Polska Dolina Loary jest na Dolnym Śląsku [ZDJĘCIA PAŁACÓW]

Polska Dolina Loary znajduje się na Dolnym Śląsku. Podobnie jak historyczna kraina Francji, na jej obszarze znajduje się wiele przepięknych zamków oraz pałaców. Ze względu na program rewitalizacji zabytków, region staje się powoli turystyczną atrakcją.

Akcja "Polska Dolina Loary" trwa już dwa lata. W tym czasie nowych właścicieli znalazło ponad 20 zabytkowych obiektów. Nowy właściciel to szansa na to, że zniszczone i zapomniane budynki odzyskają dawny blask. Część z nich już wróciła do dawnej świetności.

Rozpoczynając akcję Polska Dolina Loary założyciele inicjatywy zamierzali nagłośnić problemy dolnośląskich zabytków i tym samym zwiększyć szanse na dotarcie do potencjalnych inwestorów.

Chodziło o zainteresowanie inwestorów tematyką inwestycji w zabytki oraz stworzenie „trendu” adaptacji zabytków na cele komercyjne - mówi Bartosz Witecki, pomysłodawca inicjatywy.

Polska Dolina Loary współpracuje z przedstawicielami Agencji Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu. W rękach tej drugiej jest około 160 pałaców. Powstała nawet specjalna strona Residence Navigator, na której potencjalni inwestorzy mogą znaleźć informacje o nieruchomościach wystawionych na sprzedaż, podpowiedzi prawne, wywiady z właścicielami zabytków czy też informacje o dotacjach.

Pałac w Kamieńcu przed renowacjąPałac w Kamieńcu przed renowacją (materiały prasowe)

Postęp w pracach remontowych można śledzić na fanpage Polskiej Doliny Loary w serwisie Facebook. Wkrótce zakończy się rewitalizacja między innymi: renesansowego Dworu w Goli Dzierżoniowskiej, zamku w Karpnikach, pałacu w Kamieńcu, pałacu w Kwietnie czy pałacu w Chróstniku. Część z tych obiektów trzeba było odbudować z ruin.

To dopiero początek akcji, na remont wciąż czeka ponad 500 obiektów.

Więcej o:
Komentarze (28)
Polska Dolina Loary jest na Dolnym Śląsku [ZDJĘCIA PAŁACÓW]
Zaloguj się
 • wiejskimondrala

  Oceniono 56 razy 50

  Polska "Dolina Loary", została na Kresach. Tym zaś, co zrobiliśmy jako państwo z dziedzictwem kulturowym na Dolnym śląsku chociażby, raczej nie możemy się szczycić...

 • siekieraaxe

  Oceniono 32 razy 30

  a ile było zanim PGRy zabrały sie za rozbiórke?

 • facelift

  Oceniono 31 razy 23

  To jest Dolina Loary na miarę naszych możliwości i to nie jest nasze ostatnie słowo!

 • lw73

  Oceniono 18 razy 12

  Dolny Śląsk to zagłębie zamków pałaców oraz innych ciekawych miejsc do zwiedzania. Polecam wycieczki w ten rejon Polski. Ale Dolny Śląsk to nie wszystko piękne są też Bieszczady, Mazury Wybrzeże. poznajswojkraj.blogujacy.pl

 • Gość: Slezan s Polska

  Oceniono 18 razy 10

  Owszem, to jest w Polsce ale nie w Warszawie, więc to się nie liczy

 • Gość: Trick

  Oceniono 9 razy 9

  Szkoda że zamku w Ratnie Dolnym nikt nie chce wyremontować . Naprawdę byłby to świetny obiekt do zwiedzania w bardzo dobrej lokalizacji .

 • derdas

  Oceniono 7 razy 3

  poniemieckie dobra są modernizowane dzięki wpływowi niemieckiego lobby i pewnemu szantażowi, to są ich dobra, ich kultura, zagrabiona im ziemia. Na wschodzie Polski sprzed II wojny takich arcydzieł jest mnóstwo, dlaczego polskie lobby nie dba o to aby Ukraińcy zabrali się za rewitalizowanie tego ci się zachowało.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 3 razy 3

  Zamki to pecha, piramidy to jest coś.
  Np. w Rożnowie, na g. Śląsku, k.Kluczborka. Obok zabytkowego wyremontowanego drewnianego kościółka. ROZPADA SIĘ. Wewnatrz porozwalane trumny. Jeszcze parę lat i zawali się.
  zajacpodrozny.blog.pl/2014/05/18/piramida-w-roznowie-tajemnicza-atrakcja-opolszczyzny/
  Niedaleko jest pałac, jeden z tych 160 pewnie. Stan żałosny. Cena z kosmosu. Chętnych więc brak.
  www.zabytki-nieruchomosci.com/1,more,651-palac_roznow_gmina_wolczyn_woj_opolskie.html
  I piramida i pałac to ten sam architek co Bramy Brandenburskiej w Berlinie ale co z tego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX