Zaczęło się od dobrego projektu, potem... dużo zmian na gorsze. Kościół Jana Pawła II

Wszystko zaczęło się w 2011 roku, kiedy to Archidiecezja Gdańska ogłosiła konkurs architektoniczny na projekt nowego kościoła. Niewiele później zaczęły się problemy. Zwycięski projekt nie spodobał się władzom kościelnym, które przedstawiły gdańskiemu magistratowi projekt opracowany na własne zlecenie. Nowy projekt dla odmiany nie przypadł do gustu okolicznym mieszkańcom, a dodatkowo był niezgodny z zapisami miejscowego planu. Teraz zobaczyliśmy trzeci projekt, który uzyskał pozwolenie na budowę. Niestety nowy projekt ignoruje rozwiązania wypracowane w drodze konsultacji społecznych.

Pierwszy z projektów opracowała pracownia Baum, Kwieciński Architekci. Projekt, który zwyciężył w konkursie, zakładał budowę minimalistycznego w wyrazie budynku wkomponowanego w naturalny spadek terenu tak, aby nowa bryła nie zdominowała otaczającej zabudowy. Proste kształty nawiązywały też do okolicznej modernistycznej zabudowy, a wycofanie kościoła wgłąb działki pozwoliło wygospodarować przedpole, na którym zaprojektowano efektowny publiczny plac.

Projekt nie znalazł jednak uznania władz kościelnych, które przyrównywały architekturę nowego budynku do popularnych dyskontów spożywczych. Zamiast zwycięskiego projektu w miejskim magistracie został złożony projekt pracowni Pro Arte. Projekt przedstawiał zupełnie inne podejście do problemu. Architekci nie dość, że zaproponowali bryłę wysoką na 40 metrów, to jeszcze umieścili ją na sztucznym podwyższeniu. Okoliczni mieszkańcy sprzeciwiali się takim gabarytom nowej świątyni, nie szczędzili także uwag pod względem walorów estetycznych projektu.

Miejscowy plan pozwalał jedynie na budowę obiektu o wysokości 14 metrów i władze kościelne złożyły wniosek o zmianę zapisów planu. Władze miasta zdecydowały się zapytać o zdanie mieszkańców, którzy w wyniku przeprowadzonych konsultacji opowiedzieli się przeciw projektowi i postulowali, aby nowa budowla nie przekraczała 21 metrów wysokości.

Najnowszy projekt kościoła zaprojektował Piotr Pytasz. Magistrat uznał, że projekt jest zgodny z zapisami planu - zasadniczy budynek ma 14 metrów wysokości, ale... faktyczna wysokość zabudowy nadal oscyluje w granicach 40 metrów. Wszystko przez formalny zabieg budowy osobnej wieży, która nie została potraktowana jako część budynku, a jako maszt telefonii komórkowej. Z taką interpretacją nie zgadza się część środowiska architektonicznego i prawniczego wskazując na lukę w przepisach. Ciężko odmówić racji takiemu stanowisku - wieża ewidentnie jest częścią projektu kościoła i tak naprawdę dużo zależy od interpretacji zapisów planu i definicji budynku. Władze miasta uznały, że projekt spełnia wymogi i pomimo zastrzeżeń estetycznych wydały zgodę na budowę.

Pomijając fakt interpretacji przepisów rodzi się pytanie czy kościół nie powinien przede wszystkim być budowany dla mieszkańców, którzy dali wyraźny sprzeciw dla wysokiej zabudowy. Ignorowanie głosu wiernych raczej nie będzie powodowało budowaniu wspólnoty, a chęć osiągnięcia dominanty wysokościowej może położyć się cieniem na relacjach z parafianami.

Pozostają też kwestie estetyczne - zdaniem naszej redakcji, ewidentnie najlepszym projektem jest ten, który pierwotnie zwyciężył w konkursie. A jakie jest Wasze zdanie?

Więcej o projekcie gdańskiego kościoła czytaj też na trojmiasto.wyborcza.pl.

Który projket kościoła Twoim zdanie jest najlepszy i powinien zostać zrealizowany?
Więcej o:
Komentarze (23)
Zaczęło się od dobrego projektu, potem... dużo zmian na gorsze. Kościół Jana Pawła II
Zaloguj się
 • Gość: Urban VIII

  Oceniono 18 razy 18

  Tak kończy się brak rzetelnej edukacji z zakresu historii architektury i sztuk pięknych.

 • Gość: klaps

  Oceniono 17 razy 17

  Ten 1-szy był świetny. Tak naprawdę jest też najbardziej tradycyjny - nawiązuje do Bazyliki Św Franciszka w Asyżu z... XIII wieku. Wykorzystanie terenu, stwozrenie placu, światła, perspektywy - wszystko jest bardzo funkcjonalne, a zarazem buduje atmosferę sakralną.

 • Gość: jozue

  Oceniono 13 razy 11

  Pierwszy ! Zdecydowanie najlepszy. Gusty mamy rózne,bez dyskusji.

 • Gość: konstanty

  Oceniono 10 razy 10

  coś się, coś się popsuło i nie było mnie słychać to powtórzę jeszcze raz: nowy projekt kościoła na Łostowicach to jest jakaś porażka

 • Gość: klaps

  Oceniono 9 razy 9

  Z tym najnowszym jest taki problem, że udając barok jest jego parodią. I kończy jak fikuśny czajnik z azjatyckiego bazaru. Ekumenizm bardzo popieram, ale minarety i skrzyżowane w powietrzu arabskie miecze w bryle kościoła mogą po prostu wprowadzać w błąd.

 • Gość: samba

  Oceniono 4 razy 4

  O kurcze! Lewitujące krzyże! Czad!

 • Gość: XYZ

  Oceniono 3 razy 3

  Ale mnie ten Kościół już denerwuje, skandaliczna decyzja z pozwoleniem na budowę

 • Gość: J.

  Oceniono 5 razy 3

  Obrzydliwy ten najnowszy...

 • Gość: Michał

  Oceniono 2 razy 2

  Pierwszy architektonicznie dobry, ale bezduszny. Projektowanie kościołów powinno się zostawić takim ludziom jak Stanisław Niemczyk.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX