Lubelskie Seminarium Duchowne. I nagroda w międzynarodowym konkursie

European Award of Sacred Architecture to międzynarodowa nagroda przyznawana młodym architektom za najlepsze projekty architektury sakralnej. W tegorocznej edycji pierwszym miejscem została nagrodzona praca Damiana Hołowni, absolwenta Politechniki Lubelskiej, który zaprojektował budynek seminarium duchownego dla studentów I i II roku.

Nagrodzona praca to prosta, ascetyczna bryła zdominowana przez szarości surowego betonu. Taka forma oraz lokalizacja w odosobnionej części Lublina ma sprzyjać przemyśleniom i rozważaniom nad słusznością wyboru obranej drogi życiowej.

Seminarium jest przestrzenią, która musi odpowiadać na wszystkie potrzeby młodych ludzi. Musi pogodzić utylitarne potrzeby dnia codziennego z zapewnieniem możliwości edukacji oraz rozwijania życia duchowego.

W programie funkcjonalnym znalazła się tutaj kaplica, biblioteka, sale zajęciowe - w tym aula mogąca pomieści 100 słuchaczy a także część mieszkalna, na którą składa się około 60 pokoi oraz przestrzeń wspólna, w której ruchome ścianki pozwalają na dowolną aranżację w zależności od potrzeb.

Cały program został rozmieszczony w sposób wyrażający symboliczne założenia idei drogi. Wszystkie elementy budynku łączy wspólna oś widokowa oraz centralnie usytuowana kaplica i zlokalizowana pod nią biblioteka. Oś podkreślona jest ciągiem drewnianych, pionowych slupów biegnących przez całość założenia.

Przez cały okres swojego pobytu w seminarium kandydatom na kapłanów towarzyszy nauka, której fizycznym odpowiednikiem są sale zajęciowe, wiedza - symbol biblioteki znajdującej się po kaplicą i wreszcie etap poznania i spotkania z Bogiem. Aby spotkać się Bogiem trzeba zrozumieć i posiąść wiedzę. Efektem i jednocześnie końcem drogi, jaką musi przebyć alumn jest pełna dojrzałość, przemiana i gotowość do dalszej edukacji - nowy byt, którego symbolem jest drzewo na tafli wody. Dalej jest już tylko las i ogród, czyli otwartość, gotowość do działania wśród innych - o założeniach mówi Damian Hołownia z H+ Architektura.

European Award of Sacred Architecture to nie pierwsza nagroda dla tego projektu, wcześniej otrzymał też wyróżnienie w konkursie Architektura Betonowa.

Zdjęcie BOSCH Wiertarka udarowa PSB 600RE ZKB 44420621 Zdjęcie Graphite T58G717 Zdjęcie SKIL 6271 AA
BOSCH Wiertarka udarowa PSB... Graphite T58G717 SKIL 6271 AA
źródło: Okazje.info
Projekt Seminarium Duchownego to:
Więcej o:
Komentarze (16)
Lubelskie Seminarium Duchowne. I nagroda w międzynarodowym konkursie
Zaloguj się
 • Gość: Małgorzata

  Oceniono 11 razy 5

  Już to pisałam na bryle, ale powtórzę:jest to pierwszy projekt z elewacją z surowego, konstrukcyjnego betonu, który mi się podoba.
  Zwykle budynki z surowego betonu to ponure,smutne bunkry, ale ten projekt taki nie jest.
  Gratulacje.

 • Gość: divine

  Oceniono 13 razy 3

  Gratulacje, chociaż projekt nie powalił mnie osobiście. I na pewno nie spodoba się naszemu klerowi. :) Brałem kiedyś udział w konkursie na plebanię i projekt przepadł. Oczywiście nie musi się wszystkim podobać, ale był to właśnie betonowy, ascetyczny obiekt, a wygrała mieszkaniówka, jak rodzinne osiedle z usługami w parterze.

 • Gość: nin

  0

  hmm ławki bez oparć w kaplicy to bardzo bolesny pomysł, ale ogólnie na plus :)

  wizualizacje są ponure ale jak zaświeci słońce itd to na pewno będzie weselej :D

 • zuuuraw

  Oceniono 10 razy -2

  Brrrr . . .
  Ktoś kto spędzi parę lat nauki w takim bunkrze, do tego w naszym klimacie, nie może wyjść z tego zdrowy na umyśle. Wyobrażam sobie ten budynek w listopadowo-grudniowy dziań.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX