Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Biały dom jednorodzinny pod Warszawą niczym modernistyczne pawilony

red

Biały dom w podwarszawskich Opypach to wynik inspiracji projektami takich wybitnych architektów jak Eero Saarinen, Philip Johnson czy Mies van der Rohe. Prosta modernistyczna bryła nawiązuje do projektowanych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych pawilonów wystawowych oraz eksperymentalnych wówczas amerykańskich tzw. Case Study Houses

Położony na wąskiej działce równoległej do drogi dom z pracowni Paweł Lis Architekci to prosta modernistyczna bryła podejmująca dialog z najlepszymi realizacjami domów jednorodzinnych tworzonych w latach powojennych.

Dom powstał na planie niesymetrycznego podłużnego krzyża. Przecięcie bryły parteru i ustawionej do niej prostopadle pierwszej kondygnacji to miejsce komunikacji pionowej. Na parterze rozdziela ona część dzienną umieszczoną w dłuższym skrzydle oraz garaż i pomieszczenia techniczne znajdujące się w krótszym ramieniu.

Pierwsze piętro to w całości część prywatna - sypialnie oraz łazienki. Okna pokoi na pierwszym piętrze oraz salonu wychodzą na rodzaj otwartego patia z basenem.

Aby uniknąć strat cieplnych duże przeszklenia zostały zaprojektowane z wykorzystaniem cieplnych profili aluminiowych ograniczających ilość mostków termicznych występujących przy tradycyjnej stolarce.

Duże powierzchnie przeszkleń, biały kolor oraz nadwieszenie pierwszego piętra składają się razem na bardzo lekką w odbiorze formę budynku, który mimo sporej powierzchni (ok. 230 m kw.) sprawia wrażenie raczej pawilonu niż ciężkiej, masywnej bryły.

Skomentuj:

Biały dom jednorodzinny pod Warszawą niczym modernistyczne pawilony