Hotel Tobaco w Łodzi z tytułem najpiękniejszego w Europie

Wnętrza budynku nagrodzono w konkursie European Property Awards 2014

Hotel Tobaco znajduje się w centrum Łodzi, tuż obok Atlas Areny i Nowej Hali Targów EXPO. Otoczony jest zabytkowymi kamienicami i budynkami pofabrycznymi. Od 1895 r. mieściła się w nim wytwórnia tkanin i wyrobów wełnianych Karola Kretschmera. W 1932 roku na terenie fabryki swoją działalność rozpoczęła Państwowa Wytwórnia Papierosów. Niedawno gmach poddano rewitalizacji i zaadaptowano na cele mieszkaniowo-hotelowe.

Wnętrza hotelu zaprojektowała pracownia EC-5 Architekci. Projektanci nawiązali do designu lat 50. i 60. Zarówno w pokojach jak i w częściach wspólnych dominującym kolorem jest szarość, któremu towarzyszą akcenty w żywych kolorach: niebieskim, żółtym, fioletowym i zielonym.

Chcąc podkreślić fabryczną przeszłość budynku wyeksponowano ceglane ściany i sufity. W wielu miejscach użyto surowego betonu, między innymi do wykonania lady recepcyjnej, a w holu głównym pozostawiono na suficie odsłonięte instalacje.

Niedawno wnętrze Hotelu Tobaco zostało nagrodzone w konkursie European Property Awards 2014. Hotel Tobaco otrzymał nagrodę w dwóch kategoriach: Najlepsze wnętrze hotelu w Polsce oraz Najlepsze wnętrze hotelu w Europie.

Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że to właśnie projekt wnętrz Hotelu Tobaco, naszego autorstwa, został wybrany jako zwycięzca europejskiego etapu konkursu. To co cieszy nas równie mocno to fakt, że mamy w Polsce inwestorów, którzy nie boją się inwestować w zabytkowe, często niszczejące nieruchomości i wraz z polskimi architektami zmieniają je w miejsca, którymi możemy chwalić się na arenie międzynarodowej - powiedziała Luiza Jodłowska, właściciel EC-5 Architekci.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Hotel Tobaco w Łodzi źródło: materiały prasowe

International Property Awards to międzynarodowy konkurs dla specjalistów rynku nieruchomości mieszkaniowych oraz nieruchomości komercyjnych. Nagroda w tym konkursie przyznawana jest corocznie od 1995 r. W ostatniej edycji w jury konkursu znalazło się trzech reprezentantów Izby Lordów: Lord Caithness, Lord Best i Lorda Courtown oraz ponad 70 ekspertów branżowych z całego świata.

Więcej o:
Komentarze (21)
Hotel Tobaco w Łodzi z tytułem najpiękniejszego w Europie
Zaloguj się
 • Gość: szyms

  Oceniono 123 razy 107

  Wow, Bryło, nareszcie zaczęliście trochę częściej zaglądać do Łodzi! Czyżby po hucznej interwencji Łodziaków pod postem o miejskich choinkach? Nie ważne, ważne, że cel szczytny. Może Polacy w końcu zaczną patrzeć na Łódź w inny sposób, bo wierzcie bądź też nie, ale to miasto się stara, zmienia się, naprawia swój nadszarpnięty wizerunek 700-tysięcznej wiochy gdzieś pomiędzy Poznaniem, a Warszawą. Warto wpaść do tej "wiochy", to nie jest już to samo miejsce co 10 lat temu, zobaczyć jak Łódź młodnieje. Polsko, mamy Ci dużo do zaoferowania.

 • Aloizy Voner

  Oceniono 5 razy 5

  "Hotel Tobaco znajduje się w centrum Łodzi, tuż obok Atlas Areny i Nowej Hali Targów EXPO. " Jak z pierwszym zgodzić się mogę, tak z bliskością do Hali EXPO już nie, Chyba, że wg. redaktora 2-3 km to "tuż obok"

 • Gość: MVDR

  Oceniono 12 razy 4

  Ile jeszcze tych super nagród, wyróżnień, shortlist itd za wpisowe 300 euro?
  Do nagrody MiesaVDR są już nominowani wszyscy, którzy zrobią przelew. Tyle wystarczy, żeby zostać potencjalnym laureatem, o którym później napisze się w gazetach;)

  Ten konkurs EPA2014 jest jeszcze lepszy bo ma chyba milion kategorii.
  Wszystko byłoby ekstra, gdyby nie wciskano ludziom kitu o polskich asach architektury tylko nazwano czasem rzeczy po imieniu. Poważnie, tam wystarczy się zgłosić a nagród wystarczy dla prawie wszystkich;)

  Swoją drogą Tobaco Park jest fajne i ładne bez dwóch zdań (a przy okazji korzystają z niego ludzie, których nie stać na Hiltona od APAKi 300 metrów dalej).

  Jeżeli są tu jacyś startujący architekci to rada jest prosta:
  -uzbierajcie tysiaka na wpisowe, łatwo jest zrobić zrzutę ale ryzyko jest takie, że prędzej czy później któryś ze składkowiczów faktycznie uwierzy w swój sukces ;)
  -pozgłaszajcie swoje ładniejsze projekty na konkursy "na najlepsze XXX". Najlepiej nie polskie. Polskie wszyscy mają gdzieś. Muszą być zagraniczne!
  -czekajcie na nominację do nagrody, która przychodzi na 100%
  -ogłaszajcie tę nowinę wszystkim i wszędzie
  -wciskajcie ludziom kit
  Listen & Repeat ;)

 • Gość: art

  Oceniono 3 razy 3

  byłem w tym hotelu i naprawdę robi wrażenie, surowe cegły i beton na ścianach - taki loftowy styl, podobny jest Andel's hotel przy łódzkiej Manufakturze.

 • Gość: olga

  Oceniono 9 razy 3

  A mnie się ten hotel nie podoba, tak samo jak Hilton. Za to uważam, że Andels jest śliczny :)

 • Gość: Kamil

  0

  Hotel jest ładny, widać, że kopiuje łódzkiego andel'sa. Powiedzieć, że jest najpiękniejszy w Łodzi... chyba w swojej klasie. Powiedzieć, że jest najpiękniejszy w Europie... bez jaj ;)

 • 123jna

  0

  Polscy architekci zaczynaja przodowac. Pieknie i uzytecznie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX