Publiczna toaleta z widokiem na Bałtyk. Jak wielki peryskop

To mógłby być jeden z najciekawszych szaletów miejskich w Polsce. Projekt powstał na konkurs architektoniczny organizowany przez firmę KOŁO, oto czym się wyróżnia

Pomysł na jej oryginalny projekt wziął się z położenia samej działki, która jak się wydawało na początku dla projektanta będzie stanowić problem. Architekt Adam Wierciński uczynił z niej jednak atut.

Budynek zaprojektowany został wzdłuż ścieżki spacerowej, która biegnie blisko morskiego brzegu. Architekt zamienił jednak typową toaletę w ogromny peryskop. Dzięki umieszczeniu górnego lustra mechanizmu na wysokości 4 metrów, korzystający z szaletu mogą podziwiać obraz Bałtyku. Wysokość, na której znalazło się lustro sprawiła, że obraz ten nie jest zakłócony spacerującymi po ścieżce ludźmi.

Toaleta ma formę betonowego monolitu, którego kształt podyktowany został poprzez umieszczoną w środku konstrukcję peryskopu. Jednak dzięki zaokrąglonemu podcieniowi i użytym surowym materiałom, obiekt swym profilem nawiązuje do znajdującego się w pobliżu falochronu. Dodatkowo dzięki zaokrągleniu powstało zadaszenie, pod którym w razie deszczu schronić się mogą spacerowicze.

Publiczna toaleta w Gdyniźródło: Adam Wierciński Architekt

Między damską a męską częścią umieszczona została trybuna. Pełni ona funkcję ławki na której usiąść mogą większe grupy osób. Surową bryłę obiektu ocieplono w tym miejscu drewnianymi elementami.

Beton zdominował również wnętrze toalety. Pokryto nim niemal wszystkie ściany.

Więcej o:
Komentarze (24)
Publiczna toaleta z widokiem na Bałtyk. Jak wielki peryskop
Zaloguj się
 • Gość: Michau

  Oceniono 23 razy 11

  Dlaczego pokazana jest akurat ta praca z kilkuset biorących udział? Dlaczego nie jest pokazana praca która zajęła 1 miejsce? Albo drugie? Albo przynajmniej dostała wyróżnienie?

 • culebre

  Oceniono 11 razy 9

  Srałbym, oj srałbym. Z dziką przyjemnością.

 • pinkkarton

  Oceniono 10 razy 8

  Czemu nie.. ciekawy pomysł z tym peryskopem. Szkoda, że to tylko.. toaleta..

 • blumkwist

  Oceniono 7 razy 3

  świetna praca

 • adamadamczyk123

  Oceniono 1 raz 1

  Toaleta nie koniecznie musi mieć widok na Bałtyk, jakieś to dla mnie dziwne i bezsensowne.

 • Gość: stanisław

  Oceniono 11 razy 1

  http://konkurskolo.pl/wyniki.html dla porównania zwycięskie projekty, pomysł z peryskopem może i spoko ale po co robić peryskop jak można zrobić okno. można się drapać lewą ręką po prawym uchu pytanie tylko po co. a powiem wam po to żeby zaspokoić swoje ego projektanta. zwycięska praca skromna i na temat koncept prosty bezpretensjonalny.

 • Gość: Kitek43

  0

  Świetny. Mam nadzieję, że wygra.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX