Dom w Tatrach z widokiem na góry. Ma w sobie coś z nowoczesności i z góralskiej chaty

Ten dom łączy w sobie zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne elementy. Ale aby go pokochać, wystarczy wejść do salonu, z którego przez dwunastometrową szklana ścianę roztacza się urzekający widok na tatrzańskie szczyty.

W Kościelisku niedaleko Zakopanego powstał jednorodzinny dom, który czerpie zarówno z tradycji podhalańskiej architektury, jak również z nowoczesnego designu. Połączenie wypada naprawdę zjawiskowo.

Patrząc z zewnątrz na budynek, widzimy niedużą bryłę o proporcjach i układzie dachu typowych dla lokalnej architektury. Całość została jednak potraktowana w nowoczesny sposób z sięgnięciem po współczesne rozwiązania formalne. Tym co najbardziej rzuca się w oczy jest dwunastometrowa, całkowicie transparentna szklana otwierająca wnętrza na cudowny widok na rozległą panoramę gór.

Naszą główną inspiracją było miejsce i unikalna lokalizacja, którą w projektowanym budynku maksymalnie podkreślamy. Dzięki zastosowaniu niezakłóconego przeszklenia budynku na długości 12 m, uzyskaliśmy pełne otwarcie widokowe na zjawiskową panoramę Tatr. Dodatkowe wrażenie powiększenia przestrzeni podkreśla rozwiązanie drewnianego sufitu w wysunięty poza obrys muru okap. Dzięki temu optycznie obniżamy konstrukcję budynku i sprawiamy, że dom nabiera typowych proporcji budownictwa wsi podhalańskich. Rozłożystość bryły jest nieprzypadkowa i wiąże się ze specyfiką miejsca - mówią architekci z pracowni KARPIEL STEINDEL, która zaprojektowała budynek.

Zewnętrzne elementy z betonu i kamienia korespondują z surowym otoczeniem, pozostają też w czytelnym kontraście z ciepłymi i przytulnymi wnętrzami, w których ściany i sufit zostały wykończone drewnianą okładziną.

Bryła budynku jest doskonałym przykładem, że nowocześnie potraktowane tradycyjne formy mogą stworzyć zjawiskową kombinację. Wykorzystanie współczesnych zdobyczy techniki i możliwości jakie dają nowe materiały budowlane wcale nie musi stać w sprzeczności z poszanowaniem lokalnego charakteru przestrzeni, może zaś być jej twórczym rozwinięciem.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Więcej o:
Komentarze (136)
Dom w Tatrach z widokiem na góry. Ma w sobie coś z nowoczesności i z góralskiej chaty
Zaloguj się
 • Gość: klaps

  Oceniono 101 razy 65

  poszczególne elementy ok, ale całość nie jest ładna - dach jest za duży, ta przeszklona powierzchnia wydaje sie skurczona pod nim

 • Oceniono 75 razy 57

  Górale lubują się w stylu mauretańsko-goralskim - ceglana kamienica na 3 piętra (coby ceprów było gdzie upchać panocku), ze stromym dachem i łukami jak z Alhambry. Dlatego jazda wzdłuż zakopianki i podziwianie tej "Cepelii" grozi porzyganiem się. Ale są wyjątki. Np - dreweniany dom Madeji z lat 70-tych,w Szczawnicy nad Grajcarkiem. Ten też ciekawy.

 • Gość: miu

  Oceniono 63 razy 49

  Uzasadnienie opinii z poprzedniego posta:
  Obejrzyjcie zdjęcia całości budynku, a nie tylko pierwszy efektownie sfotografowany taras.

  Zobaczcie zaburzone proporcje, pomieszanie stylów w bryle budynku... Czego tu nie ma... Jest i góralskość, i nowoczesność, i tandeta, i piec barw ORAZ piec roznych materiałów na fasadzie, kazdy nie majacy nic wspolnego z pozostalymi.

  Zobaczcie chaos i przypadkowosc w wystroju zewnętrznym oraz w otoczeniu, np. kamienne, tradycyjne schodki do nowoczesnej bryly. Popatrzce na oświetlenie - do czego pasuje? I na te... rury. Co to ma byc: dekoracja(?), mocowanie, a moze rura odpływowa przeciągnięta z kibla na pietrze, a możne... rurki maja podtrzymywać koszmarnie ciężki optycznie dach??? I do czego maja pasowac: do pseudogoralskiej chatki?

  Wnętrze pomijam, bo żyrandole w formie nowoczesnych kropli spływających z sufitu pseudogoralskiej chaty, ciężkie drewniane krzesła, skomponowane z arabska kanapa udekorowana poduszkami w haftowane różyczki i śliczny widoczek na ścianie - wszystko to można łatwo wymienić.

  Niestety bryla... dla mnie: porażka.

  Gdy takich porażek będzie więcej, to nawet widok sie nie obroni. Zostanie na wieki paskudnie wypełniony gargamelami.

 • Gość: miu

  Oceniono 64 razy 40

  Widok piękny, a chatka.... pokraczna, że aż strach. Góralsko-nowoczesny gargamel.
  Kandydat do makbryly roku w kategorii: "prowincjonalny luksus po polsku".

 • Gość: Kwachu

  Oceniono 62 razy 40

  Sorry, ale według mnie coś tu nie gra. Trochę pomieszane style, wanna z kolumnadą itp. Trochę jak dojo z japonii, trochę szkła jak z londynu, daszek z oscypkogrodu a wystrój ze szwecji. Nie, coś za dużo tu różnych stylów.
  Niemniej jednak widok i sama idea takiego domu (że z widokiem) bardzo dobre.

 • Gość: szym

  Oceniono 47 razy 29

  Oprócz pięknych Tatr, widok na polską tandetę i skażony przez góralską chciwość krajobraz gratis!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX