Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Model 2+2. Dom Akuratny dla rodziny z dwójką dzieci

red

Po śląsku akuratny to taki, który jest w sam raz. Tak też nazywa się dom zaprojektowany w pracowni Paweł Lis Architekci na jednej z działek w Siemianowicach Śląskich. Co znaczy, że dom jest skrojony na miarę potrzeb typowej współczesnej rodziny?

Dom Akuratny
Dom Akuratny
Paweł Lis Architekci

Jaka powinna być przestrzeń aby zapewniać komfortowe warunki dla rodziny 2+1 lub 2+2? Jaka przestrzeń jest potrzebna, aby rozplanować wszystkie funkcje w sposób umożliwiający wygodne użytkowanie wszystkich pomieszczeń, ale żeby też nie przekroczyć pewnego optimum powierzchni? Z tymi pytaniami zmierzyła się pracownia Paweł Lis Architekci, która stworzyła projekt Domu Akuratniego.

Założeniem było stworzenie wygodnej, ale ekonomicznie uzasadnionej przestrzeni dla rodziny z dwójką dzieci. Dom miał być kameralny i dostosowany do współczesnego myślenia o przestrzeni i potrzebach poszczególnych członków rodziny.

Architekci zaproponowali modernistyczną bryłę o powierzchni 165 m² plus część garażowa. Bryła budynku została skomponowana z białych prostopadłościennych form przypominających rodzaj piętrowego pawilonu.

Dom miał być skromny i oszczędny w formie. Pomysł na ten koncept to lekka kubatura piętra postawiona na przedłożonej bocznej ścianie parteru i bryle garażu. Wysunięcie bryły piętra spowodowało, ze strefa dzienna stała się bardziej intymna otrzymując możliwość lepszej ochrony przed słońcem czy deszczem - opisuje swój projekt architekt Paweł Lis.

Aby nadać budynkowi lekkość zewnętrzne przegrody zostały zaprojektowane jako stosunkowo cienkie. Aby uchronić budynek przed nadmiernymi stratami energii zaplanowano ich wykonanie z wykorzystaniem paneli poliuretanowych, które w połączeniu z trójszybowymi pakietami okiennymi i systemem rekuperacji mają zapewnić komfort termiczny wewnątrz budynku.

Na parterze zlokalizowane zostały funkcje dzienne - salon, kuchnia, jadalnia oraz gabinet. Piętro to trzy sypialnie i łazienka. wzajemne przesunięcie brył pozwoliło na stworzenie nie tylko zadaszenia nad wyjściem z salonu do ogrodu, ale także na zaplanowanie dużego tarasu zlokalizowanego na dachu garażu.

ZOBACZ PROJEKT >>>

Skomentuj:

Model 2+2. Dom Akuratny dla rodziny z dwójką dzieci