Cmentarz w Poznaniu. Współczesna wizja nekropolii [WASZE PROJEKTY]

Minimalistyczna przestrzeń pełna zieleni, betonu i światła. Oto pomysł na współczesny cmentarz według młodej architektki, Agnieszki Przewoźnej.

Projekt kolumbarium na cmentarzu Miłostowo w Poznaniu to praca Agnieszki Przewoźnej, studentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Projektantka wyciągnęła swój projekt z szuflady, ponieważ docierały do niej głosy, że może on wywołać społeczną dyskusję dotyczącą powiększających się cmentarzy.

Tereny, na których istnieją obecnie cmentarze nie mogą rosnąć w nieskończoność. Odpowiedzią na ten problem mogą być kolumbaria.

"W Polsce liczba kremacji wzrasta z roku na rok o 15%. Przedstawicie Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego szacują, że rocznie w Polsce dokonuje się ok. 30-35 tys. kremacji. Przede wszystkim ze względu na mniejsze koszty niż tradycyjny pochówek oraz ze względu na to, że w jednej przestrzeni można pochować więcej osób. Na chwilę obecną w naszym kraju jest 18 działających krematoriów, a najstarszym z nich jest krematorium w Poznaniu prowadzone przez "Universum" Spółdzielnię Pracy. Dlatego też wybór działki na tego typu obiekt przypadł na cmentarzu Miłostowo"

- mówi Agnieszka Przewoźna.

Przygotowując projekt kolumbarium projektantka sprawdziła, jak tego typu obiekty funkcjonują w innych krajach. Według niej obecnie na naszych cmentarzach często panuje chaos. Mnóstwo kwiatów, wazonów o różnych kształtach i płyt nagrobnych ozdobionych różnymi posągami. Projekt kolumbarium miałby pomóc uporządkować otoczenie cmentarza poprzez jego ujednolicenie.

Nowa część cmentarza miałaby powstać na planie koła. Taki kształt wpisuje się w działkę ze względu na istniejące już pola urnowe oraz jest symbolem długowieczności.

Do głównej części kolumbarium prowadzi pochylnia dla osób niepełnosprawnych. Mury zostały ścięte, co dodaje niewielkiej dynamiki, w końcu jednak tworzą płynną linię, łączącą wszystkie części kolumbarium. Cała architektura jest otwarta, dzięki czemu dociera do niej dzienne światło.

Kolumbarium na cmentarzu Miłostowo w Poznaniuźródło: Agnieszka Przewoźna

Wyzwaniem dla architektki było stworzenie wnęk. Chcąc uporządkować przestrzeń oraz uczulić ludzi na rekwizyty zostawiane na cmentarzu, zaproponowała dodatkowe elementy w postaci wkładów do wnęk. Te wykonane mają być z betonu architektonicznego. Na wkładach można wygrawerować imię i nazwisko zmarłej osoby oraz postawić symboliczny znicz.

"Mam tutaj nadzieję, że tego typu rozwiązanie uczuli ludzi na utrzymanie estetyki. Biorę pod uwagę, że nie wszystkim może podobać się takie rozwiązanie, ale taka rola projektanta - musimy budzić nową świadomość, dostrzegać rzeczy, których inni nie dostrzegają"

- mówi Przewoźna.

Projekt przewiduje też przebudowę istniejących pól urnowych. Mają one być wykonane z tego samego materiału co kolumbarium, przez co razem będą mogły tworzyć jedną całość.

"Stworzyłam przestrzeń, która umożliwi kontemplację, wyciszenie i zadumę, jednocześnie zachowując minimalistyczną estetykę"

- dodaje autorka projektu.

Jak oceniacie ten projekt?

WIZUALIZACJE, RZUTY >>

 

c

Chcesz pokazać się na Bryle? Zgłoś nam swój projekt pod adres: brylujemy@gazeta.pl Odezwiemy się do wybranych osób!

Więcej o:
Komentarze (68)
Cmentarz w Poznaniu. Współczesna wizja nekropolii [WASZE PROJEKTY]
Zaloguj się
 • Oceniono 70 razy 62

  Coraz mniej miejsca na cmentarzach, brak wytyczania nowych lokalizacji na nekropolie przez władze miast oraz droższe pochówki tradycyjne to wszystko sprawia, że kolumbaria powinny stawać się coraz bardziej powszechne w większych miastach. Projekt kolumbarium Pani Agnieszki Przewoźnej wręcz idealny. Jedynie pola urnowe mogą się nie sprawdzić w kraju gdzie nawet po śmierci TRZEBA SIĘ POKAZAĆ i odwalić mauzoleum, a co tam, niech inni widzą, że nas stać.... ;)

 • Gość: Ewa

  Oceniono 69 razy 61

  Nową świadomość to będą budziły cmentarze-łąki / parki, w których prochy będą rozsypywane wprost do gleby.

 • matrix3

  Oceniono 39 razy 29

  Świetny projekt. Od dawna jestem zwolennikiem kremacji. Wszystkie cmentarze w polsce oddają poziom polskiego społeczeństwa , ludzie prześcigają sie w stawianiu najróżniejszy pomików i nagrobków byle tylko ich był lepszy, ładniejszy lub droższy od sąsiada. Totalna pstrokacizna i niesmak . Cmentarz powinien być miejscem pamięci o bliskich którzy odeszli. Osobiście chciałbym spocząć skremowany na cmentarzu na podobieństwo jak z amerykańskich filmów . Piękna połać zieleni , może jakieś drzewa i tylko krzyże ustawiane w równych rzędach.

 • urssula.inc

  Oceniono 22 razy 20

  Projekt super.
  A mnie się marzy możliwośc rozsypania prochów po kremacji.Ale to marzenie,które chyba nigdy nie dojdzie do realizacji,bo na takie rozwiązanie nie "pozwoli" prężnie działająca sieć zakładów pogrzebowych,księża,zarządcy cmentarzy i wielu innych majacych duży zarobek z pochówków.
  Poza tym ludzie myślac o swoim miejscu pochówku tak do konca nie są przewidywalni i nie myślą o żywych krewnych,bo każdy grób to co 20 letni wydatek na utrzymanie grobu.
  Jeżeli w jednym grobie można pochowac tylko 2 ciała,a rodzina jest np.spora,to trzeba pare takich grobów,a potem te parę grobów musi opłacać krewny.Moim zdaniem wszyscy zmarli powinni być poddawani kremacji a potem w jednym grobie można by było zmieścic w małych urnach całą rodzinę.Miejsca by sie zaoszczedziło i wydatki żywym krewnym.

 • Gość: Kwachu

  Oceniono 22 razy 18

  Zajefajne

 • alfred_hugecock

  Oceniono 31 razy 17

  Niestety będą protesty, bo układ grobów przypomina promienie słońca, a skoro słońce to musi być tęcza, a tęcza katolom i narodosłom kojarzy się tylko z czyjąś d..ą.

 • igraszkabis

  Oceniono 21 razy 13

  Rewelacja!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX