamują kolorowe szyby, dzięki którym elewacja budynku staje się dużo ciekawsza

Instytut Technologii Żywności i Gastronomii w Łomży
Instytut Technologii Żywności i Gastronomii w Łomży
fot. Pilkington

Budowa nowej siedziby Instytutu zakończyła się pod koniec ubiegłego roku. Obiekt jest częścią Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży i znajduje się naprzeciwko głównej siedziby uczelni. Budynek wyróżnia się na tle sąsiednich zabudowań oryginalną elewacją, która łączy szklane elementy w pastelowych kolorach z ciemnym aluminium i surowym betonem.

Projekt budynku powstał w pracowni ARKON. Jego główną oś wyznacza pasaż, łączący cztery bryły budynku. Pomiędzy każdą z tych czterech części znajdują się zielone dziedzińce, na których studenci w wolnej chwili mogą wspólnie spędzać czas. Elewacje poszczególnych segmentów od strony dziedzińców wykonano z wykorzystaniem kolorowych przeszkleń w żółtej, zielonej i jasnopopielatej barwie. Zastosowane kolory mają nawiązywać do występujących w przyrodzie naturalnych barw i sprawić, że budynek będzie dobrze komponował się z otoczeniem. Od strony ulicy obiekt zamyka „ciężka” fasada zbudowana z aluminiowych paneli, lakierowanych na ciemnografitowy kolor. Zostały one urozmaicone oknami i elementami dekoracyjnymi ze szkła emaliowanego.

Zaprojektowane przeszklenia i ich kolorystyka powodują zanikanie granicy pomiędzy dziedzińcami a wnętrzem budynku, wzmacniając wrażenie przestronności. Całkowicie przeszklone ściany segmentów umożliwiły wprowadzenie zieleni dziedzińców do pomieszczeń uczelni, a uzyskany dzięki kolorowym szklanym elementom efekt gry światła i barw pozwolił stworzyć jasną, sprzyjającą nauce przestrzeń wewnętrzną - mówi architekt Jan Kabac z pracowni ARKON, szef zespołu odpowiedzialnego za projekt gmachu.

Instytut Technologii Żywności i Gastronomii w Łomżyfot. Pilkington

W kolorowych fasadach budynku od strony dziedzińców wykorzystano szyby zespolone ze szkła laminowanego kolorową folią. Barwny efekt osiągnięto wykorzystując w szybach zespolonych szkło laminowane dwiema kolorowymi foliami, wszystko to oprócz właściwości estetycznych dodatkowo chroni wnętrza uczelni przed przegrzewaniem się od słońca.

Zamierzeniem autorów projektu było stworzenie środowiska łączącego rozwiązania funkcjonalne i estetyczne. Ta kombinacja jest szczególnie istotna dla obiektów akademickich, których zadaniem jest m.in. tworzenie warunków sprzyjających pracy twórczej - dodał arch. Jan Kabac.

Nowa siedziba Instytutu kosztowała 54 mln zł i powstała przy wsparciu środków unijnych. Póki co obiekt został otwarty dla studentów tylko częściowo. Wyposażanie wszystkich pomieszczeń ma zakończyć się jesienią 2013 roku.

Skomentuj:

Instytut Technologii Żywności w Łomży z kolorowymi szybami