Ochrzcili ją stajnią jednorożców. Kolorowa wiata tramwajowa w Łodzi

W Łodzi otwarto zmodernizowaną trasę W-Z. W ramach inwestycji została zmieniona też organizacja ruchu tramwajów w okolicy skrzyżowania ulic Mickiewicza i Kościuszki. Teraz wszystkie tramwaje z kierunku wschód-zachód oraz północ-południe zatrzymają się na jednym wspólnym przystanku z czterema peronami. Nowe centrum przesiadkowe zyskało też nietypowe zadaszenie, które przez miejscowych zostało nazwane "Stajnią Jednorożców".

W Centrum Łodzi powstał nowy dworzec tramwajowy. Ochrzczona jako "Stajnia Jednorożców" wiata stanęła na ulicy Mickiewicza na zmodernizowanej Trasie W-Z. Dzięki zmianie układu torów teraz wszystkie tramwaje jadące zarówno ulicą Mickiewicza jak i Piotrkowską będą zatrzymywały się na wspólnym centrum przesiadkowym. Dla pasażerów oznacza to bardzo wygodne przesiadki.

Pod wykonanym z membrany dachem znalazły się cztery tory i cztery perony, na których jednocześnie będzie mogło zatrzymać się osiem tramwajów. Zadaszenie chroni pasażerów przed deszczem. Wiata posiada też boczne ściany wykonany ze szkła i przezroczystej membrany chroniące przed zimnym wiatrem.

Nową wiatę zaprojektował Jan Gałecki. początkowo projekt zakładał, że zadaszenie będzie szklane, jednak ze względów bezpieczeństwa oraz w celu zmniejszenia wagi konstrukcji docelowo dach oraz część bocznych ścian zostało wykonanych ze specjalnej membrany, na której wydrukowano kolorowy ornament. Projekt w swoich założeniach nawiązuje do secesyjnej Łodzi. Niektórym swoim nawowym układem i smukłymi kolumnami przypomina także gotyckie katedry.

Cała konstrukcja waży około 100 ton,a  jej wymiary to 100 na 33 metry.

Nowa wiata tramwajowa w centrum Łodzi to:
Więcej o:
Komentarze (30)
Ochrzcili ją stajnią jednorożców. Kolorowa wiata tramwajowa w Łodzi
Zaloguj się
 • Gość: jozue

  Oceniono 40 razy 30

  Widziałem ją tylko na obrazkach ,może dlatego mi się podoba,lubie Jednorożce.Zgodnie z tradycją brawo Łódż!!!

 • Gość: Kocham Łódź

  Oceniono 29 razy 25

  Początkowo byłem sceptyczny, ale na żywo Dworzec Tramwajowy Centrum wygląda naprawdę lekko i kosmicznie, a przede wszystkim rzeczywiście jest funkcjonalny. Poza tym ta forma rzeźby zamyka oś trasy WZ - Łódź to przecież szachownica z niekończącymi się prostymi ulicami. Takie zamknięcie znacznie wzbogaca urbanistykę mojego miasta.
  Cały Dworzec można obserwować na żywo 24h na dobę z kamer pod linkiem:
  htt ps://go.toya.net.pl/25/13758/44441375818/play#

 • Ela Piotrowska

  Oceniono 23 razy 21

  trudno jej nie lubić :) na widok naszej Stajni Jednorożców trzeba się uśmiechnąć.A byłam sceptyczna-teraz codziennie na niej wysiadam i wsiadam i nie chcę gdzie indziej :)

 • Gość: Przewodnik

  Oceniono 16 razy 16

  Czekamy na opinię Bogusia.

 • Ela Piotrowska

  Oceniono 14 razy 8

  byłam sceptyczna ale już lubię tę naszą Stajnię Jednorożców :) codziennie wysiadam i wsiadam na niej i codziennie się tam uśmiecham, ot tak...

 • Gość: Tomek

  Oceniono 5 razy 5

  Poznań o takiej odważnej przestrzeni miejskiej może pomarzyć. U nas królują ciężkie i mało ciekawe betony jak nowa Kaponiera :(. Czas na innowacje tak jak w Łodzi a nie toporne naśladowanie innych. Kaponiera przypomina mi nudne Niemieckie miasta.

 • Gość: misha

  Oceniono 7 razy 5

  Calatrava po polsku

 • Gość: Baba

  Oceniono 4 razy 2

  Ino kto byndzie pajonczyny z tych kontow omiotol?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX